Γι'αυτο το SNES υπερίσχυσε του MEGADRIVE στο τέλος

Giama είπε:
Sega-Nintendo flame, γουστάρω!!!
Όσο για τον ανήφορο του Sonic (επειδή μάλλον δεν κατανόησε πλήρως τη ρήση του Badge), θα πρέπει να ξέρει ως Segικός ότι είναι πάντα από κάτω από τους Nintendικούς (κατά τη γνώμη μου *ειδικά* στην περίοδο SNES για την οποία μιλάμε), επομένως δεν τίθεται θέμα από ποιά μεριά κοιτάς τον ανήφορο γιατί η Sega είναι πάντα από κάτω!
Να μίλαγες για την περίοδο NES, μπορεί και να το δεχόμουνα, αν και ακόμα και τότε η Nintendo στα arcades ήταν ανύπαρκτη ενώ η Sega έβγαζε δεκάδες κλασσικά παιχνίδια. Δεν ξέρω ποιά είναι η άποψη σου για αυτή την πλευρά του "ανήφορου" :p

Γεγονός είναι πάντως ότι τα παιδάκια με κονσόλες ήταν πάντοτε περισσότερα από τους hardcore gamers, οπότε σε απόλυτο αριθμό πωλήσεων ήταν από κάτω όπως λες. :diablotin:
 
Αναγκαστικα το quote σου διεγραφη μαζι με το ανοητο μηνυμα του Sonic.Sorry

Ποιο ανοητο μηνυμα πριν εκνευριστω? :)
 
pooky είπε:
-------EDIT--------
Για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους:

Το τελευταίο παιχνίδι που έχω σκίσει στην DS είναι το Pokemon Diamond. Απίστευτη πόρωση.

Μαζί με αυτό παίζω καθημερινά το Nintendogs.

Τώρα αν η "κυρίαρχη" Sega με το Kolimbri ή όπως αλλοιώς θέλει να ονομάζει ένα άρρωστο κοτόπουλο ήθελε να επιδείξει την "κυριαρχία¨της στον κόσμο του gaming, καλά να πάθει και ποτέ μη σώσει να βγάλει άλλη κονσόλα.

Θεωρώ ύψιστο ξεφτιλισμό να βλέπω τον Sonic να φιγουράρει σε μηχανήματα της SONY. Όποιο άισχος....... Σαν να έβλεπα τον Mario να φιγουράρει σε παιχνίδι για το PSP. Οποία κατάντια. Και μετά μου λες ότι η Sega υπάρχει ακόμα; Προσβάλοντας το ίδιο της το όνομα και ξεφτελίζοντας τους "ήρωές" της;

Ζητώ συγνώμη από τους Sega fans, (και από τον εαυτό μου ταυτόχρονα) για όλα όσα είπα, άλλωστε για μένα η Sega πέθανε την μέρα που έπαψε να παράγει κονσόλες. Η σημερινή Sega αποτελεί ένα έκτρωμα και μια βεβήλωση του ονόματος και του παρελθόντος.

Δεν ανήκω σε καμία εταιρεία. Έχω το Dreamcast δίπλα από το PS3 και τον άλλο μήνα (γενέθλια γαρ) παίρνω 360 (arcade version) οπότε δεν δίνω δεκάρα για τις corporate κόντρες, εμένα με ενδιαφέρουν τα games.

Τι ειχες γραψει στην αρχη,πριν γινει το edit?:mad:

[Edit by Wally : οι χαρακτηρισμοί άλλων μελών δεν είναι αποδεκτοί]
 
Maddog είπε:
Γεγονός είναι πάντως ότι τα παιδάκια με κονσόλες ήταν πάντοτε περισσότερα από τους hardcore gamers, οπότε σε απόλυτο αριθμό πωλήσεων ήταν από κάτω όπως λες. :diablotin:
Νομίζω ότι η Sega παρουσιάζοντας τα προϊόντα της ως grown-up σε σχέση με αυτά της Nintendo είχε τα παιδάκια σαν target group (αφού ως γνωστόν ο,τιδήποτε "μεγαλίστικο" δουν τα παιδάκια ΠΡΕΠΕΙ να το πάρουν). Άλλωστε μόνο παιδάκια θα μπορούσαν να πέσουν με τόσο φτηνό κόλπο! :biglaugh: :biglaugh:
 
@Sonic Saved by the smilies...
 
Που στοχευαν-ουν οι 2 εταιρειες...IMHO

Sega = Hardcor-αδες

Nintendo (προ-Wii) = Casual-αδες και πιτσιρικια (κατα κανονα με εξαιρεσεις φυσικα)

Nintendo (μετα-Wii) = NonGamers (ειναι πιο πολλοι απο τους gamers οποτε θα φερουν και πιο πολυ χρημα ;) )
 
Wally είπε:
@Sonic Saved by the smilies...
Δεν ανεχομαι τον τραμπουκισμο φιλε Wally:icon_cry:

επισης δεν βλεπω το λογο για τον οποιο εσβησες το ποστ με τα ποκεμον διοτι δεν ειχε τιποτα το υβριστικο μεσα?
 
Αμα σε πω "ΤΡΟΜΠΑ" δεν θα προσβληθεις?

Εριξες χαρακτηρισμο σε μελος και ο μονος λογος που ποσταρεις αυτη τη στιγμη ειναι επειδη εχουμε γνωριστει...

Μην το τραβας ομως...αλλη ορεξη δεν εχω απο το να κοιταω τι θα γραψεις και ποιον θα προσβαλεις

Αμα δεν σε σηκωνει το περιβαλον...τραβα γι αλλα
 
Σωστός ο Wally, ιδού και η απόδειξη

PAL Charts - UK - Individual Formats (By Units)

1 1 BIOSHOCK XB360 2K GAMES TAKE 2 2 2 DR KAWASHIMA'S BRAIN TRAINING DS NINTENDO NINTENDO

3 3 MORE BRAIN TRAINING FROM DR KAWASHIMA DS NINTENDO NINTENDO

16 4 BIG BRAIN ACADEMY: WII DEGREE WII NINTENDO NINTENDO

- 5 TIGER WOODS PGA TOUR 08 XB360 EA SPORTS ELECTRONIC ARTS

4 6 BIOSHOCK PC 2K GAMES TAKE 2

6 7 POKEMON DIAMOND DS NINTENDO NINTENDO

10 8 MARIO PARTY 8 WII NINTENDO NINTENDO

- 9 TIGER WOODS PGA TOUR 08 WII EA SPORTS ELECTRONIC ARTS

7 10 BLUE DRAGON XB360 MICROSOFT MICROSOFT

8 11 TRANSFORMERS: THE GAME PS2 ACTIVISION ACTIVISION

13 12 TOM CLANCY'S GHOST RECON: WARFIGHTER 2 PS3 RED STORM UBISOFT

12 13 NEW SUPER MARIO BROS. DS NINTENDO NINTENDO

- 14 MEDIEVAL II: TOTAL WAR - KINGDOMS PC SEGA SEGA

11 15 COOKING MAMA DS 505 GAMES 505 GAMES

- 16 GUILD WARS: EYE OF THE NORTH PC NCSOFT EUROPE NCSOFT EUROPE

9 17 POKEMON PEARL DS NINTENDO NINTENDO

- 18 STUNTMAN: IGNITION XB360 THQ THQ

14 19 RESISTANCE: FALL OF MAN PS3 SONY COMPUTER ENT. SONY COMPUTER ENT.

5 20 WII PLAY WII NINTENDO NINTENDO
Τρία παιχνίδια στην πρώτη πεντάδα είναι mind trainers. ;)
 
pooky είπε:
-------EDIT--------
Για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους:

Το τελευταίο παιχνίδι που έχω σκίσει στην DS είναι το Pokemon Diamond. Απίστευτη πόρωση.

Μαζί με αυτό παίζω καθημερινά το Nintendogs.

Τώρα αν η "κυρίαρχη" Sega με το Kolimbri ή όπως αλλοιώς θέλει να ονομάζει ένα άρρωστο κοτόπουλο ήθελε να επιδείξει την "κυριαρχία¨της στον κόσμο του gaming, καλά να πάθει και ποτέ μη σώσει να βγάλει άλλη κονσόλα.

Θεωρώ ύψιστο ξεφτιλισμό να βλέπω τον Sonic να φιγουράρει σε μηχανήματα της SONY. Όποιο άισχος....... Σαν να έβλεπα τον Mario να φιγουράρει σε παιχνίδι για το PSP. Οποία κατάντια. Και μετά μου λες ότι η Sega υπάρχει ακόμα; Προσβάλοντας το ίδιο της το όνομα και ξεφτελίζοντας τους "ήρωές" της;

Ζητώ συγνώμη από τους Sega fans, (και από τον εαυτό μου ταυτόχρονα) για όλα όσα είπα, άλλωστε για μένα η Sega πέθανε την μέρα που έπαψε να παράγει κονσόλες. Η σημερινή Sega αποτελεί ένα έκτρωμα και μια βεβήλωση του ονόματος και του παρελθόντος.

Δεν ανήκω σε καμία εταιρεία. Έχω το Dreamcast δίπλα από το PS3 και τον άλλο μήνα (γενέθλια γαρ) παίρνω 360 (arcade version) οπότε δεν δίνω δεκάρα για τις corporate κόντρες, εμένα με ενδιαφέρουν τα games.
Εχασα πασα ιδεα για σενα πουκυ αισχος και ντροπη σου!!!!:mad::mad:

Και φυσικα τωρα μπορεις επισημα να ξεχασεις τα χχχ private:diablotin: :diablotin:
 
Λοιπόν κύριοι ....

Το thread λεει για Snes και Megadrive και κατέληξε σε ανταλλαγή ύβρεων, χαρακτηρισμών και αναφορών σε τσόντες. Τα εκτός θέματος σβήνονται και απο δώ και κάτω περιμένω να συνεχίσουμε κουβέντα σχετική με το θέμα του thread.
 
@keeper: Όντως. Κι εγώ που είμαι non-gamer ουσιαστικά πλέον, στο λίγο DS που έπαιξα στις διακοπές ήταν μόνο Brain Training και Big Brain Academy.
 
Wally είπε:
Αμα σε πω "ΤΡΟΜΠΑ" δεν θα προσβληθεις?Εριξες χαρακτηρισμο σε μελος και ο μονος λογος που ποσταρεις αυτη τη στιγμη ειναι επειδη εχουμε γνωριστει...

Μην το τραβας ομως...αλλη ορεξη δεν εχω απο το να κοιταω τι θα γραψεις και ποιον θα προσβαλεις

Αμα δεν σε σηκωνει το περιβαλον...τραβα γι αλλα
Kale το τρομπα ηταν καθαρα αστειου χαρακτηρα και δεν προσβαλα ποτε κανεναν :icon_cry:

Επισης δεν ειναι σωστο να κανεις επιδειξη ισχυος λεγοντας"και ο μονος λογος που ποσταρεις αυτη τη στιγμη ειναι επειδη εχουμε γνωριστει..."ντροπη!!! :icon_cry:

Αν δεν με θελεται φευγω ομως σε σας θα λοιψω:rolleyes:
 
Τι εγινε ρε παιδια αερα πατερα μου σβηνουν τα μηνυματα? :icon_cry:
 
Πάντως, γενικότερα την κίνηση της N δεν την θεωρώ κακή, καθώς έφερε νέο κόσμο κοντά στις κονσόλες. Gamers, non gamers δεν παιζει ρόλο. ;)
 
Κι εγώ το είχα παρατήσει το άθλημα και μάζευα μόνο συγκεκριμένα παιχνίδια για τη συλλογή μου (για να τα έχω να τα βλέπω) ή συγκεντρωνόμασταν και παίζαμε multiplayer SNES/N64 (=μόνο τα παλιά παιχνίδια που παίζαμε μανιωδώς κάποτε. Πήρα π.χ. το Perfect Dark ενώ εμείς παίζαμε πάντα Goldeneye, το παίξαμε μια φορά και... ξαναγυρίσαμε στο Goldeneye) κι αυτό 2-3 φορές το χρόνο μόνο και τέλος.

Και όντως με brain training και άλλες μικροσαχλαμαρίτσες με τράβηξε πάλι. Βέβαια απ'όταν γύρισα από τις διακοπές δεν το άγγιξα πάλι το DS αλλά λέμε τώρα.

Μου έκανε εντύπωση μια θεία μου που της έδωσα το brain training και έφαγε ***χοντρό*** κόλλημα. Μιλάμε *μανιωδώς* να παίζει και *πόρωση* απίστευτη. Μου είπε μετά να της βρω DS με το παιχνίδι κλπ. κλπ.

Και του πατέρα μου του φάνηκε ενδιαφέρον αλλά προφανώς όχι τέτοια πόρωση.

Και οι δύο αυτές αντιδράσεις μου έκαναν μεγάλη εντύπωση.

Φαίνεται πως πιάνει δηλαδή η επιλογή της Nintendo να στραφεί στους non-gamers.
 
Πίσω
Μπλουζα