Καμπινολογίες! [Arcade cabinets κτλ]

Αυτό είναι που φοβάμαι. :( Μήπως με τα ροδάκια η καμπίνα σηκωθεί πάνω από 5 πόντους και στο τέλος χρειαστώ σκαμπό για μπαρ :D
 
κανα 24 crt που θα βρω για να φτιαξω και εγω καμοια καμπινα?ααα να σας πω...με την arcade vga απλα την συνδεω μεταξυ pc και tv και ολα ειναι οκ?
 
simonkey είπε:
κανα 24 crt που θα βρω για να φτιαξω και εγω καμοια καμπινα?ααα να σας πω...με την arcade vga απλα την συνδεω μεταξυ pc και tv και ολα ειναι οκ?
Tη συνδέεις μεταξύ pc και arcade monitor...

Aν χρησιμοποιήσεις κανονική τηλεόραση για μένα δεν είναι απαραίτητη η arcade vga...καθώς η οθόνη θα παίξει σε μεγαλύτερες αναλύσεις...

Αν σκεφτείς να φτιάξεις από το μηδέν καμπίνα..ίσως σε συμφέρει καλύτερα η χρήση lcd/tft Panel για μείωση όγκου και ευκολία...
 
Στο κάτω-κάτω αν βρεις (εύκολα, φτηνές μάρκες) 24άρα τηλεόραση την ξηλώνεις με τα όλα της και την συνδέεις μέσω scart, s-video ή ό,τι βγάζει η κάρτα που έχεις...
 
Gryzor είπε:
Στο κάτω-κάτω αν βρεις (εύκολα, φτηνές μάρκες) 24άρα τηλεόραση την ξηλώνεις με τα όλα της και την συνδέεις μέσω scart, s-video ή ό,τι βγάζει η κάρτα που έχεις...
Αυτό ακριβώς...

Ωστόσο δεν είναι καλή ιδέα να την ξηλώσεις αν δεν είσαι 100% σίγουρος ότι ξέρεις τι κάνεις...οι crt είναι επικίνδυνες ξηλωμένες και είναι πολύ εύκολο να τις καταστρέψεις στην προσπάθεια να βγάλεις το κάσωμα.
 
Εγκμ....κύριοι! Ιδού!

Ειναι για 35kg το καθένα. Δεν είναι μικρά, μη σας ξεγελά η φωτογραφία. Δεν είναι όμως και πολύ μεγάλα. Η καμπίνα μου ανασηκώθηκε περίπου 8 πόντους. Κόστισαν 6 ευρώ το ένα από το Πρακτικερ. Οσοι τελικά βάλετε ροδάκια, ξαπλώστε την καμπίνα όπως βλέπετε στις εικόνες. Μη σφίξετε τις βίδες τέρμα γιατί θα χαλάσουν οι στροφές που δημιουργήθηκαν!! Εγώ χρησιμοποίησα σχετικά κοντές αλλά χοντρές βίδες. Οι τρύπες δεν υπήρχαν, και για να μη μου βγει ο καρπός από το βίδωμα, χρησιμοποίησα ένα ηλεκτρικό κατσαβίδι. Την πρώτη φορά μου'φυγε και την παραβίδωσα με αποτέλεσμα η βίδα να γυρνάει αενάως. Τη δεύτερη φορά όμως (και ως το τέλος), βιδώνοντας λίγο πιο δίπλα, δεν την έσφιξα γιατί το ξύλο τελικά είναι μαλακό και το ηλεκτρικό κατσαβίδι βοηθάει μονο για να ανοίξει η τρύπα. Απαξ και ανοίξει, τις βιδώνετε μέχρι ενός σημείο με αυτό και μετά χειροκίνητα. Και πάλι σφίγγετε ίσα ίσα. Οταν έρθει η ώρα να σηκώσετε την καμπίνα, καλύτερα είναι να έχετε και μια δεύτερη αντρική βοήθεια ώστε ο ένας να σηκώνει από μπροστά και ο άλλος να ανασηκώσει ελαφρά την πλευρά που είναι τα πόδια, γιατί αλλιώς υπάρχει περίπτωση να στραβώσουν οι βάσεις των ροδακίων ή ακόμα χειρότερα να ξεριζωθούν οι βίδες. Εγώ επειδή ήμουν μόνος μου, έκανα υπερπροσπάθεια και μου πήρε ένα 3λεπτο να την καταφέρω ώστε να μη ζορίσω τα ροδάκια.

Οσοι ήσασταν στο πλιάτσικο, θα θυμάστε πόσο εκνευριστικό θόρυβο έκαναν τα νανάκια όταν τα σπρώχναμε και ασφαλώς πόσο δύσκολο ήταν να τα βγάλουμε από κει μέσα. Ε, τώρα η καμπινα μου πετάει! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
στην αρχη σκεφτηκα με lcd αλλα μονο μεχρι 20" αρα δεν ξερω αν θα ειναι και πολυ καλο το ολο project apo αποψη μεγεθους .....ασε που χω να δω ορθια καμπινα καμια δεκαετια...crt 22 και πανω δεν βρισκω πουθενα tv μαλλον ακυρο..
 
simonkey είπε:
στην αρχη σκεφτηκα με lcd αλλα μονο μεχρι 20" αρα δεν ξερω αν θα ειναι και πολυ καλο το ολο project apo αποψη μεγεθους .....ασε που χω να δω ορθια καμπινα καμια δεκαετια...crt 22 και πανω δεν βρισκω πουθενα tv μαλλον ακυρο..
υπόψην ότι οποιαδήποτε οθόνη επιλέξεις θα πρέπει να είναι 4:3...σε καμία περίπτωση δεν σου κάνει η wide screen...

όσο για το θέμα μεγέθους σίγουρα είναι ένα πρόβλημα...

Προσωπικά αν ξεκινούσα από την αρχή ένα τέτοιο πρότζεκτ θα χρησιμοποιούσα μια crt 29'' ...βέβαια σε αυτή την περίπτωση το όλο εγχείρημα δυσκολεύει λόγω μεγέθους και βάρους...

μπορείς να κοιτάξεις και τη λύση του mini-cab/bar cab...που είναι μινιατούρα της παλιάς καμπίνας..με οθόνη 19 ιντσών συνήθως...

Δεν εξομοιώνουν την αίσθηση του αυθεντικού, αλλά είναι όμορφες αισθητικά και αρκετά μικρές.
 
:bow: :bow: :bow:

Sorry για την ποιότητα των φωτό..τις τράβηξα με το κινητό μου...βιαστικά...

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


περισσότερες εδώ

http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=220

Αύριο με το καλό θα τραβήξω με καλύτερη μηχανή...

Τα χθεσινά προβλήματα τελικά οφείλονταν σε κακογραμμένο cd με drivers.

Τόσο κακογραμμένο..που νόμιζα ότι δεν υπήρχαν καν drivers για ΧΡ.

Τελικά όλα καλά...αποφάσισα να βάλω ΧΡ για ευκολία και δοκιμή...

Η κάρτα έπαιξε άψογα...θέλει προφανώς λίγη ρύθμιση γιατί τα περιθώρια είναι άλλα ντι'άλλων...αλλά θέλει ψάξιμο.

Η τελευταία έκδοση του ΜΑΜΕ τρέχει άψογα...δοκίμασα αρκετά παιχνίδια...τα προβλήματα ελάχιστα.

Ένα κακό είναι ότι αφήνει πολύ μεγάλα περιθώρια στα κάθετα παιχνίδια...με αποτέλεσμα κάποια να γίνονται εξαιρετικά μικρά...

Τα χρώματα και η απόδοση είναι εντυπωσιακά καλή...πραγματικά τα περίμενα χειρότερα τα πράγματα.

Το επόμενο βήμα αύριο θα είναι να συνδέσω τα χειριστήρια σε μία πλακέτα από usb χειριστήριο ώστε να παίζουν εύκολα με σύνδεση usb.

Επίσης θα γίνει ένα τελικό καλό εσωτερικό καθάρισμα...και θα μπει μέσα στην καμπίνα το MamePC χύμα...

Αύριο θα δοκιμάσω και άλλα emulator καθώς και κάποια frontends για καμπίνες..(βλέπε mameWAH)
 
@Rygar: κούκλα, κούκλα, να σου ζήσει! :D Καλά τα ροδάκια, εγώ το σκέφτομαι ακόμα για τα +8εκ. όμως... :( Θα δω με τσοχάκια πως θα είναι και μόνο αν δεν δουλεύει καθόλου θα σκεφτώ ροδάκια. Τί να είναι η πλακετίτσα; Energy Games...

@Plink: έλεος ρε συ Ηλία μόλις σηκωθήκαμε, Σαββατιάτικα και ούτε 8 η ώρα να πάθουμε κανένα καρδιακό δεν λέει... κοντεύω να βουρκώσω εδώ πέρα...
 
Τι να σας πω και στους 2; Απλά άψογοι παίδες...

ΖΗΛΕΥΩ ΖΗΛΕΥΩ ΖΗΛΕΥΩ!!!

(Του Ηλία βέβαια θα την δω από κοντά στο μέλλον...σκέφτομαι μάλιστα να βάλω και ένα τρέιλερ στο αυτοκίνητο για να την κλέψω φεύγοντας...) :)
 
Και πού να δεις τη δικιά μου, ή το πώς θα την κάνω... κλειδαριά ασφαλείας θα βάλω, έχετε χάρη που δεν την έχω σπίτι μου και δεν βιάζομαι...
 
Plink είπε:
Ένα κακό είναι ότι αφήνει πολύ μεγάλα περιθώρια στα κάθετα παιχνίδια...με αποτέλεσμα κάποια να γίνονται εξαιρετικά μικρά...
Plink, μου φαινεται οτι αν δεν καταφυγεις σε πατεντα, θα καταληξεις με δυο cabinets, το ενα οπως το εχεις, και το δευτερο με vertical oriented screen φορτωμενο με τα παιχνιδια που θελουν καθετη οθονη!! ;) Ετσι και αλλιως στα καθως πρεπει ουφαδικα, ποτε δεν ειχαν μονο ενα cab!! :)

Η μονη μου παρατηρηση και σε σενα και στον Rygar... τι στο καλο παθατε και πηρατε "καθιστα" cabinets?!?!?!?!?! :) :) :) Παρτε εκει τα κουβουκλια τα ορθια τα κλασσικα και τα καραρετρο να εχετε και επιφανεια για logos και artwork!!!! Οπως καταλαβες Plink, οταν με το καλο καταπιαστω με τετοιο εγχειρημα, θα βγει king size!!

Gryzor είπε:
Και πού να δεις τη δικιά μου, ή το πώς θα την κάνω... κλειδαριά ασφαλείας θα βάλω, έχετε χάρη που δεν την έχω σπίτι μου και δεν βιάζομαι...
H δικια μου Gryzor, βρισκεται ακομα στην αποθηκη ξυλειας χονδροεμπορου σε μορφη σανιδων και δεν το ξερει ακομα τι την περιμενει!!! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@ Gryzor....εεεε Θέμη εσύ μου γκρίνιαζες χθες ότι δεν ανέβασα φωτογραφίες χεχεχεχε τι να κάνω....χεχεεχε :cool: :cool: :cool:

@Phil, άσε φίλε πρέπει οπωσδήποτε να βρω λύση με τα κάθετα...

πολλά από τα παιχνίδια που γουστάρω είναι κάθετα...και είναι πρόβλημα...

αλλά είμαι 99% σίγουρος ότι με τις κατάλληλες ρυθμίσεις θα παίξουν όλα καρφί!!!

Οσο για τις καμπίνες....αυτές μας έδωσαν αυτές πήραμε...χαχαχα

Αλλά πέρα από την πλάκα, προσωπικά ήθελα τέτοια μικρή...γιατί μεγάλες δεν είχα δει πουθενά όταν ήμουν μικρός...

Σε αυτά τα νανάκια μεγαλώσαμε...σε ουφάδικα, καφενεία και καράβια... :)
 
Plink είπε:
Οσο για τις καμπίνες....αυτές μας έδωσαν αυτές πήραμε...χαχαχα
ΧΑΧΑΧΑ!! Με πρόλαβες. Οταν άρχισα να διαβάζω αυτό που έγραφε ο Φιλιππας αρχισα να γελάω. Εντάξει που να΄ξερε. Πού να΄ξερε βασικά τί τραβήξαμε. Αλλά για φαντάσου να λέγαμε στον Badge ότι είναι μικρά και δεν τα θέλουμε. :D :D:D

Δε μου λες τώρα, εκτός από ArcadeVGA πού τους βρήκες τους αντάπτορες για jamma;
 
Plink είπε:
Οσο για τις καμπίνες....αυτές μας έδωσαν αυτές πήραμε...χαχαχαΑλλά πέρα από την πλάκα, προσωπικά ήθελα τέτοια μικρή...γιατί μεγάλες δεν είχα δει πουθενά όταν ήμουν μικρός...

Σε αυτά τα νανάκια μεγαλώσαμε...σε ουφάδικα, καφενεία και καράβια... :)
Έχετε καμιά ιδέα που μπορώ να βρω καμπίνες στην Αθήνα; Απ'ότι κατάλαβα εσείς τις βρήκατε σε μια αποθήκη. Έχετε υπόψη κάτι παρόμοιο; Ή κάποιον που να πουλάει νέες;

Όσο για μεγάλες καμπίνες υπήρχαν αλλά ήταν σπάνιες. Αυτή που μου είχε κάνει τη μεγαλύτερη εντύπωση ήταν αυτή του Star Wars. Τί ήταν αυτό! Είχα πάθει κυριολεκτικά πλάκα. Και το vector monitor άψογο.
 
Rygar είπε:
ΧΑΧΑΧΑ!! Με πρόλαβες. Οταν άρχισα να διαβάζω αυτό που έγραφε ο Φιλιππας αρχισα να γελάω. Εντάξει που να΄ξερε. Πού να΄ξερε βασικά τί τραβήξαμε. Αλλά για φαντάσου να λέγαμε στον Badge ότι είναι μικρά και δεν τα θέλουμε. :D :D:D
Δε μου λες τώρα, εκτός από ArcadeVGA πού τους βρήκες τους αντάπτορες για jamma;

Δεν έχω χρησιμοποιήσει κανένα αντάπτορα ακόμα Νίκο.

Η σύνδεση της κάρτας έχει γίνει χυμαδιό με κροκοδειλάκια...μέχρι να σιγουρευτώ ότι όλα είναι οκ!

Τα υπόλοιπα θα τα τραβήξω επάνω από την jamma...έχω βρει μία πλακέτα που μπαίνει στην jamma..και βγάζει τα ίδια pin ώστε να κολλήσεις εκεί επάνω τα καλώδια.

Σαν αυτές που είχαν οι πλακέτες με τα φρουτάκια, που σου έδειχνα ότι γράφουν πυρ, κλπ στα ελληνικά

Πάντως γενικά η όλη διαδικασία είναι πολύ εύκολη από ότι νόμιζα...βέβαια είχα τη βοήθεια του Arc, τον οποίο οφείλω να ευχαριστήσω και δημοσίες για τις πολύτιμες συμβουλές και κατευθύνσεις που μου έδωσε.

Ακόμα στην αρχή είμαι ...έχει πολύ δουλειά ακόμα που πρέπει να γίνει.

Σήμερα θα προσπαθήσω να ενώσω τα χειριστήρια με πλακέτες usb....

και μετά πρέπει να αρχίσουν να προστίθενται επιπλέον πλήκτρα...

Leon είπε:
Έχετε καμιά ιδέα που μπορώ να βρω καμπίνες στην Αθήνα; Απ'ότι κατάλαβα εσείς τις βρήκατε σε μια αποθήκη. Έχετε υπόψη κάτι παρόμοιο; Ή κάποιον που να πουλάει νέες;
Φίλε Leon εμείς μην το συζητάς καν πως τις βρήκαμε...ήταν κυριολεκτικά σκηνικό βγαλμένο από ταινία επιστημονικής φαντασίας....

Γενικά, είναι πολύ δύσκολο να βρεις..υπάρχουν κάποιοι "πονηροί" που έκαναν από παλιά αυτή τη δουλειά και έχουν στοκ. Βάζουν αγγελίες σε χρυσή ευκαιρία και παρόμοια έντυπα, αλλά ζητάνε ακραία πολλά χρήματα...τόσα που δεν αξίζει τον κόπο.

Η καλύτερή σου ελπίδα θα είναι να βρεις κάποια ξεχασμένη σε κάνα υπόγειο καφενείου ή σε κάποιο χωριό.

Μου έχουν πει για κάποιον που μπορεί να σου φτιάξει το κάσωμα καινούργιο για καμπίνα τύπου νανάκι..αλλά και πάλι το κόστος είναι σχεδόν απλησίαστο, ειδικά αν σκεφτείς ότι θα πρέπει μετά να προσθέσεις οθόνες, χειριστήρια κλπ κλπ...

Γενικά, δύσκολο το εγχείρημα, απαραίτητα εφόδια η μεγάλη υπομονή και η επιμονή..
 
Plink είπε:
Φίλε Leon εμείς μην το συζητάς καν πως τις βρήκαμε...ήταν κυριολεκτικά σκηνικό βγαλμένο από ταινία επιστημονικής φαντασίας....
Για γράψτε την αν έχετε χρόνο. Κάτι τέτοιες ιστορίες έχουν πολύ ενδιαφέρον!

Γενικά, δύσκολο το εγχείρημα, απαραίτητα εφόδια η μεγάλη υπομονή και η επιμονή..
Κατάλαβα...Μπορώ πάντα να πάω σχέδια σε ένα φίλο μου μαραγκό. Μήπως γνωρίζετε που μπορώ να βρω σχέδια για καμπίνες;
Ευχαριστώ φίλε Plink. Θα δω τί θα κάνω αλλά τα πράγματα δεν δείχνουν πολύ ρόδινα...
 
στο ιντερνετ υπαρχουν χιλιαδες σχεδια απο καμπινες μαγαζια με logo joysticks klp....απλα ψαξε..
 
Μπράβο μάγκες. Με φτιάξατε σαββατιάτικα..
 
Πίσω
Μπλουζα