Ο Γιος του Πάρτα 'Ολα (1986)

Νεογεννητο,νυχτα πισσα και Παρταολας? Εισαι τιτανας!
 
Exetlaios να σου ζήσει ο γιος! Μόλις μεγαλώσει λίγο, επιβάλλεται να τον μυήσεις στην μαγεία του Παρταόλα..

Για τον Μαϊκ δες και εδώ http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%B1_%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B1%CE%BD%CE%B1_%CE%B5%CE%BD%CF%8C%CF%82_%CE%BE%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%B6%CF%89%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85 . Από τα δυνατότερα εξώφυλλα ελληνικής βιντεοκασέτας ever...

ta-basana-enos-kserizwmenou.jpg
 
Stormwatch είπε:
Exetlaios να σου ζήσει ο γιος! Μόλις μεγαλώσει λίγο, επιβάλλεται να τον μυήσεις στην μαγεία του Παρταόλα..Για τον Μαϊκ δες και εδώ http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%B1_%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B1%CE%BD%CE%B1_%CE%B5%CE%BD%CF%8C%CF%82_%CE%BE%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%B6%CF%89%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85 . Από τα δυνατότερα εξώφυλλα ελληνικής βιντεοκασέτας ever...

ta-basana-enos-kserizwmenou.jpg
Θεικό εξώφυλλο.

Αλλά εγώ δε λέω τον Γιώργο Οικονόμου (που έκανε τον κρεατά).

Ένα άλλο τύπο λέω, με μυστήρια κόμμωση και φωνή.

Αυτόν που έκανε τον "Μάικ".
 
Μα ο Μαϊκ είναι ο Γιώργος Οικονόμου. Εσύ μιλάς για τον Χρήστο Νέρη http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82_%CE%9D%CE%AD%CF%81%CE%B7%CF%82 που έκανε τον Κρις.

Ερώτηση: Στους τίτλους αρχής εμφανίζεται το όνομα της Έλενας Πανταζή. Διαβάζοντας για τον Χατζηχρήστο στο internet αναφέρει οτι η τελευταία του γυναίκα Ελένη Πανταζή πέθανε στα 42 της χρόνια, από ότι μπορώ να καταλάβω την δεκαετία του 90. Συνεπώς υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να εμφανίζεται στην ταινία. Ποιά να είναι όμως;

Αποκλείω την υπηρέτρια γιατί είναι η Γιάννα Κρέζου (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%93%CE%B9%CE%AC%CE%BD%CE%BD%CE%B1_%CE%9A%CF%81%CE%AD%CE%B6%CE%BF%CF%85). Απο ΄κει και πέρα η μοναδική που εμφανίζεται σοβαρά (οχι από τις τσούπρες που χορέυουν στο "πλεούμενο") και ταιριάζει στην περιγραφή είναι η "Καρολίνα". Στο λίγο που έψαξα πάντως δεν κατάφερα να βρω ούτε μια φωτογραφία της...

2hqq9w8.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για την Έλενα Πανταζη υπαρχει αναλυτική περιγραφή στο ντοκυμαντέρ-αφιέρωμα για το Κώστα Χατζηχρήστο απο την εκπομπή της ΝΕΤ "Η μηχανή του χρόνου" που μπορειτε να παρακολουθήσετε στο youtube.. Εχουν και φωτογραφία απο το γάμο τους.. Στο ντοκυμαντέρ αναφέρει οτι η Ελενα Πανταζη ηταν η 4η γυναίκα του κι οτι έφυγε απο τη ζωη ενω ηταν μεσα σε ασανσέρ καθως γινοταν σεισμός στην Αθηνα.. (Το 1986) Εχασε τη μιλιά του απο το σοκ και το έριξε στο ποτό.. παραλληλα εκεινη τη περιοδο εχασε και το θέατρο του και τα οικονομικά προβλήματα τον τσάκιζαν..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thanx Jackie. Πάντως στην φωτογραφία μοιάζει...Κάπως δεν μου κάθονται καλά οι ημερομηνίες όμως.

2mr8ux3.jpg
 
Δυστυχως, ειναι η μονη που μοιαζει... :(
 
Eξαιρετικο και ακρως ξεκαρδιστικο μπλογκ οσον αφορα το υφος και τις περιγραφες των παρουσιασεων.

Συνοδευεται και απο το διεθνες αδελφακι του.
 
Ιεροσυλοι! Αναλυση της ταινιας με ματια Γιαννη Μπακογιαννοπουλου. Στη φωτια!
 
το παρακολουθω αυτο το Blog oμως διακρινω μια προσπαθεια απαξιωσης των φοβερων αυτων ταινιων και δεν μου αρεσει και τοσο
 
Προγραμμα απο την Disco Esperides...

Εκει που λικνισε το κορμι του ο Γιος του Παρτα ολα!

 
12 σελιδες δεν εχουν ουτε τα Goonies εδω μεσα.
 
Χαχαχα όντως, αλλά η πορεία είναι φθίνουσα.

Πάντως, επειδή σήμερα το βράδυ θα είμαι alone στο σπίτι, θα το εκμεταλλευτώ βλέποντας Παρταόλα...η κοπέλα μου δεν είναι σινεφίλ και δεν την συγκινεί αυτή η κινηματογραφική περίοδος του Χατζηχρήστου.

ΑΣΟΥΠΗ!
 
..Παίδες ειμαι στην ευχάριστη θεση να σας ανακοινώσω οτι σε λίγο καιρο θα εχω την αριστοτεχνική ευρωκωμωδία "Ο γιος του πάρτα ολα" στην original μορφή της (Βιντεοκασσέτα μαζι με εξώφυλλο) και θα ετοιμάσω ειδικό unboxing βιντεο.. Ετοιμαστείτε να ζησουμε μεγάλες στιγμές..
 
Ετσι...ειχαμε πεσει στη στερηση!
 
Jackie dragon είπε:
..Παίδες ειμαι στην ευχάριστη θεση να σας ανακοινώσω οτι σε λίγο καιρο θα εχω την αριστοτεχνική ευρωκωμωδία "Ο γιος του πάρτα ολα" στην original μορφή της (Βιντεοκασσέτα μαζι με εξώφυλλο) και θα ετοιμάσω ειδικό unboxing βιντεο.. Ετοιμαστείτε να ζησουμε μεγάλες στιγμές..
Περιμένουμε εναγωνίως.
 
Πίσω
Μπλουζα