Η συλλογή μου μεγαλώνει...

Δώσε πόνο Βασίλη!!!! Αυτό το Wort Mix είναι κάτι σαν το Tzoker με μπαλάκια κ.α.;
 
Ναι, ακριβώς Τζονι!! ;)

Τα μαύρα πλαστικά δημιουργούν έναν κύκλο, και τα μπαλάκια με τα γράμματα μπαίνουν στους "δοκιμαστικούς σωλήνες" και στην συνέχεια αδειάζονται μέσα στον κύκλο και πρέπει να φτιάξεις όσο πιο μεγάλη λέξη μπορείς, για να πάρεις πολλούς πόντους..

Δυστυχώς, μου λείπουν οι 55 κάρτες και 15 ακόμα μπαλάκια, το είδα πριν λιγο που άνοιξα το κουτί..Πάντως,δε πειράζει, πιστεύω και χωρίς αυτά το παιχνιδι είναι playable, με δικούς σου κανόνες (χωρίς κανόνες για την ακρίβεια,χαχα).

Στις τιμές που τα βρίσκω,και άδεια τα κουτιά να έπαιρνα,πάλι θα με σύμφερε,σε σχέση με Ελλάδα που ήμουν.. :p
 
Βασίλη αυτό το "zahitag" τι ακριβώς είναι;
 
Ανδρεα, το zahltag σημαίνει ΗΜΕΡΑ ΠΛΗΡΩΜΩΝ.

Η έκδοση που έχω είναι η πρώτη που βγήκε, του 1977 και εκδότης η Parker brothers..

Το παιχνιδι ανήκει στις κατηγορίες: ζαριά, οικονομία, διαπραγματεύσεις..

Παρακάτω σου παραθέτω την σύνοψη του τι πρέπει να κανεις και πως παίζεται απο το boardgamegeek:

Pay Day is played on a one-month calendar with 31 days. During the game, players will have to deal with various bills and expenses, but will also have the opportunity to make deals on property and earn money. At the end of each month, players are paid their salary (the same for each player) and must then pay off all outstanding bills, taking out a loan if necessary. Most money (or least debt) wins after a certain number of months decided by the players (3 months usually takes 30 minutes to finish).

To link για περαιτέρω πληροφορίες είναι το παρακάτω:

https://boardgamegeek.com/boardgame/1797/pay-day
 
Μολις γυρισα απο φλο μαρκετ......

Συντομα φωτο και λεπτομερειες παιχνιδιων και ΤΙΜΩΝ.... για να σας πεσει το σαγονι.....ΚΡΑΤΗΘΕΙΤΕ!!!!! ;)
 
Άσε ρε τίποτα να πάρει κι άλλος. Θα σε επικυρηξουν στο τέλος στην Ιντερπολ :p
 
Λοιπόν, τα πολλά λόγια είναι φτωχια νομίζω....

Το μόνο που έχω να πω είναι πως αγόρασα 12 επιτραπέζια στην τιμή των 25-30? και πως το αγαπημένο μου και πιο σπάνιο απο αυτά είναι το ΚΕΡΔΙΣΤΕ ΧΑΝΟΝΤΑΣ (MANKOMANIA), έκδοση του 1985 παρακαλώ!!

Αυτά.... Απολαύστε.. ;)
 
viking4a είπε:
Λοιπόν, τα πολλά λόγια είναι φτωχια νομίζω....Το μόνο που έχω να πω είναι πως αγόρασα 12 επιτραπέζια στην τιμή των 25-30? ...
Θα σε ματιάξουμε στο τέλος. :biglaugh:

Καλόπαικτα φιλαράκι. Ωραία κομμάτια.
 
Το λάηκ μου πήγαινε ειδικά για τη Σταφυλοπαγίδα!!! Να την προσέχεις! :p
 
nwntas είπε:
Το λάηκ μου πήγαινε ειδικά για τη Σταφυλοπαγίδα!!! Να την προσέχεις! :p

Eυχαριστω nwntas για το like!! :)

Η σταφυλλοπαγιδα ειναι σε πολυ καλη κατασταση, απλα πρεπει να παω να αγορασω μερικες πλαστελινες, γιατι αυτες που ειχαν τα κουβαδακια μεσα ξεραθηκαν και ηταν σκληρες...Μπορεις να βρεις σχετικα ευκολα σε πολλα σουπερ μαρκετ εδω.. Μου θυμησε το παιχνιδι SPLASH, ιδιο concept...
 
viking4a είπε:
Eυχαριστω nwntas για το like!! :)

Η σταφυλλοπαγιδα ειναι σε πολυ καλη κατασταση, απλα πρεπει να παω να αγορασω μερικες πλαστελινες, γιατι αυτες που ειχαν τα κουβαδακια μεσα ξεραθηκαν και ηταν σκληρες...Μπορεις να βρεις σχετικα ευκολα σε πολλα σουπερ μαρκετ εδω.. Μου θυμησε το παιχνιδι SPLASH, ιδιο concept...

Δοκίμασε να αναστήσεις τα πλαστοζυμαράκια με λίγο νερό. Στάξε λίγο νερό στα ξεραμένα ζυμάρια και πλασ' τα μέχρι να μαλακώσουν, απλά μην το παρακάνεις με το νερό ;) Είχα διαβάσει τις σχετικές οδηγίες σε ένα κουτάκι Play Doh που είχα πάρει κάποτε.
 
Kambia είπε:
Θα σε ματιάξουμε στο τέλος. :biglaugh:
Μα γιατι το λες αυτο? Γιατι?..... :p

......




viking4a είπε:
Η σταφυλλοπαγιδα ειναι σε πολυ καλη κατασταση, απλα πρεπει να παω να αγορασω μερικες πλαστελινες, γιατι αυτες που ειχαν τα κουβαδακια μεσα ξεραθηκαν και ηταν σκληρες...
Στην ιδια κατασταση ηταν και οι δικες μου...πετρα!!! :precry:

Πηρα καινουργιες και ησυχασα!!!! :D

Απλα,πριν προβεις σε αγορα...δοκιμασε μια την μοντα που αναφερει ο Νωντας. ;)

Επισης τσεκαρισε μια και τα λαστιχα...ψιλιαζομαι οτι απο την πολυκαιρια θα εχουν καει. :xm:

265658a1323771508-big.gif
 
Καλορίζικα και αυτά Βασίλη!
 
nwntas είπε:
Δοκίμασε να αναστήσεις τα πλαστοζυμαράκια με λίγο νερό. Στάξε λίγο νερό στα ξεραμένα ζυμάρια και πλασ' τα μέχρι να μαλακώσουν, απλά μην το παρακάνεις με το νερό ;) Είχα διαβάσει τις σχετικές οδηγίες σε ένα κουτάκι Play Doh που είχα πάρει κάποτε.

Ή λίγο baby oil ;)
 
Για να απαντήσω σε όλους:

Kambia και nwntas, τις πέταξα με συνοπτικές τις πλαστελινες, υπάρχουν πολλών ειδών εδώ,θα βρω εύκολα..

Johnny19818, ευχαριστώ φιλαράκι! :)

Stayros, λαστιχακια δεν υπήρχαν μέσα, έβαλα εγώ 3 απλά κι ολα καλά, ο μηχανισμός δούλεψε (υπήρχαν ολα τα parts ευτυχώς, αυτο είναι το σημαντικότερο στο παιχνιδι αυτο).. ;)
 
Την επόμενη φορά που θα έρθεις να έχεις μαζί σου τις σταφυλοπαγίδες :p

κ μερικές σακούλες με Playmobil :p :p:p

Πέρα από την πλάκα τώρα μου κίνησαν το ενδιαφέρον 2 επιτραπέζια , το "YGGDRASIL" και το "Die Kaufleute Von Amsterdam" . Πως ακριβώς παίζονται αυτά;
 
Φιλε, ευχαρίστως να το φέρω.. Βλέπω ότι οι ΣΤΑΦΥΛΟΠΑΓΙΔΕΣ είχαν πολλή πέραση, μπράβο ρε παιδιά! :)

Όσο για τα παιχνίδια που ρώτησες πως παίζονται..

Το YGGDRASIL αφορά την Σκανδιναβική μυθολογία και την καταστροφική επέλαση προς την Ασγκαρντ των "κακών" θεών, όπως ο Λοκι. Παίζεται με 1-6 παίχτες και σκοπός των παιχτών είναι να την αποτρέψουν με κάθε μέσο.. Αναλαμβάνουμε τον ρόλο των "καλών" θεών, όπως ο Οντίν και ο Θορ και το παιχνιδι ανήκει στο είδος των RPG, με χαρακτηριστικότερο παράδειγμα το Hero Quest. Ένα αρκετά ωραίο επιτραπέζιο, με εξαιρετικό θέμα, για μένα..

Το επόμενο που ρώτησες είναι το ΕΜΠΟΡΟΙ ΤΟΥ ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ, ανήκει στην κατηγορία των οικονομικών και κατάληψη περιοχών, όπως το MONOPOLY.. Ένα χαρακτηριστικό που διαφοροποιεί το παιχνιδι απο τα υπόλοιπα, είναι το μεγάλο ρολόι που μετράει αντίστροφη μέτρηση, όπου όσο τελειώνει ο χρόνος λιγοστεύουν τα περιθώρια και οι επιλογές των παιχτών, κι έτσι γίνεται πιο δύσκολο..
 
Βασίλη μαζί με τις σταφυλοπαγίδες φέρε και το YGGDRASIL :D Thanks για τις πληροφορίες και καλόπαιχτα τα νέα σου επιτραπέζια.
 
Πίσω
Μπλουζα