Μίκυ Μάους [ το κόμικ ]

Σημερα (ξανα)κυκλοφορησε το Νο1 ,στα περιπτερα της γειτονιας σας.
 
Ναι απο σημερα οντως κυκλοφορει ξανα το Μικυ Μαους.Ειναι πιο μεγαλο σε μεγεθος.
 
Να λοιπόν και το Μίκυ Μάους #1, δίπλα στα ξαδερφάκια του:

Μικυ Μαους 3 new DINO.jpg

Πολύ καλή έκδοση, λίγο πιο μεγάλο από αυτό του Τερζόπουλου και με περισσότερες σελίδες...

Γενικά εκεί στις "Καθημερινές Εκδόσεις", φαίνεται πως το έχουν πάρει ζεστά το θέμα (και πολύ καλά κάνουν) και βρισκόμαστε σε αναμονή έκδοσης κι άλλων τίτλων που κυκλοφορούσαν μέχρι πέρυσι (ΚΟΜΙΞ, Φαντομ κ.α.)...

Πολύ καλά πάει το πράμα... Μπλεκ, Μικυ Μαους, Βιβλιοθήκη Disney, Asterix κλπ....

Δεν έχουμε παράπονο οι κομιξαδες εν έτει 2014...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πολυ καλη εκδοση και πολυ καλη ποιοτητα στο εξωφυλλο καλυτερη απο αυτη που ειχε ο τερζοπουλος το χαρηκα πραγματικα ελπιζω να συνεχισουν ετσι :)
 
πήρα την προηγούμενη Κυριακή την Βιβλιοθήκη του Ντίσνεϋ. Το έβαλα δίπλα δίπλα με την αντίστοιχη έκδοση του Τερζόπουλου. Βέβαια καμία σχέση από πλευράς χρωμάτων και ποιότητας χαρτιού. Αλλά το οριτζιναλ το είχα αγοράσει 15-20 Ευρώ-δεν θυμάμαι, ενώ της Καθημερινής κάνει 4 Ευρώ, λογικό είναι. Θα αγοράσω και το νέο Μίκυ Μάους να δω, αλλά δεν ελπίζω και πολλά. Αυτό που με ανησυχεί δεν είναι η ποιότητα του χαρτιού, αλλά ότι έχει λέει μόνο νέες ιστορίες, δηλ. τις κακοτεχνίες των τελευταίων χρόνων. Τέλος πάντων θα πάρω μερικά τεύχη της Καθημερινής, για κανα μήνα τιμής ένεκεν για τις μαγικές στιγμές του παρελθόντος.
 
Τσιμπημένη για τα δεδομένα της εποχής. Θα ήταν καλύτερα να έβγαινε στο κλασικό μέγεθος και πιο "φτωχό" με ένα ευρώ.
 
Με 100 σελίδες, όπως πριν ή περισσότερες; Γιατί 1,90 για 100 σελίδες είναι υπερβολή...
 
Οι σελίδες είναι 132...

Η πρώτη ιστορία είναι πολύ καλή ενώ οι υπόλοιπες μέτριες...

Σε κάθε περίπτωση, αξίζει η αγορά του αφού δεν αγοράζεις κάθε μέρα το Μίκυ Μάους 1...

Τώρα, αν θα μας κρατήσει να παίρνουμε και τα υπόλοιπα τεύχη, θα δείξει...

Εγώ πάντως λέω να το παίρνω... Αυτό και το ΚΟΜΙΞ... Α! Και τη Βιβλιοθήκη Disney, εννοείται...
 
Κοίτα, αν ένας γονιός παίρνει την εφημερίδα δίνει επιπλέον 2 ευρώ και παίρνει ένα τόμο πολύ πιο προσεγμένο από το Μίκυ Μάους και σε ιστορίες και σε ποιότητα χαρτιού και βιβλιοδεσίας.

Δύο ευρώ για το απλό Μίκυ είναι too much.
 
Καλά, δε το συζητάω... Η φάση με τους τόμους είναι ανεπανάληπτη...

Αφού έχω τύψεις κάθε φορά που δίνω τα 4 Ευρώ... Νομίζω οτι τους κλέβω...

Τέτοια κομικσοπροσφορά σε αυτή την ποιότητα και αυτή την τιμή δεν πρόκειται να ξαναβγεί...

Τώρα, σε σχέση με το παλιο Μίκυ Μάους, η τιμή είναι "μια η άλλη" αναλογικά με την αύξηση των σελίδων...

Ο Μπλέκ, ας πούμε που κυκλοφορεί, δεν δικαιολογείται με την καμία να κοστίζει 3,90 Ευρώ, σε σχέση με την ποιότητα έκδοσης...

Προσοχή, μιλάω για την ποιότητα έκδοσης και όχι για τις ιστορίες που περιλαμβάνει...
 
Όπως και να έχει το πράγμα είναι θετικό που επανακυκλοφορεί το Μίκυ Μάους. Παρά το ότι οι ιστορίες πια είναι μέτριες από πλευράς σχεδίου και μελανιών, είναι ιστορικό περιοδικό, χαίρομαι να το βλέπω στα περίπτερα. Θα ήθελα πολύ να βγουν και τα Κλασικά. Μόνο αυτά τα δύο διάβαζα πάντα.
 
εχει 132 σελιδες και η ποιοτητα του εξωφυλλου και του χαρτιου ειναι καλυτερη τωρα δεν ξερω αν θα κρατησει αυτη την τιμη γιατι εγραφε οτι το συγκεκριμενο ειναι ενισχυμενο τευχος....
 
Αν θελει αν "περπατησει:

*Ιδιο αριθμο σελιδων

*Καλυτερα επιλεγμενες ιστοριες

*1.5 ευρω

Το πηρα μονο και μονο για το λογο που ανεφερε ο Dino
 
Έχω ψάξει σε 2 χωριά μέχρι τώρα (και όχι δεν είμαι μακρυά από την πόλη της Θεσσαλονίκης) και κανείς δεν έχει μάθει οτι κυκλοφόρησε και πάλι το Miκυ Μάους!
 
Δεν μου αρεσε καθολου παντως που η πρωτη ιστορια (που ειναι καλη) συνεχιζεται στο επομενο τευχος!
 
θανος είπε:
εχει 132 σελιδες και η ποιοτητα του εξωφυλλου και του χαρτιου ειναι καλυτερη τωρα δεν ξερω αν θα κρατησει αυτη την τιμη γιατι εγραφε οτι το συγκεκριμενο ειναι ενισχυμενο τευχος....
Θάνο, δεν είδα να γράφει πουθενά πάνω "Ενισχυμένο τεύχος"...

Kambia είπε:
Έχω ψάξει σε 2 χωριά μέχρι τώρα (και όχι δεν είμαι μακρυά από την πόλη της Θεσσαλονίκης) και κανείς δεν έχει μάθει οτι κυκλοφόρησε και πάλι το Miκυ Μάους!
Από τις αναφορές, παίζει να βγήκε σε περιορισμένο τιραζ, γιατί και σε κεντρικά σημεία, τα τεμάχια προς πώληση δεν πρέπει να ήταν παραπάνω από πέντε...

Wally είπε:
Δεν μου αρεσε καθολου παντως που η πρωτη ιστορια (που ειναι καλη) συνεχιζεται στο επομενο τευχος!
Πάνο αν θυμάσαι, τέτοιες ιστορίες με συνέχειες έπαιζαν κάπου κάπου και στα παλιά Μίκυ Μάους.

Η συγκεκριμένη ιστορία είναι αρκετά μεγάλη (νομίζω 127 σελίδες περίπου) και θα έπιανε όλο το τεύχος...
 
Kambia είπε:
Έχω ψάξει σε 2 χωριά μέχρι τώρα (και όχι δεν είμαι μακρυά από την πόλη της Θεσσαλονίκης) και κανείς δεν έχει μάθει οτι κυκλοφόρησε και πάλι το Miκυ Μάους!
Μήπως κυκλοφορεί με τη λογική την παλιά, όπου τα περιοδικά κυκλοφορούσαν με μια βδομάδα καθυστέρηση στην επαρχία; Το θυμάμαι ότι το πάθαινα αυτό με το Μίκυ Μάους στις διακοπές. Οπότε λογικά θα τους πάει από την ερχόμενη Παρασκευή το πρώτο τεύχος.

Wally είπε:
Δεν μου αρεσε καθολου παντως που η πρωτη ιστορια (που ειναι καλη) συνεχιζεται στο επομενο τευχος!
Κλασικό κόλπο του Μίκυ Μάους για να κρατήσει το ενδιαφέρον των αναγνωστών. Απ' όσο θυμάμαι, η πρώτη, βασική ιστορία κάθε τεύχους είχε συνέχειες. Στα σπέσιαλ τεύχη μπορεί να συνέχιζαν την ιστορία στον ίδιο τόμο, αλλά στα κανονικά τεύχη τη συνέχιζαν στο επόμενο τεύχος.
 
nwntas είπε:
Μήπως κυκλοφορεί με τη λογική την παλιά, όπου τα περιοδικά κυκλοφορούσαν με μια βδομάδα καθυστέρηση στην επαρχία; Το θυμάμαι ότι το πάθαινα αυτό με το Μίκυ Μάους στις διακοπές. Οπότε λογικά θα τους πάει από την ερχόμενη Παρασκευή το πρώτο τεύχος.
Μπα, εδώ που είμαι εγώ μια χαρά κυκλοφόρησε την Παρασκευή! Για το τιράζ δεν ξέρω, πάντως μέγιστο αριθμό σε κάθε περίπτερο είδα τρία τεύχη...
 
Πίσω
Μπλουζα