Η συλλογή μου μεγαλώνει...

Αντρέα, αν ήσουν εδώ 1 μήνα, θα έβλεπες όσα playmobil δεν έχεις δει όλη σου τη ζωή!!!

Επίσης, το ίδιο και για τον Τζονι, όσον αφορά video games...
 
Για την φίλη μου kambia το επιτραπέζιο SUPERHIRN εσωτερικά..

Εντύπωση μου κάνει ότι έχει 2 "τούβλα" απόκρυψης κωδικού..
 
viking4a είπε:
Εντύπωση μου κάνει ότι έχει 2 "τούβλα" απόκρυψης κωδικού..
Συμφωνα με τις γερμανικες οδηγιες,το παιχνιδι μπορει να παιχτει και απο 4 παιχτες. ;)

Es konnen zwei Teilnehmer, wie oben erklart, mit einem Spiel spielenoder zwei Teilnehmer zur gleichen Zeit mit beiden Spielen oder vier

Teilnehmer mit beiden Spielen.
Και μεταφρασμενο απο google translator.... :)

Μπορεί να υπάρχουν δύο συμμετέχοντες, όπως εξηγήθηκε παραπάνω, να παίξουν ένα παιχνίδιή δύο συμμετέχοντες ταυτόχρονα με δύο παιχνίδια ή τέσσερις

συμμετέχοντες με τα δύο παιχνίδια.
 
Το όνομα του thread πρέπει να αλλάξει σε... "Η συλλογή μου έχει καταλάβει όλο το σπίτι..." :p
 
Για δες που υπάρχει και διπλό το Μaster Mind. Ευχαριστώ για την φωτό και για τις πληροφορίες :)
 
johnny19818 είπε:
Το όνομα του thread πρέπει να αλλάξει σε... "Η συλλογή μου έχει καταλάβει όλο το σπίτι..." :p
....το οποιο το βρισκω και πιο λογικο!!! :D :p

Kambia είπε:
Για δες που υπάρχει και διπλό το Μaster Mind. Ευχαριστώ για την φωτό και για τις πληροφορίες :)
By the way....υπαρχει διαθεσιμο και ηλεκτρονικη μορφη. :)

Παιζεις και διαβασεις infos ....εδω, βλεπεις αρχειο εδω. ;)

Αλλαξε μονο μια την μεταφραση και εισαι κομπλε. ;)
 
Γιάννη, αν όχι το σπίτι (ακόμα), το δωματιο σίγουρα!! Χαχα!! :p Ήρθε η ώρα με μεγάλη περηφάνεια να σας παρουσιάσω το επόμενο επιτραπέζιο, μόλις ηρθεεεεεε... HERO QUEST και τα μυαλά στα κάγκελα!! Το παιχνιδι δεν είναι πλήρες, λείπουν οι 4 ήρωες και κάποια μικρά αντικείμενα, που όμως δεν παίζουν ρόλο (μπουκάλια και ποντίκια).. Για ήρωες, μπορώ να χρησιμοποιώ αυτούς του Θρύλου του Ζαγκορ, μεχρι να βρεθούν οι κανονικοί.. Επίσης, ο μπαμπάς μου ψήθηκε πολύ άνετα να αρχίσουμε να βάφουμε τις μινιατούρες... Νέο χόμπι θα μας προκύψει.. ;)

image.jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστω φιλε Σπύρο imperium.

Κι όσο πάει θα μεγαλώνει και θα εμπλουτίζεται και με αλλα σπάνια επιτραπέζια που δεν έχω ακόμη (Σταυροφορία στο διάστημα, η Κάθοδος, Dragon game system, Άρχοντας των δαχτυλιδιών, το κάστρο των φαντασμάτων, η απαγορευμένη γέφυρα, Κάστρα και πολιορκητές και πολλά αλλα τέτοιου στιλ, με πολλά parts)...
 
Παρακάτω παρουσιάζεται η μοντα/ πατέντα που έφτιαξα με τον μπαμπά μου για το επιτραπέζιο Ο ΘΡΥΛΟΣ ΤΟΥ ΖΑΓΚΟΡ.. Χρησιμοποιήθηκε λεπτό φελιζόλ, το οποίο μετρήθηκαν οι χώροι μέσα στο κουτί όπου θα μπουν τα κομμάτια του παιχνιδιου.. Μετα κόπηκε αναλόγως με ένα πιστόλι κολλητηρι ζεστό (δουλεύει με ρεύμα), ώστε να μην αφήνει τρίμματα το φελιζόλ και να κόβεται ίσια.. Μετα αναμειχθηκε στόκος και μαύρη μπογιά μαζι και βάφτηκε το φελιζόλ, ώστε να σκληρύνει και συγχρόνως να γίνει πιο όμορφο και να μη φαίνονται οι τυχόν ατέλειες... Επίσης, να πω ότι στις γωνιές του φελιζόλ μπήκαν έξτρα κομματάκια φελιζόλ για μεγαλύτερη υποστήριξη και τα κομμάτια συγκολλήθηκαν μεταξύ τους με πολυουρεθάνη... Το αποτέλεσμα βγήκε αρκετά ικανοποιητικό (για πρώτη προσπάθεια και χωρίς να δούμε κανένα βίντεο απο YouTube... Τέλος, να προσθέσω ότι το φελιζόλ μετα το βάψιμο,για κάποιο λόγο διαστελθηκε (διογκοθηκε), με αποτέλεσμα να μη χωράνε τα εξαρτήματα μέσα μετα και κάποια σημεία ξανά κόπηκαν/βάφτηκαν...

image.jpeg

image.jpeg
 
Μπράβο Βασίλη, έτσι όχι μόνο να τα συλλέγουμε. Σχεδόν με έχεις κάνει και ζηλεύω. :beer:
 
Ευχαριστω πολύ φιλε Μάριε!! :)

Ειδικά κάποια επιτραπέζια που έχω πλεον (και πολλά αλλα που έρχονται η θα έρθουν στο μέλλον) και συγκαταλέγονται στα σπάνια και ακριβά να βρεις στο ebay, θέλω να τα έχω όσο καλύτερη κατασταση και ακόμα πιο φτιαγμένα γίνεται..

Κι όχι μόνο αυτο, το έχω πάει παραπέρα το θέμα:

Έκατσα 2 μέρες κι έφτιαξα ολα τα επιτραπέζια που είχαν ανοιγμένες γωνιές απο την ταλαιπωρία των πολλών χρόνων που κουβαλούσαν...Έφτιαξα γωνιές απο δικό μου χαρτόνι και τις κόλλησα όπου υπήρχε πρόβλημα..Πλεον, ολα είναι τζιτζι.. ;)

Επίσης, όπως είπα και πιο πάνω, θα αρχίσω νέο χόμπι: οποίο παιχνιδι έχει φιγούρες όπως το Hero Quest, Σταυροφορία στο διαςτημα, ο Θρυλος του Ζαγκορ κτλ. θα τις βάφω με ακρυλικά χρώματα ώστε να τις κάνω πιο όμορφες, όπως κάνουν χιλιάδες άλλοι χομπίστες ανα τον κόσμο.. πολλή δουλειά, ξέρω, αλλα θα το παλέψω πιστευω, θα βοηθάει κι ο μπαμπάς μου που του αρέσουν γενικά οι καλλιτεχνιες κι οι πατέντες, είναι στο αίμα μας το καλλιτεχνικό...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
viking4a είπε:
Επίσης, όπως είπα και πιο πάνω, θα αρχίσω νέο χόμπι: οποίο παιχνιδι έχει φιγούρες όπως το Hero Quest, Σταυροφορία στο διαςτημα, ο Θρυλος του Ζαγκορ κτλ. θα τις βάφω με ακρυλικά χρώματα ώστε να τις κάνω πιο όμορφες, όπως κάνουν χιλιάδες άλλοι χομπίστες ανα τον κόσμο.. πολλή δουλειά, ξέρω, αλλα θα το παλέψω πιστευω, θα βοηθάει κι ο μπαμπάς μου που του αρέσουν γενικά οι καλλιτεχνιες κι οι πατέντες, είναι στο αίμα μας το καλλιτεχνικό...
Aυτό είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον. Αναμένω να δω τα πρώτα αποτελέσματα όταν ξεκινήσεις με το καλό. Είχα βάψει και εγώ όταν ήμουν μικρός μερικά στρατιωτάκια, λίγο μεγαλύτερες φιγούρες από αυτές των επιτραπέζιων. Α ρε Βασίλη τι μου κάνεις τώρα.
 
viking4a είπε:
Τέλος, να προσθέσω ότι το φελιζόλ μετα το βάψιμο,για κάποιο λόγο διαστελθηκε (διογκοθηκε), με αποτέλεσμα να μη χωράνε τα εξαρτήματα μέσα μετα και κάποια σημεία ξανά κόπηκαν/βάφτηκαν...
Αυτο εγινε γιατι δεν ασταρωσες το φελιζολ πριν με Ατλακολ,ωστε να μονωθει και να μην σου "τραβηξει" μεσα χρωμα.

Η Ατλακολ,βοηθαει να καλυφθουν/κλεισουν οι ποροι του φελιζολ και να μην ποτισει με χρωμα,ασε δε που το κανει και πιο ανθεκτικο.

Επρεπε,αφου εκοψες το φελιζολ στο σχημα που ηθελες,να το περασεις μια με αραιωμενη Ατλακολ - την αραιωνεις με λιγο νερακι - να το αφηνες

ολο το βραδυ να στεγνωνε και να το εβαφες την επομενη.

Στην επομενη μοντα δοκιμασε το και θα δεις διαφορα! ;)

Επισης δοκιμασε να βαψεις με spray,αλλα σε εξωτερικο χωρο,

στεγνωνει πιο γρηγορα και εχεις πιο ομοιομορφο αποτελεσμα. ;)
 
stayros είπε:
Αυτο εγινε γιατι δεν ασταρωσες το φελιζολ πριν με Ατλακολ,ωστε να μονωθει και να μην σου "τραβηξει" μεσα χρωμα.

Η Ατλακολ,βοηθαει να καλυφθουν/κλεισουν οι ποροι του φελιζολ και να μην ποτισει με χρωμα,ασε δε που το κανει και πιο ανθεκτικο.

Επρεπε,αφου εκοψες το φελιζολ στο σχημα που ηθελες,να το περασεις μια με αραιωμενη Ατλακολ - την αραιωνεις με λιγο νερακι - να το αφηνες

ολο το βραδυ να στεγνωνε και να το εβαφες την επομενη.

Στην επομενη μοντα δοκιμασε το και θα δεις διαφορα! ;)

Επισης δοκιμασε να βαψεις με spray,αλλα σε εξωτερικο χωρο,

στεγνωνει πιο γρηγορα και εχεις πιο ομοιομορφο αποτελεσμα. ;)
Μάριε, όντως πολύ ενδιαφέρον κι επίσης το αποτέλεσμα είναι 1000 φορές πιο όμορφο απο τις απλές φιγούρες.. Και συν του ότι μετα το παιχνιδι γίνεται 3 φορές πιο συλλεκτικό, σπάνιο κι ακριβό (όχι ότι θα τα πουλήσω, απλά το αναφέρω, ανεβαίνει η αξία του σε όλους τους τομείς)..

Σταύρο, μ έφτιαξες ρε φιλε, πολύ χρήσιμες πιςτευω θα αποδειχτούν οι συμβουλές σου στο επόμενο παιχνιδι που θα χρειαστεί να φτιάξω ανάλογες θήκες μ αυτές που έκανα ...

Ευχαριστω πολύ και δε θα αργήσουμε να τα ξαναπούμε, είναι κι αλλα 2 σπάνια επιτραπέζια καθοδον... ;)
 
Ήρθε η ώρα να σας παρουσιάσω αλλα 2 καινούργια αποκτήματα (και πολύ άργησα)!! :p

1) ο θησαυρός του Ναού (Curse of the Idol) -1990 MB

Και ποιος δεν γνωρίζει αυτο το πολύ ωραίο επιτραπέζιο, οπου σκοπός είναι να πάρεις το πολύτιμο πετράδι απο τον ναο και στην συνέχεια να μπορέσεις να ξεφύγεις πριν στον κλέψουν οι ανταγωνιστές σου, καθώς ο ναός γκρεμίζεται και πέφτουν χαλάσματα πάνω σου..!!

2) Λεοντόκαρδος (Lionheart) -1997 Parker brothers

Στην ουσία είναι ένα σκακι σε στεροειδή, οι κινήσεις των πολεμιςτων σου συνδυάζονται με τα ζαριά επίθεσης/αποφυγής και σκοπός είναι να συντριψεις τα στρατεύματα του αντιπάλου και να αφήσεις μόνο και ταπεινωμένο τον βασιλιά τους η να κατατροπωσεις τον βασιλιά και να αφήσεις το θηρίο ακέφαλο και game over..

Υ.Γ. Τώρα που θα ξεκινήσω να βάφω τις μινιατούρες, χαθήκαμε.. Χαχα!!
 
Καλοριζικα Bill!!! :thumbup:

Θησαυρος του Ναου δειχνει ομορφο.... :)

Και ο Λεοντοκαρδος επισης - αν και ειναι εκτος οριων του φορουμ - δειχνει ενδιαφερον παιχνιδι. :)
 
Ευχαριστω φιλε. :)

Έχω βγάλει όλο αυτο το διάστημα ωραίες φωτοτυπίες μερικούς κανόνες απο επιτραπέζια , στα αγγλικά και έχω φτιάξει μόνος μου τα βιβλιαράκια (booklets) με πολύ μεράκι και προσοχή (κόψιμο, κόλλημα, δέσιμο κτλ)..

Στις επόμενες μέρες θα τα μαζέψω κι αυτά και θα σας τα δείξω να μου πείτε εντυπώσεις.. ;)

Edit: ...εεεε εντάξει, κι αλλα παιχνίδια τότε δεν είναι χρονολογικά μέσα..Το θέμα όμως είναι ότι ανήκουν ολα στην συλλογη μου..Τι,να μην τα βάλω αυτά στις φωτο;; :Ο

Κρίμα είναι, θα στεναχωρηθούν τα καημένα.. :p
 
Το καλό το παληκαρι...ξέρει κι άλλο μονοπάτι...

Περί πλαστελινων playdoh ο λόγος, πήγα και πηρα 20 χρώματα για να έχω και καβάτζα κι έτοιμη πλεον η ΣΤΑΦΥΛΟΜΑΧΙΕΣ!! ;)
 
Καλόπαιχτες!!!! Παίξε και μια παρτίδα για μας!!! :D

Προτείνω, επίσης, το παρόν θρεντ να μετονομαστεί σε "Η συλλογή μου γιγαντώνεται"!
 
Πίσω
Μπλουζα