Η συλλογή μου μεγαλώνει...

Και γιατί δεν περιμένεις μήπως βρεις τίποτα από αυτά σε κανένα παζάρι? Κρίμα τόσα λεφτά να πάνε για 3 μόνο παιχνίδια.

ΙΜΗΟ πάντα.
 
Θα συμφωνήσω με την Ναταλή. Μη ξεχνάς πως στο Γερμανικό ebay θα έχεις πολλές ευκαιρίες :)
 
Ένα point για τα παζάρια το έχετε, υπάρχει δηλαδή 1 στο εκατομμύριο να τα πετύχω μπροστά μου, ποτέ δε ξες..

Θα σας πω αύριο που τελειώνουν μερικές δημοπρασίες για το HQ. ;)

Αν θα μου κάτσουν......

Btw, η συλλογή πάει για να ξεπεράσει το φράγμα των 100 (η συνέχεια σύντομα επί της οθόνης σας)...
 
100 επιτραπέζια;;; Τι είπες τώρα;;; :sealed:

Ρε τι βλέπουν τα ματάκια μου!!!

:worship:
 
Και ευτυχώς που δεν πιάνουν τόσο χώρο όσο άλλες συλλογές.
 
Χαχαχα!!!

Ναι, και που είστε ακόμα παιδιά ε... ;)

Σε λιγο θα πάω πάλι σε φλο.........

DINO, ευχαριστω φιλε, έχουμε ακόμα πολύ δρόμο...

Μάριε, σε σχέση με τα κομπιούτερ,κονσόλες κτλ.,όντως, δε πιάνουν τόσο χώρο... Σε σχέση με το άλλο πάθος μου -που άφησα στην άκρη για χάρη των επιτραπέζιων προς το παρόν- , τα άλμπουμ panini κτλ.πιανουν πολύ περισσότερο χώρο....

Ήδη, ψάχνω με τον μπαμπά μου να φτιάξουμε η να πάρουμε ένα έπιπλο για να αρχίσω να τα κατεβάζω κάτω στην αποθήκη, γιατι εδώ πάνω στο σπίτι άρχισε να γίνεται χαμουλης σιγά σιγά... Χαχαχα!!! :p

Επισης, το καλύτερο δε σας το είπα: έκλεισα σε δημοπρασία στο ebay χτες (kambia και and1 τελικά δεν κρατήθηκα), το HERO QUEST.. Ναι, είναι αληθειααααα!!!!!!!!!!! :D

Όταν μου έρθει θα πάθετε πλάκα πιστευω..........

Τα λέμε αργότερα, με νέα επιτραπέζια απο το φλο..... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
viking4a είπε:
Ήδη, ψάχνω με τον μπαμπά μου να φτιάξουμε η να πάρουμε ένα έπιπλο για να αρχίσω να τα κατεβάζω κάτω στην αποθήκη, γιατι εδώ πάνω στο σπίτι άρχισε να γίνεται χαμουλης σιγά σιγά...
Από ίδια εμπειρία θα σου συνιστούσα να πάρεις συρταριέρες, που θα χωρούν απανωτά το πολύ 4-5 επιτραπέζια σε κάθε συρτάρι, διότι αλλιώς θα υποχωρεί και θα σκευρώνει το καπάκι. Επίσης, μέσα στη συρταριέρα δεν σκονίζονται, σε αντίθεση με τα ράφια, που είναι ανοικτά στη σκόνη. Θα χρειαστείς βέβαια αρκετές συρταριέρες, αν πάρεις μακρόστενες, χωράνε, ανάλογα με το μέγεθος του παιχνιδιού και από 2 επιτραπέζια σε κάθε στρώση, x 4 επανωτά = 8 σε κάθε συρτάρι...... Επίσης αν τα πας σε υπόγειο πάρε και αφυγραντή (μέ τη σακουλίτσα, αλλάζει κάθε 3 μήνες). Αναγκαία δυστυχώς επένδυση..... Να χαίρεσαι την ωραία συλλογή σου!!!!
 
Σταυρο, εισαι απιστευτος ρε φιλε!!! χαχαχαχα!! :p

@Εagle 1 , λιγο δυσκολο για συρταριερες, παντως ευχαριστω για την συμβουλη....

Οταν με το καλο βρω το καταλληλο επιπλο, θα κοιταξω να βαλω και αφυγραντη, αν κι εκει μεσα ειναι το μποιλερ και εχει σχετικη ζεστη παντα, και ποτέ υγρασια... ;)

Επειδη με επιασε πριν και αρχισα να φτιαχνω/επιδιορθωνω μαζι με τον μπαμπα μου -τον εβαλα κι αυτον στο τριπακι, αν και του αρεσουν τετοιου ειδους ''χειροτεχνιες'' , δεν ειχε προβλημα δηλαδη - τις αποκολλημενες γωνιες καποιων απο τα επιτραπεζια που δεν ηταν σε τοσο καλη κατασταση πριν, με πηρε η ωρα, αυριο πρεπει να ξυπνησω νωρις (05:30), δεν εβαλα νεες φωτο απο τα σημερινα νεα αποκτηματα...

Αυριο ομως δε θα παραλειψω!! χαχα!!

Tωρα που ξεκινησαμε τις καλλιτεχνιες γενικοτερα, θα αρχισω να ψαχνω και υλικα ωστε να φτιαξω μεσα σε καποια επιτραπεζια που δεν εχουν τις καταλληλες θηκες για τα πιονια κτλ. δικες μου πατεντες, θεσεις ωστε να ειναι πιο συμμαζεμενα ολα.. Μερικα παραδειγματα τετοιων ''χυμα'' παιχνιδιων ειναι τα Ο ΘΡΥΛΟΣ ΤΟΥ ΖΑΓΚΟΡ, HERO QUEST, κτλ κτλ....

Y.Γ. Για τελος, κατι ενδεικτικο της σημερινης μερας αγορων:

3 επιτραπεζια σε τελεια κατασταση, τα δυο του 1972 και 1982 αντιστοιχα και το τριτο το Trivial Pursuit genius του 1984 αχρησιμοποιητο....Και τα 3 μαζι = 2,50 ευρω (0,80 το ενα)!!!!!!!!! Δε το πιστευα στην αρχη που το ακουσα....!!

Ομορφιες λεμεεε!!!!! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
viking4a είπε:
........ αρχισα να φτιαχνω/επιδιορθωνω μαζι με τον μπαμπα μου -τον εβαλα κι αυτον στο τριπακι, αν και του αρεσουν τετοιου ειδους ''χειροτεχνιες'' , δεν ειχε προβλημα δηλαδη - τις αποκολλημενες γωνιες καποιων απο τα επιτραπεζια που δεν ηταν σε τοσο καλη κατασταση πριν, με πηρε η ωρα, .....Tωρα που ξεκινησαμε τις καλλιτεχνιες γενικοτερα, θα αρχισω να ψαχνω και υλικα ωστε να φτιαξω μεσα σε καποια επιτραπεζια που δεν εχουν τις καταλληλες θηκες για τα πιονια κτλ. δικες μου πατεντες, θεσεις ωστε να ειναι πιο συμμαζεμενα ολα.. Μερικα παραδειγματα τετοιων ''χυμα'' παιχνιδιων ειναι τα Ο ΘΡΥΛΟΣ ΤΟΥ ΖΑΓΚΟΡ, HERO QUEST, κτλ κτλ....
Έκανα και εγώ επιδιόρθωση σε σχισμένες γωνίες (συνήθως αυτές υποφέρουν) 2 επιτραπέζιων, μάλιστα έψαξα πολύ για το κατάλληλο χαρτί που τοποθετήθηκε εσωτερικά, ώστε να είναι όσο το δυνατόν πιό όμοιο με του παιχνιδιού (δύσκολο, διότι ήταν προπολεμικά παιχνίδια) και επίσης χρησιμοποίησα τη γνωστή σε κιτρινόμαυρο σωληνάριο κόλλα που δεν ποτίζει το χαρτί, ωστόσο διαπίστωσα ότι όσο καλή δουλειά (χειροτεχνία) και να κάνει κανείς, χάνεται αρκετά η αυθεντικότητα του παιχνιδιού. Η "επιδιόρθωση" φαίνεται.... Προσωπικά το σταμάτησα, όπως και κάθε παρέμβαση στο εκάστοτε παιχνίδι. Αφήνω και την πατίνα που έχουν, μόνο όταν υπάρχει λεκές προσπαθώ να τον αφαιρέσω. Το κακό είναι ότι δεν μπορώ πλέον να επανορθώσω τις παρεμβάσεις που έκανα στα δύο επιτραπέζια. Τα παραπάνω εκφράζουν ασφαλώς προσωπική άποψη και μόνον.
 
Δε με πειράζει πώς θα φαίνεται από την εσωτερική μεριά στις γωνίες, αρκεί να μην ανοίγουν τα κουτιά όταν π.χ. τα πιάνω με ένα χέρι από μια πλευρά και πέφτουν όλα κάτω και είναι χειρότερα μετά...

Έκανα περίπου 10 επιτραπέζια έτσι χθες, με όχι πολύ χοντρό χαρτόνι και κάτι σαν βενζινοκολλα, σε σωληνάριο.. Όταν τα κολλουσα, στην συνέχεια πέρασα ένα φαρδύ και μεγάλο λάστιχο γυρω-γυρω από το κουτί, για να το κρατάει τετραγωνοποιημενο και σταθερό. Επίσης, πέρασα αρκετούς μεγάλους συνδετηρες, για να πατάνε σαν σφικτηρες το χαρτονακι με το κουτί. Το αποτέλεσμα, αρκετά ικανοποιητικό..

Συνέχεια με τις νέες φώτο από τα χτεσινά παζάρια, το απόγευμα... ;)
 
Κυριακή είχε 5 παζάρια, τα πηρα σβάρνα λοιπόν, και...βουαλα!!! :) Υ.Γ.1: Ξεπέρασα τα 100, για την ακρίβεια είμαι πλεον στα 105, κι έρχονται μέσα στην εβδομάδα κι αλλα, σπάνια, έκπληξη....... ;) Υ.Γ.2: Είμαι στην διαδικασία φταιξίματος θηκών για τον Θρύλο του Ζαγκορ, θα σας κάνω παρουσίαση στις προσεχείς μέρες με τις χειροτεχνίες μου... Ήδη δείχνει πολύ καλύτερο το κουτί μέσα, συμμαζεμένο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το "Κερδίστε χάνοντας" το ξαναπήρες ή μπερδεύομαι; Sorry αλλά έχω χάσει την μπάλα με σένα :animeek:
 
Το ξαναπήρα Αντρέα, καλά θυμοσουν.. :)

Ε με τέτοιες τιμές που τα βρίσκω, λογικό να τα ξαναπαίρνω..

Αφού να φανταστείτε, το Cluedo το πηρα σε 3 εκδόσεις την Κυριακή, μια του 1982 σε ορθογώνιο κουτί, μια του 1982 πάλι αλλα σε τετράγωνο κουτί και μια του 2005,σε travel edition.. Και τα τρία αυτά παιχνίδια τα πηρα 1? έκαστο!!

Και μια φορα που το έχω στην ελληνική version στην Ελλάδα, άρα το έχω σαν παιχνιδι 4 φορές! :p

Ολα τα κουτιά πλεον είναι φτιαγμένα με χαρτονακια και κόλλα στις γωνιές... Ολα σούπερ, πλεον προχωράω στην μοντα για τον Θρύλο του Ζαγκορ, που φτιάχνω θέσεις μέσα στο κενό κουτί για να μπαίνουν πιο συμμαζεμένο τα κομμάτια..

Και μόλις μου έρθει και το .............(?)έκπληξη,δε λέω ακόμα, θα κάνω την ίδια διαδικασία.. Γουστάρω λεμεεε!!! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βασίλη τι θα έλεγες σιγά σιγά να μάζευες και ρετρό video games και να συνεργαστούμε; Είμαι σίγουρος ότι θα έβρισκες ωραία πράματα σε πολύ χαμηλές τιμές :D
 
To master Mind (superhirn) πώς είναι από μέσα; Πολύ τετραγωνισμένο είναι το κουτί του!
 
Φίλε, αν ήξερες τι βλέπουν τα ματάκια μου σε κάθε φλο.......Αστο! ;)

Ούτε καν τιμές ρωτάω.......... Άπειρα.....

Ναταλί, το απόγευμα προς βράδυ θα βγάλω φώτο να δείτε το εσωτερικό του..

Και θα προχωρήσω και την κατασκευαστικη πατέντα που άρχισα με μπαμπά χτες για τον Ζαγκορ.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχεις ξετινάξει όλα τα flohmarkt μιλάμε , δεν έχεις αφήσει τίποτα. Κόκκινο χαλί θα σου στρώνουν οι πωλητές :p Άσχετο αλλά εγώ πότε θα ζήσω αυτή την εμπειρία; :cry:
 
Πίσω
Μπλουζα