RetroDB: Διορθώσεις και Προσθήκες σε λήμματα

katerinak είπε:
Το διόρθωσα βάζοντας ως κύριο τον πρωτότυπο τίτλο της ταινίας. Στο also known as έβαλα και αυτόν εδώ που μάλλον πως είναι αυτός που ακολούθησε, αλλά έφτιαξα και ένα ανακατευθυντήριο λήμμα "Ένα κορίτσι αλλιώτικο" επειδή ο πρωτότυπος τίτλος έχει το "αλλοιώτικο" και ίσως δεν το έβρισκε κάποιος εύκολα. Σ' ευχαριστώ!

Επίσης, βασιζόμενος στις πληροφορίες του Διονύση Σιμόπουλου και φυσικά της παρουσίασής σου (!), δημιούργησα τις προάλλες και το λήμμα της τηλεοπτικής εκπομπής "Οι 5 Θαυμαστοί Συνεργάτες Μου". :)

Gus είπε:
Πρόσφατα ξεκίνησε να παίζει σε επανάληψη η σειρά Χαραυγή (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Χαραυγή).
Πέρασα την πληροφορία της επανάληψης φίλε μου, όπως και αρκετά άλλα στοιχεία που έλλειπαν. Σ' ευχαριστώ! Μακάρι να την ripάρει κανείς επιτέλους αυτή τη σειρά και να την προσφέρει!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
ευχαριστω Mandrakeγια την παιδικη σειρα "οι δυο φιλοι" υπαρχουν αλλα στοιχεια ;
Για την ώρα (από εμένα τουλάχιστον) όχι. Άνοιξα όμως το λήμμα και αν βρεθεί κάτι παραπάνω εννοείται πως θα προστεθεί. Σ' ευχαριστώ και πάλι, όπως και τον φίλο Ford231 με το πλούσιο αρχείο του!

Υ.Σ. Είδα πως λείπουν πολλά δεδομένα και απ' τις παραγωγές στις οποίες έχει γράψει το σενάριο η Λεία Χατζοπούλου-Καραβία...
 
katerinak είπε:
στην ταινια να προστεθουν και τα ονοματα:Μπετυ Μοσχονα

Ο Μακης Δεμοιρης που φαινεται στους τιτλους ειναι διαφορετικος απ αυτον

Προβολή συνημμένου 109993

Να προστεθει και η φωτο της Κατερινας Μιληδακη

Προβολή συνημμένου 109995 Προβολή συνημμένου 110005

αυτη εδω ποια ειναι;

Προβολή συνημμένου 109999

στους τιτλους γραφει οτι τραγουδανε οι:Μαιρη Λιντα,Κια Μποζου και Μαρουσκα Διαμαντοπουλου

στην ταινια ομως τραγουδανε 4

στους τιτλους την Αθηνα Μερτυρη την εχει ως "Αθηνα Μετρητη" και τη "Μπεμπα Διαμαντοπουλου" ως "Μαρουσκα Διαμαντοπουλου"

Προβολή συνημμένου 109997

αυτη ειναι η φωτο της Μαρουσκας Διαμαντοπουλου

Προβολή συνημμένου 110002
Για την Μπέμπα Διαμαντοπούλου έχω περάσει το όνομα που αναφέρεις στο προφίλ της απ' τις 27 Σεπτεμβρίου 2010. Τσεκάρατε τα προφίλ για τέτοιες αναφορές. Εκεί τις περνάμε. Στης Αθηνάς Μερτύρη πέρασα την πληροφορία που μας έδωσες! Στην Κατερίνα Μιληδάκη θα δω πως θα το φτιάξω, γιατί είναι αλλιώς το όνομα του προφίλ της (πιθανόν εμφανίζεται πιο συχνά με όλα γιώτα ("ι")). Γνωρίζουμε σίγουρα ότι το "Διαμαντοπούλου" είναι το επώνυμο της Μαρούσκας; Όπως έχουμε εδώ, εμφανίζεται σε 4 ταινίες και στη μία είναι χορεύτρια και μάλιστα παίζει πάλι με τη Μπέμπα Διαμαντοπούλου, όπου η δεύτερη τραγουδάει. Φαντάζομαι ότι πρόκειται για το ίδιο πρόσωπο. Επαληθεύεις πως στην κινηματογραφική ταινία "Η Περιπτερού" είναι χορεύτρια; Τα υπόλοιπα είναι θα γίνουν και σ' ευχαριστώ!


Rakeesh είπε:
Σε καποια επεισοδια του Μπαμπα Μην Τρεχεις ειναι καποιο story arc οπου ο Μουρατιδης δεν εχει δουλεια με το αυτοκινητο και παει να γινει ηθοποιος σε παιδικες εκδηλωσεις. Ο μανατζερ του ηταν ο Τακης Μοσχος και τον προσεθεσα στο αρθρο
Επισης σε καποια αλλα επεισοδια, ο Μουρατιδης προσλαμβανεται ως οδηγος/δασκαλος απο καποιο πλουσιο, και η κορη του πλουσιου του κολλάει. Ξερει κανενας ποια ηθοποιος ειναι η κοπελιτσα; Απο μνημης νομιζω οτι εμοιαζε με την κορη του Μιχαηλίδη του LAPD αλλα δεν ξερω αν ειναι η ιδια.
Δεν έχω τη σειρά αλλά μια φωτογραφία απ' την ηθοποιό που λες, ίσως βοηθούσε καλύτερα.


johnalepou είπε:
Ο Νίκος Γαλανός έχει δηλώσει ότι η πρώτη του θεατρική εμφάνιση έγινε δίπλα στην Τζένη,οποτε μαλλον εχεις δικιο!
Πολύ ωραία! Και τελικά πιο απ' όλα ισχύει; Σουπιόνας. Σουπιονάς, Σουπιώνας ή Σουπιωνάς;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ευχαριστω Mandrake,οπως βλεπουμε στο στιγμιοτυπο που προσθεσα στο προηγουμενο ποστ το επωνυμο της Μαρουσκας ειναι Διαμαντοπουλου,το ονοματεπωνυμο της εμφανιζεται ξανα στο τραγουδι

3.JPG

αλλά οχι στο χορο

4.JPG

την ωρα που τραγουδαει κανει καποιες χορευτικες φιγουρες αλλά δε νομιζω οτι απ αυτες μπορουμε να τη χαρακτηρισουμε "χορευτρια",ο καθε τραγουδιστης/τραγουδιστρια (αναλογα με το τραγουδι που ερμηνευει) θα μπορουσε ταυτοχρονα να κανει χορευτικες φιγουρες

2.JPG
 
Ναι, εντάξει..δε μιλώ για χορευτικές φιγούρες την ώρα που τραγουδάει, όταν λέμε "χορεύτρια" εννοούμε επαγγελματία του είδους. Σε ρωτώ απλώς επειδή θέλω να διασταυρώσω αν είναι η ίδια που έχουμε βρει και περάσει ως σκέτο Μαρούσκα που εμφανίζεται σε άλλες 4 παραγωγές. Τέλος πάντων θα πρέπει να το ψάξω κάποια στιγμή που θα βρω και τις υπόλοιπες, για να δω αν θα τη συμπεριλάβουμε στο προφίλ αυτό που σου έδωσα παραπάνω. Κατά πάσα πιθανότητα είναι η ίδια, βέβαια και ενδέχεται (όπως λες) να είναι και το πραγματικό της επώνυμο, εξ ου και η σύγχυση με την Μπέμπα Διαμαντοπούλου στους τίτλους. Όπως και να 'χει, σ' ευχαριστώ και θα τη βρούμε την άκρη!
 
katerinak είπε:
τα στοιχεια της εκπομπης πώς βρεθηκαν;κατι δεν "κολλαει" με τον αριθμο των επεισοδιων: συμφωνα με το προγραμμα , την Κυριακη 1/5/1988 προβληθηκε η 25η εκπομπη,αρα δεν ειναι μονο 13 τα επεισοδια(αυτος ο αριθμος αναφερεται στη retrodb)

στο μοναδικο αποσπασμα επεισοδιου που εχουμε στη διαθεση μας βλεπουμε ως παρουσιαστρια αυτη, ποιο ειναι το ονομα της;

Προβολή συνημμένου 109288

αν και δε μου απαντησε κανεις ακομη,βρηκα ποια ειναι η αλλη παρουσιαστρια,λεγεται Ειρηνη Μάρρα (περισσοτερα στο ποστ)
 
Ετοιμο Κατερινα.
 
katerinak είπε:
αν και δε μου απαντησε κανεις ακομη,βρηκα ποια ειναι η αλλη παρουσιαστρια,λεγεται Ειρηνη Μάρρα (περισσοτερα στο ποστ)
Μου φαίνεται πως το λες με παράπονο... Εάν δεν το ξέρει κάποιος βρε Κατερίνα, να σου απαντήσει και να σου πει τι; Κι εγώ το είδα αλλά δεν τη γνώριζα... Ωραίο εύρημα, πάντως και σ' ευχαριστούμε! :)
 
lass είπε:
Ετοιμο Κατερινα.
ευχαριστω lass!

Mandrake είπε:
Μου φαίνεται πως το λες με παράπονο... Εάν δεν το ξέρει κάποιος βρε Κατερίνα, να σου απαντήσει και να σου πει τι; Κι εγώ το είδα αλλά δεν τη γνώριζα... Ωραίο εύρημα, πάντως και σ' ευχαριστούμε! :)
Mandrake τελικα βρηκα απο πού προεκυψαν τα στοιχεια της retrodb : απο τηλεοπτικο προγραμμα που υπαρχει στο φορουμ
 
δυο διορθωσεις στην ταινια : ο Τασος Γιαννοπουλος λεγεται Γρηγορης Σπινος ενω ο Λακης Περιδης λεγεται Θανασης Τιγκος

φωτο του Λακη Περιδη

lak.JPG

lakisperidis.JPG
 
Mandrake είπε:
Πέρασα την πληροφορία της επανάληψης φίλε μου, όπως και αρκετά άλλα στοιχεία που έλλειπαν. Σ' ευχαριστώ! Μακάρι να την ripάρει κανείς επιτέλους αυτή τη σειρά και να την προσφέρει!
Ευχαριστώ Mandrake!

Θα μπορούσε κάποιος να προσθέσει στο cast και την Φρόσω Λύτρα; Δυστυχώς δεν γνωρίζω σε ποιο επεισόδιο πρωτοεμφανίζεται. Θα προσπαθήσω να βρω και φωτο της από την σειρά.

Επίσης οι σειρές "Γη Και Ουρανός" και "Άγρια Παιδιά" παίζονται σε επανάληψη στο Mega (Ελλάδας).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Gus είπε:
Ευχαριστώ Mandrake!
Θα μπορούσε κάποιος να προσθέσει στο cast και την Φρόσω Λύτρα; Δυστυχώς δεν γνωρίζω σε ποιο επεισόδιο πρωτοεμφανίζεται. Θα προσπαθήσω να βρω και φωτο της από την σειρά.

Επίσης οι σειρές "Γη Και Ουρανός" και "Άγρια Παιδιά" παίζονται σε επανάληψη στο Mega (Ελλάδας).
Έτοιμα όλα φίλε μου! Εγώ σ' ευχαριστώ!

katerinak είπε:
ευχαριστω Mandrakeγια την παιδικη σειρα "οι δυο φιλοι" υπαρχουν αλλα στοιχεια ;
Πήγα να μπω ξανά στο link που δίνεις για να δω κάτι και είδα πως δεν οδηγεί πουθενά, πλέον... Που πήγε; Γνωρίζει κανείς να μας πει;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mandrake είπε:
Πήγα να μπω ξανά στο link που δίνεις για να δω κάτι και είδα πως δεν οδηγεί πουθενά, πλέον... Που πήγε; Γνωρίζει κανείς να μας πει;
Mandrake μεταφερθηκε στο αλλο θεμα ,επισης γνωριζουμε και το ονομα του παιδιου και πρεπει να συμπληρωθει κι αυτο στη retrodb,λεγοταν Γιωργος Κελεπούρης
 
katerinak είπε:
Mandrake μεταφερθηκε στο αλλο θεμα ,επισης γνωριζουμε και το ονομα του παιδιου και πρεπει να συμπληρωθει κι αυτο στη retrodb,λεγοταν Γιωργος Κελεπούρης
Έτοιμος και ο Γιώργος Κελεπούρης! :) Θα φτιάξω και προφίλ εφόσον γνωρίζουμε ότι πέθανε...
 
Εμφάνιση της Ελένης Τσαγκαράκη στη σειρά Βέρα Στο Δεξί.

Εμφάνιση της Άννας Βίσση στην εκπομπή "Απόψε Με Τον Τέρενς" το 1993.

Ορίστε και βίντεο

http://www.youtube.com/watch?v=qEk5FZlyrgY
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
στην εκπομπη καλεσμενος ηταν και ο Βασιλης Τσιβιλικας οπως βλεπουμε στο

της Αγνης Χατζηκωτακη4.JPG

ο αλλος καλεσμενος δεν ξερω ποιος ειναι

3.JPG

καλυτερη φωτογραφια της ηθοποιου

2.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδια, μεταγλωττισμενες σειρες μπαινουν κανονικα στη RetroDB (εφοσον υπαρχουν

διαθεσιμα τα ονοματα ελληνων συντελεστων);
 
lass είπε:
Παιδια, μεταγλωττισμενες σειρες μπαινουν κανονικα στη RetroDB (εφοσον υπαρχουνδιαθεσιμα τα ονοματα ελληνων συντελεστων);
Το template υπάρχει - "Translated". Φτάνει να έχεις τα στοιχεία των συντελεστών, όπως γράφεις :)

"Το μικρό σπίτι στο λιβάδι" είναι ένα παράδειγμα:

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%BF_%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%81%CF%8C_%CF%83%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9_%CF%83%CF%84%CE%BF_%CE%BB%CE%B9%CE%B2%CE%AC%CE%B4%CE%B9
 
Νάσο, θέλω την προσοχή σου. Στις 11 Οκτωβρίου 2010 πέρασα στο σενάριο της σειράς "Εσύ Αποφασίζεις" ('93-'95) κάποια Βίλη Ηλιοπούλου και τότε δημιούργησα και το προφίλ της. Το προφίλ το δημιούργησα επειδή υπήρχε ήδη μια "Βίλη Ηλιοπούλου" στην τηλεοπτική σειρά "Οι Κουτσομπόλες" ('91) όπου είχα αλλάξει ήδη από "Βίλλη" σε "Βίλη" (αυτή την πληροφορία είχα τότε) στις 16 Μαΐου 2010. Εσύ στις 7 Ιουνίου 2013 άλλαξες την Βίλη σε Γιούλη, δε ξέρω για ποιον λόγο. Πέτυχες κάπου την Γιούλη; Θεώρησες ότι Βίλη δεν υπάρχει ως ηθοποιός και ότι η σεναριογράφος του "Εσύ Αποφασίζεις" είναι άλλη; Δε ξέρω... Αν πέτυχες τη Γιούλη ενδέχεται να παίζαν και οι δύο, γιατί "Βίλλυ Ηλιοπούλου" βρίσκω ως ηθοποιό στο διαδίκτυο. Σήμερα το έψαχνα ως "Βίλυ" αλλά καταλήγω μάλλον στο "Βίλλυ" και εξηγούμαι.

Το "Cine Greece" την έχει Βίλη Ηλιοπούλου, αλλά αυτό έχει κατακλέψει την RetroDB, οπότε αντιγράφει και τα λάθη και παραμένουν έτσι. Προφανώς κράτησε την πληροφορία μετά την αλλαγή που είχα κάνει από "Βίλλη" σε "Βίλη". Δε μας αφορούν πληροφορίες από κει. Το "Cine.gr" την αναφέρει ως Βίλη Ηλιοπούλου αλλά είναι τίγκα στα λάθη απ' αυτά που μας έχει δείξει στο παρελθόν και αναφέρεται σε κάποια θεατρική παράσταση που έπαιξε το 2005. Θεωρώ την σελίδα της "Πειραματικής Σκηνής Καλάματας" ως πιο έγκυρα πληροφορημένη και η εφημερίδα Μεσσηνίας "Θάρρος", συμφωνεί με το Βίλλυ Ηλιοπούλου. Η "Καθημερινή" την έχει ως Βίλη αλλά μιλάμε πάλι για το 2005, επομένως το όνομα μπορεί να το είδαν απ' το Cine.gr (που μιλάει για θεατρική παράσταση της ίδιας περιόδου), ενώ "Η Εφημερίδα Των Συντακτών" την αναγράφει Βίλυ το 2013. Κατά πάσα πιθανότητα λοιπόν, το "Βίλλυ" είναι και το πιο σωστό κι αυτό που (κατά κύριο λόγο) καταγράφεται στο διαδίκτυο και έχει επικρατήσει μέχρι σήμερα. Μένει να βρεθεί φωτογραφία της ή τίτλοι αρχής, για να δούμε πως την αναγράφουν, αλλά εάν για το Γιούλη Ηλιοπούλου που άλλαξες δεν είσαι σίγουρος και η τότε αλλαγή έγινε λόγω αμφιβολιών, πες μου για να κάνω τις απαραίτητες διορθώσεις. Κατά πάσα πιθανότητα είναι το ίδιο πρόσωπο με τη σεναριογράφο, ακόμα και αν η δουλειά της ως σεναριογράφος δείχνει να προηγείται. Είναι και η μοναδική δουλειά της ως σεναριογράφος που έχει γίνει μέχρι σήμερα, βέβαια, τα επεισόδια είναι αυτοτελή, οι σεναριογράφοι πολλοί, οπότε πολλά μπορούμε να υποθέσουμε. Εάν δε συμφωνήσουμε για την αλλαγή στις "Κουτσομπόλες", τότε το προφίλ της σεναριογράφου που είχα φτιάξει τότε θα διαγραφεί, γιατί στηρίζεται σε μία μονάχα παραγωγή.

katerinak είπε:
Mandrake τελικα βρηκα απο πού προεκυψαν τα στοιχεια της retrodb : απο τηλεοπτικο προγραμμα που υπαρχει στο φορουμ
Δεν καταλαβαίνω σε ποια στοιχεία αναφέρεσαι ότι προέκυψαν κάπου... Εγώ είπα πως προφανώς δεν ήξερε κάποιος αυτή την "Ειρήνη Μάρρα" και γι' αυτό δε σου απάντησε. Αν ήξερε, φαντάζομαι πως θα απαντούσε..!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα