Bibi-bo Τα παραμύθια της ...

Τα παραμύθια της bibi-bo...

Πολυαγαπημένη μου mytinyworld θα προσπαθήσω για το καλύτερο... ;)
 
Αχ τι ομορφη ιστορια! :)

Η Ιωαλιανα και ο Τζον Τζον υιοθετησαν 4 παιδακια; Τυφλα να χει η Αντζελινα και ο Μπραντ Πιτ! Μακαρι να γινοντουσαν πιο πολλες υιοθεσιες και στην ζωη των ανθρωπων. :flower: Ο κοσμος θα γινοτανε λιγοτερο φτωχος απο αγαπη.

Τα σκηνικα, τα ρουχα, τα χτενισματα και οι ιστοριες της Rapunjel μας ειναι το νεο Bibibo-hollywood! :D
 
Τα παραμύθια της bibi-bo...

Λατρεμένη Αναστασία να σαι καλά! Εύχομαι το νέο έργο να σου αρέσει πολύ!

Λες να στήσω τα στούντιο του Bibibo-hollywood! ;)

Υ.Γ. Θα έπρεπε να μην είναι κανένα παιδί στο ορφανοτροφείο αλλά το καθένα μέσα σε μία ζεστή αγκαλιά!
 
Κοντεσίνα Αφροδίτη

Η Αφροδίτη είναι μια ορφανή κοπέλα στη Ζάκυνθο του 19ου αιώνα.Αναγκάζεται για να ζήσει και να προστατευτεί να μπει ψυχοκόρη στο αρχοντικό της κοντέσας Φωτεινής!
 
Ποπο!! Καλά μιλάμε καταπληκτικό ραπουνζέλ μου! Πολύ μου αρέσει όπως ξεκίνησε το καινούριο παραμύθι, έχει κάτι από την αθωότητα των παιδικών μας χρόνων και των σήριαλ εποχής που βλέπαμε στην ασπρόμαυρη τηλεόρασή μας! :)
 
Μιλαμε για μια ακομα υπερπαραγωγη του Bibibollywood, Rapunjel μου!!! :) :) :)

Αν προσεξατε επανω στο τζακι εχει και το Οσκαρ κουστουμιων και καλυτερης ταινιας! :D

Καλα η κοντεσινα ειναι σαν σμαραγδι με αυτα τα ρουχα! :flower:
 
Κοντεσίνα Αφροδίτη

(Περίληψη προηγουμένου: Η Αφροδίτη μένει ορφανή και φτωχή.Έτσι μια θεία της τη βάζει ψυχοκόρη στο αρχοντικό της κοντέσας Φωτεινής.Η κοντέσα την καλοδέχεται. Η Αφροδίτη είναι λυπημένη που έμεινε πεντάρφανη αλλά νιώθει καλά κοντά στην κοντέσα.Πώς θα ναι η ζωή της από δω και πέρα; )

Υ.Γ.Πολυαγαπημένη μου mytinyworld χαίρομαι που σου αρέσει.

Λατρεμένη Αναστασία γέλασα με το Bibibollywood.Χαίρομαι που σου αρέσει

η κοντεσίνα. ;)
 
Τι λες τωρα!!!! Καλα εχω παθει με τον Νιονιο, θυμηθηκα το αξεχαστο (Ψυχουλα μου Καραγκιοζο, καλα σε καλα σε καλα σεεεε?) και τις υπεροχες επτανησιωτικες λεξεις του! Αχ αυτοι οι νησιωτες πως τα λενε!!! #)

Μπουγαρίνι ή φούλι. Το γιασεμί ή ίασμος (λατ. Jasminum). (απο Βικιπαιδεια)

Οντως η Αφροδιτη μας ειναι πολυ μπουγαρινι! :)
 
Κοντεσίνα Αφροδίτη

(Περίληψη προηγουμένου:Στο αρχοντικό της κοντέσας Φωτεινής έρχεται να βεγγερίσει ο σιορ Διονύσης,ο ανιψιός της κοντέσας.Ο σιορ Διονύσης θαμπώνεται από την ομορφιά και το ήθος της Αφροδίτης και το ίδιο βράδυ μπαίνει στην κάμαρη της και της δίνει ένα τριαντάφυλλο...)

Υ.Γ.Χαίρομαι λατρεμένη που σου θυμίσει τόσα το φωτορομάντζο και σου αρέσει.
 
Rapunjel μου, τι ωραια που ηταν τοτε χωρις τα μηχανακια να μαρσαρουν και ο κοσμος χρησιμοποιουσε αλογα για να μετακινειται! :) Τοτε σιγουρα μπορουσε να ακουστει το θρόισμα του φουστανιου της κοντεσινας. :) Και ο κοσμος σταματουσε να την αφησουνε περασει τον δρομο με τα τακουνακια της. Τωρα ομως... :xm:

Ευτυχως που εχουμε το παραμυθι και ξεδινουμε :flower:
 
Αναστασια είπε:
Και ο κοσμος σταματουσε να την αφησουνε περασει τον δρομο με τα τακουνακια της.
Και έριχνε ο καβαλιέρος το σακάκι του στη λακούβα με τα νερά για να πατήσει και να μη βραχεί το γοβάκι... ::)
 
mytinyworld είπε:
Και έριχνε ο καβαλιέρος το σακάκι του στη λακούβα με τα νερά για να πατήσει και να μη βραχεί το γοβάκι... ::)
Πω πω....τι μας ειπες τωρα.... ::) : :) ::)

Τωρα αμα δουν λακουβα, και βρεχει κιολας, περνανε απο πανω :precry: Τι τακουνι...γαλοτσα μεχρι τον γοφο επρεπε να βαλει η κοντεσινα Αφροδιτη.
 
Κοντεσίνα Αφροδίτη

(Περίληψη προηγουμένου:Η Αφροδίτη ξεπορτίζει πρωί, πρωί από το σπίτι και πάει με το σιορ Διονύση βόλτα με το άλογό του στη Φανερωμένη. Ο σιορ Διονύσης που θέλει τρελά την Αφροδίτη της λέει ότι θα την παντρευτεί...)

Υ.Γ.Λατρεμένη Αναστασία και πολυαγαπημένη mytinyworld τότε ήταν ρομαντικές εποχές και αγνές.Μπορεί να μην υπήρχαν δρόμοι ασφαλτωμένοι και πολλές ανέσεις αλλά οι άνθρωποι ήταν αγνοί.
 
:precry: Αχ...

Αυτο το "η προικα ηταν η τιμη της" ειχα τοσο καιρο να το ακουσω!!!Το λεω κι εγω, αλλα κανεις δεν με πιστευει! :D

Η τιμη τιμη δεν εχει και χαρας τον που την εχει!

υ.γ. Αυτος ο Νιονιος τι αρωμα φοραει βρε παιδια; Ντολτσε καμπανα και Τριανταφυλλια; Μεχρι εδω μυρισε το τριανταφυλλο! :)

Ραπουνζελ μου εχω τρελαθει με τις λεξεις που χρησιμοποιεις! :flower: Τζογια, βεγγερα, μπουγαρινι. Ετσι μου ρχεται να παω μεχρι Ελλαδα να φερω τον τομο της Λογοτεχνια με το εργο του Διονυσιου Σολωμου που λατρευω!
 
Κοντεσίνα Αφροδίτη

(περίληψη προηγουμένου:Η κοντέσα Φωτεινή λέει στη Αφροδίτη ότι κάποιος ξεπορτίζει από το σπίτι τα βράδια.Η Αφροδίτη φοβούμενη το σκάνδαλο εαν ακουστεί λέει στο σιορ Διονύση να μην ξανασυναντηθούν.Εκείνος τρελός από έρωτα και απογοήτευση ζητά εξηγήσεις από την κοντέσα,υποπτευόμενος ότι κάτι είπε στην Αφροδίτη...)

Υ.Γ.Λατρεμένη χαίρομαι που σου κρατά τόση καλή παρέα το ζακυνθινό φωτορομάντζο.Ο σιορ Διονύσης της κρατά πάντα ένα τριαντάφυλλο για αυτό με την παρουσία του μυρίζει κι όλο το δωμάτιο τριαντάφυλλο!

Τότε υπήρχαν οι τιμές και ο φόβος μην ακουστεί κάποια κοπέλα!
 
Οχι ρε μαμωτο....για αυτην την παλιοκουτσομπολα την Τζωρτινα να παρει φαρμακωθει το κοριτσι μας!!! :eek: o_Oo_O

Και εκεινη τι γυρευε να παραμονευει την Αφροδιτη στην Φανερωμενη μεσα στην νυχτα ε? :xm:

Κι επειδη την ειδε δηλαδη με τον Νιονιο σημαινει οτι αρραβωνιαστηκαν???... αχ μου φαινεται οτι αυτες οι εποχες εκτος απο ρομαντικες ηταν και ...δυσκολες :(
 
Είναι όμως πολύ ρομαντικό.... ::)
 
Κοντεσίνα Αφροδίτη

(περίληψη προηγουμένου:Η κοντέσα Τζωρτίνα πάει στο αρχοντικό και λέει στην κοντέσα Φωτεινή ότι είδε την ψυχοκόρη της με τον σιορ Διονύση στη Φανερωμένη.Η κοντέσα Φωτεινή της είπε ότι κάνει λάθος.Η Αφροδίτη άκουσε τη συζήτηση και ντροπιασμένη πια αποφασίζει να πάρει δηλητήριο...)

Υ.Γ.Πράγματι λατρεμένη τότε ήταν δύσκολες εποχές αλλά και ρομαντικές όπως λέει η πολυαγαπημένη mytinyworld!
 
Αχ! ::) Τι να πει καλε?

Χωριο που φαινεται κολαουζο δεν θελει! :) L'amour, l'amour... :flower:
 
Χμ.... μήπως όμως τα φαινόμενα απατούν? :xm:
 
Πίσω
Μπλουζα