Ρετρό εκλογές στην Ελλάδα! (Ή αλλιώς η εποχή των δεινοσαύρων)!

To ωραίο θα ναι η τουρίστρια αυτή να ήταν και Γερμανίδα.... ;) :tease:
 
Βολευοντας καποια πραγματα στην αποθηκουλα, βλεπω κατι που πολλοι κρατησανε στο χερι τους...τοτε...

Πιο ρετρο ανακαλυψη δε γινεται.....

P1110389.jpg

P1110390.jpg
 
Γενικά την ημέρα των εκλογών επικρατεί μια...αναστάτωση..στους πολίτες, ακούς διάφορες απόψεις και προγνωστικά, όταν πλησιάζει η ανακοίνωση των αποτελεσματων τότε η αγωνία είναι στο κατακόρυφο!
 
ARETARA είπε:
Άλλο ένα διαμαντάκι από τις εκλογές του '85, η ημερομηνία είναι 1/6/1985 κατά τον uploader, εγώ πιστεύω ότι είναι 25/5/1985 διότι οι εκλογές έγιναν στις 2/6/1985 και πάντα η τελευταία συγκέντρωση γίνεται Αθήνα και όχι Θεσσαλονίκη που αναφέρεται το video. Εν πάσει περιπτώσει οι σκηνές έχουν ληφθεί στη Σταυρούπολη, στο ύψος του Ψυχιατρικού Νοσοκομείου Θεσσαλονίκης και έως τη στροφή Καρατάσου.

Πω πω ρετριλα!!!
 
Στις εκλογές πάντα μου άρεσε να βλέπω τα στατιστικά που ξεκινούσαν από τις 19:00 και μετά μέχρι το πρωί. Είχε πολύ αγωνία, ιδιαίτερα στις βουλευτικές εκλογές να δεις πιο κόμμα θα κυβερνήσει.
 
Και εμένα μου άρεσε να βλέπω τα αποτελέσματα. Ειδικά εκείνες τις παλιές στήλες της ερτ , με το χρώμα του κάθε κόμματος και το ποσοστό από πάνω τους,,,
 
Κάτι ενδιαφέρον που δεν γνώριζα, είναι το πώς προέκυψαν οι όροι "δαγκωτό" και "τον μαύρισα". Από το 1844 και για ογδόντα χρόνια περίπου οι Έλληνες ψηφοφόροι δεν χρησιμοποιούσαν ψηφοδέλτια, αλλά τα σφαιρίδια, μικρές σφαίρες φτιαγμένες από μολύβι. Πώς τις χρησιμοποιούσαν; Για κάθε υποψήφιο στηνόταν μια κάλπη χωρισμένη σε δύο τμήματα: στην δεξιά που ήταν βαμμένη λευκή έπεφτε η θετική ψήφος και στην αριστερή που ήταν βαμμένη μαύρη έπεφτε η αρνητική. Ετσι προέκυψε το «Τον Μαύρισα!». Οι ιδιαίτερα φανατισμένοι κυρίως υπέρ του υποψηφίου δάγκωναν το σφαιρίδιο πριν το ρίξουν στην κάλπη και έριχναν... δαγκωτό.

Πηγή
 
Μόνω θύμαμε το ΚΚΕ - κατουρηστε κύριε ελευθερα

σαν και εσάς, μικρό παιδί, περίοδο 85, μου είχαν κάνει πλύση εγκεφάλου οι γωνεις μου και η γενική κατάσταση κοινωνίαςκοινωνίας......σημαίες, να σχίζω αφίσες αντιπάλου κόμματος κτλ.
 
1985. Είναι η μέρα της ομιλίας του Αντρέα Παπανδρέου στο Σύνταγμα. Τα αστικά λεωφορεία της Αθήνας, εκτελούν τα καθημερινά τους δρομολόγια. Κατά τις 6 το απόγευμα, κολλάνε μια αφίσα του Αντρέα στο παρμπρίζ, κι αρχίζουν να μεταφέρουν τον κόσμο δωρεάν από τις γειτονιές στο Σύνταγμα... Ε ρε χρόνια...

(Μετά βρήκαμε τα πούλμαν από επαρχία)

Χωρίς διάθεση πολιτικολογίας, είναι μια από τις πάμπολλες απαντήσεις στο "πώς φτάσαμε μέχρι εδώ"...

Για τηλεοπτική κάλυψη, δε συζητάμε ! Ανακατεμένα απογευματινά με βραδινά πλάνα (σε διπλό), κόσμος "copy-paste", κοριτσάκια της αφίσας, περιστέρια, πάγκοι με κασέτες με τα "τραγούδια του κινήματος",κασκόλ-καπέλα-σημαίες παιδιά, και τέτοια...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μεγάλωσα εποχή μητσοτακη και Παπανδρέου. δεν ξέρω και πολλά όμως γιατί έφυγα μικρός για το εξωτερικό.

παντος απο ότι διαβάζω στο νετ μέχρι πρόσφατα, πολλοί ειναι εναντίον του μιτσοτακη. Γιατί υπάρχει τέτοια εχθρότητα εναντίον του; Και γιατί των λένε βρικόλακα;
 
Το βρυκόλακας έχει να κάνει με το παρουσιαστικό του :D . Όσο γα την πολιτική εχθρότητα εναντίον του, αυτό είναι μεγάλη ιστορία και ξεφεύγει από την θεματολογία του φόρουμ.... :)
 
Ο Μητσοτακης ειχε τη φημη (απο τους εχθρους του, απο τον Τυπο και απο τους σατιρικους) ως γκαντεμης. Δεν ξερω γιατι, ουτε εχω καταλαβει αν εννοουν "άτυχος" ή "γρουσούζης" (για τους άλλους). Ελπιζω καποιος να μας διαφωτισει.

Εχω την εντυπωση επισης οτι εκανε συνηθως απαισιοδοξες δηλωσεις, και γενικως ο,τι επιχειρουσε τελικα δεν το καταφερνε. Θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι σε μια φαση που λειτουργησε ως μεσολαβητης μεταξυ δυο αντιπαλων Βαλκανικων ηγετων, η πρωτη συναντηση που εκανε ο Μητσοτακης πηγε καλα (μεχρι και ο Παπανδρεου τον συνεχαρη), αλλα τελικα ακυρωθηκαν ολα και τα επεισοδια συνεχιστηκαν :D επισης ειχε εμπλακει σε καποια σκανδαλα.

Το "βρυκόλακας" πιστευω σχετίζεται με το "γκαντέμης" αλλα και το υψος του. Επισης ομως πιστευω οτι αναφερεται και στη μεγαλη του ηλικια. Εχει "θαψει" τους αντιπαλους του (και γενικως ολους τους συγχρονους του).

Κατα τα αλλα εχω συζητησει με μια φιλη μου που ασχολειται πολυ με τα πολιτικα και συζητησαμε τα εξης για την εχθροτητα που υπαρχει για το Μητσοτακη: δεν πρεπει να ξεχναμε οτι ειναι αποστρατευμενος και δεν ανηκει πλεον στο συστημα, οποτε ο Τυπος και τα Μεσα μπορουν να τον χτυπανε ελευθερα εκει που ειναι χωρις να πειραζει κανεναν, χωρις να θιγουν το συστημα ή άλλα συμφεροντα. Οταν λοιπον θελουν να επιτεθουν στα στραβα εκεινης της εποχης, ο Μητσοτακης ειναι ο ευκολος στοχος. Αλλοι ηγετες που ισως εκαναν χειροτερα, ανηκουν ακομα στο συστημα (ζωντες ή μακαριτες, δεν εχει σημασια), οποτε ειναι στο απυρόβλητο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
RIO είπε:
Το βρυκόλακας έχει να κάνει με το παρουσιαστικό του :D . Όσο γα την πολιτική εχθρότητα εναντίον του, αυτό είναι μεγάλη ιστορία και ξεφεύγει από την θεματολογία του φόρουμ.... :)
Κατάλαβα rio, σε ευχάριστο. Παντός οι ξαδέλφες μου τον λάτρευανε τότε, το ύψος του, τα Γαλανα ματιά του και τέτοιες θύληκες σαχλαμάρες.

Επισης ειμαι μεγάλος φαν hammer horror. Διάβαζα τα threads σου στο ταινίες τρόμου.

Rakeesh είπε:
Ο Μητσοτακης ειχε τη φημη (απο τους εχθρους του, απο τον Τυπο και απο τους σατιρικους) ως γκαντεμης. Δεν ξερω γιατι, ουτε εχω καταλαβει αν εννοουν "άτυχος" ή "γρουσούζης" (για τους άλλους). Ελπιζω καποιος να μας διαφωτισει.
Εχω την εντυπωση επισης οτι εκανε συνηθως απαισιοδοξες δηλωσεις, και γενικως ο,τι επιχειρουσε τελικα δεν το καταφερνε. Θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι σε μια φαση που λειτουργησε ως μεσολαβητης μεταξυ δυο αντιπαλων Βαλκανικων ηγετων, η πρωτη συναντηση που εκανε ο Μητσοτακης πηγε καλα (μεχρι και ο Παπανδρεου τον συνεχαρη), αλλα τελικα ακυρωθηκαν ολα και τα επεισοδια συνεχιστηκαν :D επισης ειχε εμπλακει σε καποια σκανδαλα.

Το "βρυκόλακας" πιστευω σχετίζεται με το "γκαντέμης" αλλα και το υψος του. Επισης ομως πιστευω οτι αναφερεται και στη μεγαλη του ηλικια. Εχει "θαψει" τους αντιπαλους του (και γενικως ολους τους συγχρονους του).

Κατα τα αλλα εχω συζητησει με μια φιλη μου που ασχολειται πολυ με τα πολιτικα και συζητησαμε τα εξης για την εχθροτητα που υπαρχει για το Μητσοτακη: δεν πρεπει να ξεχναμε οτι ειναι αποστρατευμενος και δεν ανηκει πλεον στο συστημα, οποτε ο Τυπος και τα Μεσα μπορουν να τον χτυπανε ελευθερα, χωρις να θιγουν το συστημα ή άλλα συμφεροντα. Οταν λοιπον θελουν να επιτεθουν στα στραβα εκεινης της εποχης, ο Μητσοτακης ειναι ο ευκολος στοχος. Αλλοι ηγετες που ισως εκαναν χειροτερα, ανηκουν ακομα στο συστημα, οποτε ειναι στο απυρόβλητο.
Rakeesh έψαξα την λέξη γκαντεμης σε λεξικό. Υπάρχει αγγλική μετάφραση; Βρήκα doomsayer, pessimistic και jinx.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στα μέσα του 19ου αιώνα οι υποψήφιοι πολιτευτές έκαναν ομιλίες μέσα σε υπόγειες ταβέρνες τα καρβουνιάρικα, τα έλεγαν έτσι γιατί πουλούσαν κάρβουνο, αυτά είχαν και πολύ καλή ρετσίνα, την ευννοούσε το σκιερό και δροσερό περιβάλλον. Έφερναν κάτι πούρα από Αργεντινή που τα έλεγαν Trabucos, τα έδιναν στους συνοδούς μπράβους της εποχής σαν αμοιβή για τις ''υπηρεσίες'' που παρείχαν όταν ξέφευγε η κατάσταση.........από εκεί έχει βγεί η ονομασία τραμπούκοι!!
 
Στα Ελληνικα γκαντεμης (απ' οσο ξερω και μπορω να καταλαβω) σημαινει δυο πραγματα: πρωτον, αυτος που ειναι ατυχος ή loser (πωπω, πολυ γκαντεμης ειμαι τελικα :( ) αλλα επισης σημαινει και αυτος που φερνει ατυχια στους αλλους, δηλ αυτος που ειναι παντα απαισιοδοξος και οσα αρνητικα λεει παντα βγαινουν, οποτε τον αποφευγεις.

Το Μητσοτακη τον λενε γκαντεμη, αλλα ακομα δεν ξερω με ποια απο τις δυο εννοιες, ή και αν εννοουν και τις δύο, και απο που ξεκινησε αυτο.
 
Παιδιά εσείς που τον πιάνετε στο στόμα σας..........κάντε και καμιά διαθήκη καλού κακού.............:burn:
 
Paladin είπε:
Παντός οι ξαδέλφες μου τον λάτρευανε τότε, το ύψος του, τα Γαλανα ματιά του και τέτοιες θύληκες σαχλαμάρες.
Λίγο άσχετο, αλλά πρώτη φορά ακούω να άρεσε ο Μητσοτάκης σε γυναίκες, Paladin :eek: Eγώ πάντως τον φοβόμουν όταν ήμουν μικρή, γιατί μου θύμιζε τον Δρακουμελ.
 
perlastar είπε:
Eγώ πάντως τον φοβόμουν όταν ήμουν μικρή, γιατί μου θύμιζε τον Δρακουμελ.
Άλλο ένα παρατσούκλι του επίτιμου...Πάντως και η γυναίκα του είχε παραδεχτεί τη γκαντεμιά του.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειναι πάντως κινητήρια δύναμη που ασκεί μεγάλη επιρροή στις μάζες, δεδομένου οτι οι εκλογές έχουν χαλαρώσει όπως πολύ σωστά ειπώθηκε. Θα παραμείνει επ αόριστον, καθώς ο Χάρος φοβάται να τον πάρει.

Στο κόμμα φέουδό του, αρχηγός ειναι άσπονδος εχθρός. Δέν του ευχήθηκε επιτυχία, ευτυχώς, του συνέστησε όμως να προσέχει την κόρη του σάν τα μάτια του. Ο πρωθυπουργός τώρα βλέπει με το ένα.

Κάλτ μορφή. Γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε
 
Paladin είπε:
Rakeesh έψαξα την λέξη γκαντεμης σε λεξικό. Υπάρχει αγγλική μετάφραση; Βρήκα doomsayer, pessimistic και jinx.
Κράτα το "jinx" - αυτό είναι το πιο ταιριαστό! :)

P.S. +1 στην Perla για τον Δρακουμέλ! Μιλάμε ότι μάλλον η PEYO πήρε από αυτόν, τον κακό ήρωα των Στρούμφ!
 
Πίσω
Μπλουζα