Μπλεκ

Ευχαριστώ για την πληροφορία. Όντως, λύθηκαν τα περισσότερα που ήθελα.

Κάτι τελευταίο.

Παρατήρησα υπάρχουν 2 ειδών συλλογές ΜΠΛΕΚ. Οι συλλογή τόμοι και ΤΟΜΟΙ ΜΠΛΕΚ .

Το πρώτο μάλλον αφορά νεώτερη έκδοση του δεύτερου.

Σχετικά με τους ΤΟΜΟΥΣ ΜΠΛΕΚ έχουν επάνω τους αριθμήσεις 3-ψήφιου αριθμού (300 κ.ο.κ) . Έχουν βγει τόσοι τόμοι ή οφείλεται σε κάποιο άλλο στοιχείο?
 
Scatman είπε:
Ευχαριστώ για την πληροφορία. Όντως, λύθηκαν τα περισσότερα που ήθελα.
Κάτι τελευταίο.

Παρατήρησα υπάρχουν 2 ειδών συλλογές ΜΠΛΕΚ. Οι συλλογή τόμοι και ΤΟΜΟΙ ΜΠΛΕΚ .

Το πρώτο μάλλον αφορά νεώτερη έκδοση του δεύτερου.

Σχετικά με τους ΤΟΜΟΥΣ ΜΠΛΕΚ έχουν επάνω τους αριθμήσεις 3-ψήφιου αριθμού (300 κ.ο.κ) . Έχουν βγει τόσοι τόμοι ή οφείλεται σε κάποιο άλλο στοιχείο?
Έχουν βγει συνολικά 325 τόμοι ξεκινώντας από την πρώτη περίοδο ακόμη, μετά με νέο δυναμικό μπλέκ, κατόπιν Μπλέκ νέας περιόδου (από 1979 και μετά) και σταμάτησαν αφού κυκλοφόρησαν και με τα 9 τεύχη της επόμενης (4ης κατά πολλούς) περιόδου.

Οι τόμοι συλλογή έχουν τεύχη σε τυχαία αρίθμηση μέσα και κυκλοφόρησαν μετά τους 325 τομους που είχαν κανονική αρίθμηση των τευχών σε σειρά.

Και πάλι ψάξε για περισσότερα αν είσαι μέλος εδώ: http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=22332
 
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Ευχαριστώ πολύ
 
Δυο τευχη μου σε μικρο σχημα απο την πρωτη περιοδο του Μπλεκ '69-'75

attachment.php
 
Aardvark είπε:
Δυο τευχη μου σε μικρο σχημα απο την πρωτη περιοδο του Μπλεκ '69-'75
Προκειται για το τελος της Α' περιόδου του Μπλεκ, με την επιγραφή "Μπλεκ και Τομ". Το χαρακτηριστικο αυτων των τευχων ειναι οτι αναδημοσίευαν τις ιστοριες του Μπλεκ της περιοδου 1970-71.
 
Ναι ειναι Ιουλης και Αυγουστος του 75 τα τευχη.
 
DINO είπε:
Πήρε το μάτι μου σήμερα, μια προσεγμένη έκδοση (έτσι φαινόταν απ'το εξώφυλλο τουλάχιστον, ανάγλυφο κτλ), με τίτλο "Ο Μπλέκ και οι άλλοι", όπου είχε τον Μπλέκ παρέα με τον Κάπταιν Μάρκ, τον Μιστερ ΝΟ και λοιπούς...
Δυστυχώς κοστίζει 20 Ευρώ !!!

Με τη μούρλια που με δέρνει, μάλλον θα το πάρω, οπότε περιμένετε νεότερα... :D
Το βρηκα εχτες σε στοκατζιδικο και το αγορασα αμεσα.

Οι συγγραφεις ειναι τρελαμενοι φανς του Μπλεκ και αυτο φαινεται ακομα και απο το συνοπτικο πρωτο ξεφυλλισμα που εκανα χθες βραδυ.

Δυο πραγματακια δεν μου αρεσαν

1)Οι επαναλαμβανομενες πληροφοριες

2)θα επιθυμουσα ακομα περισσοτερες πληροφοριες για την πιο ενδιαφερουσα (κατ εμε) περιοδο του περιοδικου...τα μεσα του 80. Μονο μια γρηγορη απαριθμηση καποιων ιστοριων ειδα. Θα κανω πιο ενδελεχη ελεγχο για να το πιστοποιησω.

Περιεχει και συνεντευξη του Ανεμοδουρα (γιου) και μια ιστορια (Ο ηλιος του θανατου) σχεδιο Απτόσογλου, σενάριο Ανεμοδουρά

Θα ανεβασω 2-3 φωτοζ το βραδυ.
 
Μερικες φωτογραφιες απο την ωραια αυτη εκδοση

Εξωφυλλο

attachment.php


EsseGesse

attachment.php


Ζαγκορ

attachment.php


Αλμανακ ιστοριων

attachment.php


Δυο σελιδες απο τη εξαιρετικη ιστορια Μπλεκ απο Απτσογλου/Ανεμοδουρα

attachment.php
 
Damn!

Μετανιώνω που δεν το πήρα...
 
Δεν πειράζει DINO αν και συμπάσχουμε ελπίζω να το βρούμε κάποια στιγμή και οι δυο!!!
 
Εγω διαβαζα Μπλεκ μετα το 1987 και αρχες του 90...Λιγα τευχη σωθηκαν λογω μαμας κλασικα ενα απο αυτα που διαβαζω και σημερα οταν εχω χρονο ειναι αυτο με την αγαπημενη μου ιστορια τερματοφυλακας γιατρος

DSC00647.jpg

DSC00646.jpg
 
Λοιπον...

Μεσα στις υπολοιπες ρετροανακαλυψεις βρεθηκε και ενα

τευχος Μπλεκ με αφιερωμα στον αγαπαπημενο και λατρεμενο

Ιπποτη της Ασφαλτου!!!! :D

Ρετροανακαλυψη #5

 


Μπλεκ #298


attachment.php


attachment.php
 
Nice one,απο τα αγαπημενα μου τευχη αυτα με τον Ιπποτη. :thumbup:
 
Πράγματι, όταν τα τεύχη είχαν αφιέρωμα στον Ιππότη της Ασφάλτου, είχαν κάτι το μαγικό.
 
ψάχνω να βρω τα «Mισέλ Βαγιάν» για να τα διαβάσω φυσικά. :) Μήπως γνωρίζει κάποιος σε ποιά τεύχη εμφανίστηκε το συγκεκριμένο κόμικ. Είχε κυκλοφορήσει και ξεχωριστά μήπως;
 
Εχουν κυκλοφορησει αρκετα αλμπουμς βλεπω στα γαλλικα.

51rikRtei0L._SL500_.jpg
 
Το "Μισελ Βαγιάν" πρέπει να είχε κυκλοφορήσει και στο Super Μποϋ, αν δεν κάνω λάθος...

Δυστυχώς δε μπορώ να το τσεκάρω τώρα...
 
Το "Μισελ Βαγιάν" πρέπει να είχε κυκλοφορήσει και στο Super Μποϋ, αν δεν κάνω λάθος...Δυστυχώς δε μπορώ να το τσεκάρω τώρα...
Βεβαιως, ηταν απο τις βασικες ιστοριες του.
 
joe είπε:
Επομενη αγαπημενη ηταν μια sword and sorcery φαση. Δεν θυμαμαι καθολου τιτλο, θυμαμαι πολυ αμυδρα πως ηρωας ηταν ενας ηρωικος Κονανοειδης τυπος με μακρυ μαλλι και φρατζα. Νομιζω πως ηταν πριγκηπας και ειχε και καποιο sidekick. Οποιος μπορει ας ριξει μια βοηθεια του κοινου. Ετρεξε για αρκετα τευχη σαν συνεχειες.
Λοιπόν, επειδή το θέμα κοντεύει να γίνει αστικός μύθος, απευθύνθηκα κι εγώ στη Νικολούλη, ( :fafoutis: ) η οποία μου υπέδειξε το παρακάτω:

miton2.jpg

:happyjump: Ε joe; Πες... Πες joe... Αυτό δεν είναι ε; Αυτό δεν είναι; :happyjump:

miton1.jpg
 
Bump, μπας και μπει ο joe και δει το προηγούμενο post...
 
Πίσω
Μπλουζα