** Call of Duty ** Official Thread

game over :diablotin: :diablotin::

παμε για crysis τωρα:eek::eek::eek:

βγηκε patch για direct x 9 και για win xp:diablotin: :diablotin:

οποτε αυριο θα γινει κολλαση :D :cool:

μην ξεχασετε τελος του μηνα για soldier of fortune III:diablotin:
 
Τι ακριβώς patch βγήκε..???
 
Εχθές έβαλα το παιχνίδι στο PC και έμεινα με το στόμα ανοιχτό!!!Ιδικά στο σημείο με το αυτοκίνητο στην αρχή!!Ρε...πού πάμε!!!!!Τι άλλο θα δουν τα μάτια μου.Μάλλον θα χρειαστώ τετραπύρινο CPU γιατί στο τρίτο level με τους βάλτους έχω κάτω από 25 FPS και μου την έσπασε...
 
Γιώργο σε σόκαρε η σκηνή με το αυτοκίνητο; Εμένα ναί γιατί δεν το περίμενα να είναι τόσο χύμα. Και μη χειρότερα να λέμε το παίζουν και μικρά παιδιά! (Τόσα ωραία γραφικά έχουν κάνει και τόσες πολλές λεπτομέρειες αυτό το ταχύμετρο που είναι φάτσα κάρτα δεν μπορούσαν να το κάνουν να ανεβαίνει; :D )
 
Eνω η σκηνη που καθαριζεις τους τυπαδες ενω κοιμουνται στις κουκετες του πλοιου ειναι για τηλεοπτικη παιδικη ζωνη :D

Αυτα τα παιχνιδια δεν πρεπει να παιζονται απο πιτσιρικια...τελος

Ρε Μαριε θα σε δουμε καθολου online?
 
akmakas είπε:
Εχθές έβαλα το παιχνίδι στο PC και έμεινα με το στόμα ανοιχτό!!!Ιδικά στο σημείο με το αυτοκίνητο στην αρχή!!Ρε...πού πάμε!!!!!Τι άλλο θα δουν τα μάτια μου.Μάλλον θα χρειαστώ τετραπύρινο CPU γιατί στο τρίτο level με τους βάλτους έχω κάτω από 25 FPS και μου την έσπασε...
Και οχταπύρηνο να πάρεις αν δεν αλλάξεις την κάρτα γραφικών σου δεν θα δεις τίποτε.............
 
Eνω η σκηνη που καθαριζεις τους τυπαδες ενω κοιμουνται στις κουκετες του πλοιου ειναι για τηλεοπτικη παιδικη ζωνη :D

Στο πρώτο επίπεδο με το καράβι είναι αυτό;

Ρε Μαριε θα σε δουμε καθολου online?

Σύντομα, σύντομα. :D
 
Δικαιουσε ενα μηνα τζαμπε ;) μην τους τον χαρισεις
 
pooky είπε:
Και οχταπύρηνο να πάρεις αν δεν αλλάξεις την κάρτα γραφικών σου δεν θα δεις τίποτε.............
Μα εντάξει 7900 GTX δεν μπορεί να τα σηκώσει?Δεν το νομίζω με ένα τετραπύρινο θα είμαι καρα οκ..Κάρτα δεν αλλάζω ακόμα θα περιμένω να βγουν και άλλες....

Wally είπε:
Ρε Μαριε θα σε δουμε καθολου online?
Ναι ρε Μάριε..θα σε δούμε καθόλου online??? :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε Μαριε θα σε δουμε καθολου online?
Άντε Μάριε, σπεύδε ταχέως. Μέχρι να μπείς θα έχουμε γίνει συνταγματαρχαίοι :D :D

Άντε, ο shock ψώνισε, αν ψήσουμε και τον AARDVARK να ψωνίσει θα γίνει του GRM το κάγκελο :D :D

Take no prisoners comrades :headbangdude:
 
Γιώργο (Akmaka) έχει δίκιο ο Γιώργος (pooky). Σε αυτά τα παιχνίδια και 16πύρηνο να βάλεις δεν θα αλλάξει δραματικά κάτι. Με μια 8800GT/512 πίστεψε με θα είσαι μια χαρά και κοστίζει λιγότερο και από τον τετραπύρηνο που λες.
 
keeper7k είπε:
Άντε Μάριε, σπεύδε ταχέως. Μέχρι να μπείς θα έχουμε γίνει συνταγματαρχαίοι :D :D
Έρχομαι, μαζεύω πυρομαχικά συνάδελφοι! :D
 
Πόσοι από εδώ παίζουν multi με την pc έκδοση?

Να οργανώσουμε κάνα τουρνουά!
 
Διαβαστε ενα ωραιο αρθρο ενος εκ των artists της ομαδας του COD4 για το παιχνιδι...αντε μην τεμπελιαζετε!
 
shock είπε:
Γιώργο (Akmaka) έχει δίκιο ο Γιώργος (pooky). Σε αυτά τα παιχνίδια και 16πύρηνο να βάλεις δεν θα αλλάξει δραματικά κάτι. Με μια 8800GT/512 πίστεψε με θα είσαι μια χαρά και κοστίζει λιγότερο και από τον τετραπύρηνο που λες.
Κοίτα...Σε άλλα παιχνίδια π.χ Flight simulator X έχω δει τρομακτική διαφορά από τετραπύρινο και με AGP κάρτα παρακαλώ μια πολύ καλή ATI με το δικό μου PC 2πύρινο 3,40 GHZ με PCI express...πιστεύω πως ο 4πύρινος είναι μια πολύ καλή κίνηση αφού και μπορώ να τον αγοράσω 200Ε και να μου δώσει έξτρα ισχύ και στα παιχνίδια αλλά και στο redering στο Video editing..Αντιθέτως μια 8800 κοστίζει 500Ε πολλά λεφτά ήμαρτον δουλειά δεν έχουμε..Πάντως μια κάρτα θα την χτυπήσω κάποια στιγμή όπως και να έχει.
 
Γιώργο στο Video Editing πράγματι θα κερδίσεις πολλά με τον επεξεργαστή και τίποτα με μια καλή κάρτα γραφικών που είναι σχεδιασμένη για παιχνίδια. Το πρόβλημα βρίσκεται στα σύγχρονα παιχνίδια με απαιτητικό lighting, shaders και τα σχετικά. Σχεδόν όλα τα κάνει η κάρτα γραφικών και ο επεξεργαστής είναι μόνο για να φορτώνει με δουλειά την GPU (κάτι σαν τους προϊσταμένους :) ).

Σκέψου μια σκηνή στο COD4. Αυτό που βλέπεις πρακτικά είναι μερικά εκατομμύρια πολύγωνα (τρίγωνα για την ακρίβεια) που τις γωνίες τους (vertex) τις έχει δώσει ο επεξεργαστής. Η βαριά δουλειά είναι να φτιαχτούν αυτά τα πολύγωνα, να γεμίσουν, να μπουν τα textures πάνω τους, να γίνουν stretch στις σωστές διαστάσεις και μετά να αρχίσει το πανηγύρι που λέγεται lighing. Ο επεξεργαστής είναι πολύ αργός για να ασχοληθεί με αυτά γι αυτό και τα αναλαμβάνει η GPU.

Εσύ δίνοντας και άλλη ισχύ στον επεξεργαστή το μόνο που έχεις να κερδίσεις είναι σε ταχύτητα όταν γυρνάς το κεφάλι σου μέσα στο παιχνίδι και αυτό γιατί για να υπολογίσει ποια τρίγωνα πρέπει να στείλει στην GPU πρέπει να κάνει τρελά search μέσα σε δομές δεδομένων (BSP trees).

Πρακτικά στο συγκεκριμένο παιχνίδι και γενικά σε όλα τα FPS πρέπει να φύγει το bottleneck που λέγεται κάρτα γραφικών.

Αν χρειάζεσαι τον επεξεργαστή και για τη δουλειά σου αυτό είναι άλλο καπέλο. Και εγώ στη θέση σου επεξεργαστή θα έπαιρνα, πρώτα η δουλειά και μετά έρχεται και η κάρτα γραφικών.
 
8800GT = 220 Ευρώ.
 
Και στη Γερμανια ήδη 197 Euros ...
 
Από την πείρα που έχω επάνω στο αντικείμενο πιστεύω πως προς το παρών παίζει μεγάλο ρόλο στην ταχύτητα ένας γρήγορος CPU..Τα Χριστούγεννα θα προβώ σε μια μικρή αναβαθμισούλα CPU και θα δούμε!
 
Πίσω
Μπλουζα