Tι σας "Φόβιζε μικρούς" στην τηλεόραση

Σκηνές απο το τέλος κάποιων επεισοδίων, αλλά και η μουσική απο τον "Άνθρωπο δίχως πρόσωπο", με Ληναίο-Φωτίου το 1973.

 
Jackie dragon είπε:
H σκηνή με την αίθουσα κεφαλιών απο τη παιδική (?) ταινία


Εδώ θεωρούσαν παιδική τον παραμυθά ( όχι αυτή με τον Πιλάβιο, εκείνη η αγγλική )... :xm:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το θέμα του 4ου Doctor... Bέβαια εδώ και πολλά χρόνια έχω γίνει φανατικός Whovian.

 
Μια απο τις πλεον τρομακτικες σκηνές ήταν στον "Παραξενο ταξιδιώτη". Σε ένα πορτρέτο στον τοίχο της βίλας του Βρετού(Αλέξης Δαμιανός), το ένα μάτι ήταν αληθινό!!! Για να γίνει κατανοητό, υπήρχε μια τρύπα στον τοίχο πίσω απο το πορτρέτο στο σημείο ακριβώς που ήταν το ένα μάτι του απεικονιζομένου προσώπου. Πίσω απο τον τοίχο βρισκόταν ένας φυλακισμένος(Θάνος Κωτσόπουλος) του οποίο την ύπαρξη αγνοούσαμε και το μόνο που διαπιστώναμε ήταν το μάτι του που κινούνταν και έλεγχε το χώρο δια μέσου της οπής στο μάτι του πίνακα. Ανατριχίλα!!!
 
Οι παιδικές, κατά τ'άλλα, εκπομπές ΦΡΟΥΤΟΠΙΑ και ΚΑΛΛΙΚΑΤΖΑΡΟΙ!!!
 
Θυμάμαι καπου το 1994-95 να παρακολουθώ στη τηλεόραση μια σκηνή της ταινίας "Ο δραπέτης" (1991) που μου είχε αφήσει οχι ακριβώς φόβο αλλα μια απόκοσμη αίσθηση..

Στη σκηνή αυτη απεικονίζεται ο Κώστας Καζάκος (στο ρόλο του καραγκιοζοπαίκτη) οπου βλέπει εναν εφιάλτη οτι παρακολουθεί μόνος του σ'ενα ερημικό μέρος μια παράσταση θεάτρου σκιών ενω καθώς πλησιάζει πίσω απο τη σκηνή διαπιστώνει οτι οι φιγούρες κινούνται μόνες τους.. Πανω στο πανί μια απο τις φιγούρες απεικονίζει το χάρο με το δρεπάνι που αποκεφαλίζει τη φιγούρα του Καραγκιόζη με το κεφάλι του να στριφογυρίζει αργα μεχρι που πέφτει κατω υπο τον ήχο ενος κεραυνού!

Drapetis_Kazakos.png
 
και ναι μετα απο καιρο η ερτ 2 το εβαλε επαναληψη και το θυμηθηκα!πως μπορω να το ξεχασω αλλωστε αφου μου σηκωθηκε η τριχα παλι οταν το ακουσα!ειναι η σειρα "η αρχαια σκουρια" με τη λαδικου,η μουσικη στους τιτλους δεν παιζεται!σωστο θριλερ!
 
με τρόμαζε στους τιτλους εναρξης της α' περιόδου προβολής της Λαμψης στην τηλεόραση, η σκηνή με την Κατια Δανδουλάκη να ταίζει περιστερια, πολλά περιστερια την ειχαν περικυκλώσει...

Η ΛΑΜΨΗ/lampsi-ΤΙΤΛΟΙ ΑΡΧΗΣ 1ου ΕΠΕΙΣΟΔΙΟΥ 1991
 
Εμένα με φόβιζαν τα πιό φυσιολογικά πράγματα:

Η Φρουτοπία

Η Λάμψη (Είχαν μία σχιζοφρένεια στα μάτια οι ηθοποιοί.)

Οι τίτλοι έναρξης απ' το Εμείς κι Εμείς

Η ωραία κοιμωμένη (η ίδια, ο τρόπος που φερόταν ειδικά όταν ανέβαινε προς τον πυργίσκο ήταν πολύ creepy. Τη μάγισσα την λάτρεψα!)

O Λάβας από το μικρό μου πόνυ.

Οι τίτλοι έναρξης του δελτίου ειδήσεων της ΝΕΤ νομίζω, που περνούσαν από μπροστά τ' αγάλματα.

Η Ασπασία απ' το Η αγάπη άργησε μια μέρα.

Ο Τζώνη απ' τα Εγκλήματα

Ένα παιδικό με δύο μαριονέτες που δεν έχω συγκρατήσει ούτε το όνομα.

Το επεισόδιο που ζωντανεύουν τα παιχνίδια από τα παραμύθια του Αντερσεν (μου άφησε φοβία! Νόμιζα ότι με παρακολουθούν τα παιχνίδια για να με σκοτώσουν στον ύπνο μου!)

Η σκηνή που όλη η παιδική χαρά καίγεται στον Terminator.

Όταν θύμωνε η Σοράγια στην Μαρία της Γειτονιάς.

Τα παλιά ασπρόμαυρα κινούμενα σχέδια του Ντίσνεϊ. Ούτε τώρα δεν τολμώ να τα δώ!

Ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών σε κινούμενα σχέδια που είχαν την φαεινή ιδέα να μας δείξουν στην κατασκήνωση. Πάνω στο τέταρτο βρήκαν ένα αμφιθέατρο παιδιάκια να κλαίνε, να τσιρίζουν και να τρέχουν να σωθουν. Αυτό το φρικιαστικό θέαμα δεν θα φύγει ποτέ απ' το μυαλό μου!

Και αυτή η σκηνή από την Παναγία των Παρισίων που αργότερα μετατράπηκε σε ύμνο:

[video=youtube;It5_KIjUY-I]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο gojila και φυσικά η προφητεία.... Ειδικά η 2η ειχε τρελά ξενύχτια... :p
 
Όλες οι ταινίες με θέμα την Κατοχή, αν είχαν σκηνές που εμφανιζόταν προδότης με κουκούλα (π.χ. Το μπλόκο, Αυτοί που μίλησαν με το θάνατο, κλπ.)

Ένα θρίλερ με έναν ψυχοπαθή, που προς το τέλος περνούσε με το αυτοκίνητο και σκότωνε κάποιους σε ένα παγκάκι, απλά επειδή κάθονταν.
 
+

η διαφημιση για τα αποσμητικα χωρου fresh air

λογω της κοπέλας που μπαίνει με το αποσμητικό στο χέρι...νόμιζα ότι θα μπει στο σπίτι...
η ταινια Poltergeist/το πνευμα του κακου (την ειχα δει καλοκαιρι και...αντε να κοιμηθεις μετα...)

 


η σειρα Ανατομία ενός εγκλήματος


 


η σειρά Τμήμα Ηθων


.....
 
ο αντρεας παπανδρεου και ο κωνσταντινος καραμανλης

φαινεται απο μικρος ειχα διαισθηση
 
και αυτη η διαφημιση

μακαρονια barilla

απο αρχες της δεκαετιας του 90 νομιζω


νομιζα οτι ληστες θα μπουν στο σπιτι....(οχι για μακαρονια βεβαια αλλα για πραγματα αξιας...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάθε Σάββατο βράδυ είχε η ΕΡΤ ταινία Θρίλερ με τον Κόμη Δράκουλα...

Ενώ φοβόμουν, κάτι με τράβαγε και πάντα μα πάντα την έβλεπα!

Όταν πηγαινα μετά για ύπνο κλασικά δεν κοιμόμουν όλο το βράδυ σκεπτόμενος αυτό που βλέπεται στην εικόνα..

μπρρρ... :precry2: ακόμα με φοβίζει..

2036_christopher_lee.jpg


Επίσης με φόβιζε η εισαγωγή με τον κάμεραμαν απο την εκπομπή "Παρασκήνιο" (ΕΡΤ - 1986)

1986.jpg


:sad:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η διαφήμιση της λακ, με εκείνο το αγκάνθινο στεφάνι που έμπαινε μπροστά από το γυναικείο κεφάλι... Δε θυμάμαι μάρκα...
 
αυτη τη διαφημιση εννοεις ΦΖΠ1

διαφημιση σπρευ μαλλιων sunsilk

 


1984



(ηταν και σκοτεινο το φοντο....)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, αυτή... Και με το ίδιο concept πρέπει να υπήρχε και παλιότερη.
 
μαλλον και αυτη τη διαφημιση εννοεις, ειναι του 1985, ισως προβληθηκε και προηγουμενα χρονια...

διαφημιση σπρευ μαλλιων sunsilk

1985

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα