Candy Candy...

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Juanita είπε:
Ειδικά εκείνη η τελευταίαπου του έδωσε και συνήλθε επιτέλους...

πωπω πρέπει να έβγαλε το άχτι του για τη μικρούλα του...
Τωρα αδικεις τον Αλμπερτ. Προσωπικα τον ειχα φανταστει εντελως "υπερανω" :rolleyes: Με τιποτα δεν θα επεφτε σε μικροτητες του ειδους "ξυλοφορτωνω τον πρωην της αγαπημενης μου". Αλλωστε μεχρι την στιγμη που παθαινει αμνησια δεν εχει εκφρασει κανεναν ευσεβη ποθο σχετικα με την Καντυ, ουτε και υπονοειται κατι περαν του εντελως φιλικου/αδελφικου ενδιαφεροντος.

Απ'ο,τι καταλαβαινω, ο πρωταγωνιστης για σας ειναι ο Αλμπερτ :( Παντως το συγκεκριμενο επεισοδιο με τον Τερρυ να ειναι ρακος και τον Αλμπερτ να προσπαθει να τον συνεφερει ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου επεισοδια...ειδικα η σκηνη που ο Αλμπερτ τον φωναζει με το ονομα του και αυτος το αρνειται και καταρρει κλαιγοντας....ειναι για μενα :inlove: Μου βγαζει ολα τα καντυκα συναισθηματα της Καντυ-μητερας Τερεζας :biglaugh:

Τελικα δεν ανηκω σε καμια κατηγορια (τερρυκες, αντονυκες, αλμπερτικες) και ετσι δεν συμπασχω με juanita, bi-bi, mariadelmar, death2eliza, κτλ. Λυπαμαι κοριτσια γιατι καμια σας δεν μπορει να ειναι ευχαριστημενη. Οι Αντονυκες γιατι η Μιζουκι πεθανε τον Αντονυ, οι τερρυκες γιατι η γιαπωνεζα τον καταδικασε στην αιωνια Σουζανα και οι Αλμπερτικες γιατι ο Αλμπερτ ειναι απλα ο συμβιβασμος :diablotin:

Μονο η QueenofHearts με καταλαβαινει αλλα δυστυχως ξαναχαλασε το pc της και ειναι εκτος δικτυου :banghead:
 
Domniki είπε:
Μονο η QueenofHearts με καταλαβαινει αλλα δυστυχως ξαναχαλασε το pc της και ειναι εκτος δικτυου :banghead:

:biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh:

Η QueenofHearts παρ' ότι βασίλισσα είναι η καλύτερη διπλωμάτισα! :D

Έχει το χαρέμι της άλλωστε! ;)

Τώρα χωρίς πλάκα εγώ πιστεύω ότι ο κάθε χαρακτήρας έχει τα καλά του και τα άσχημα του.

Από εκεί και πέρα είναι θέμα καθαρά προσωπικού γούστου νομίζω.

Άλλωστε όπως λες κι εσύ βρε domniki μου μετά από 70 επεισόδια ταλαιπωρίας κάτι παραπάνω θα έπρεπε να είχε αυτός ο έρωτας.

Όσον αφορά τον Άλμπερτ πραγματικά είναι υπέροχος χαρακτήρας και έχει όλα τα κατάλληλα στοιχεία για να προσφέρει πραγματική ευτυχία και προστασία στην Κάντυ.

Απλά νομίζω πως η Μιζούκι δεν το ξεκαθαρίζει απόλυτα στο τέλος. Θα επιμένω και θα λέω κατά την άποψη μου ότι το τέλος είναι νερόβραστο.

Το επ 112 εμένα προσωπικά με ρίχνει πάρα πολύ. Υποφέρω όταν βλέπω τον Τέρρυ να είναι σε τόσο μαύρο χάλι και αυτός που συμβιβάζεται τελικά είναι και πάλι ο Τέρρυ.

Την άποψη πως άφησε την Κάντυ για την καριέρα του δεν την δέχομαι. Είναι καθαρά θέμα τύψεων και υποχρέωσης απέναντι στη Σουζάννα. Άλλωστε η Γιαπωνέζικη κουλτούρα είναι πολύ λεπτή σε θέματα τιμής και καθήκοντος.

Κάποτε συζητάγαμε πως αν η συγγραφέας (Μιζούκι) ήταν Αμερικανίδα πως θα χειριζόταν την κατάσταση. Οπωσδήποτε πολύ διαφορετικά γιατί η Δυτική κοινωνία έχει εντελώς διαφορετικές απόψεις και αντιλήψεις σε σχέση με την Ανατολική.
 
Συγκεκριμενα, οταν ερχεται ο αγνωστος τυπος και της λεει οτι ο Τερρυ την περιμενει σε καποιο σπιτι εξω απο το Σικαγο, χωρις δευτερη κουβεντα η Καντυ παραταει τα παντα και τρεχει να τον συναντησει. Και ως γνωστον, πεφτει στην παγιδα του Νηλ.
Δεν ξερω τι λεει η αυθεντικη μεταγλωττιση, αλλα αυτη της ΕΡΤ με την φωνη της Καρρα ειναι σπαραξικαρδια στο συγκεκριμενο επεισοδιο. Ολη η προσμονη, η αγωνια, η καψουρα (για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους) εκφραζονται με την υπεροχη φωνη της Ματινας Καρρα (να 'ναι καλα η γυναικα).
@ Domniki: Και η μουσική στο συγκεκριμένο επεισόδιο (ep.111)είναι ΟΛΑ τα λεφτά! Τόσο νοσταλγική...

@ Juanita: Εγώ πάντως νομίζω ότι ο Albert είναι τόσο ανεξάρτητο πνεύμα που δε θα μπορούσε να μείνει σε μια μόνιμη σχέση:rolleyes:. Συνέχεια τα ταξίδια έχει στο νου του και αυτά θέλει να τα κάνει μόνος :diablotin: . Κάτι σχετικό αναφέρεται και στο manga αν θυμάμαι καλά, αλλά αφού η Domniki δεν το έχει τελειώσει δε θα επεκταθώ προς το παρόν...

@ Mariadelmar: Λοιπόν: Στο FanFiction.Net, διάβασα το 1ο (Terry and Candy by Mallory Quinn), το οποίο γράφεται τώρα- μου φάνηκε όμως εντελώς εκτός θέματος (Μήπως φταίει το ότι είναι το πρώτο που διαβάζω και δεν έχω μπει ακόμη στο πετσί του ρόλου; :D )

Μετά που έπιασα κάπως το νόημα (ότι υπάρχουν κεφάλαια κλπ), διάβασα το 44ο (The everlasting smile by milleniumsailormoon) που είναι το πρώτο που έχει γραφτεί αλλά τέλος δεν υπάρχει (Άσε που η συγγραφέας δε μου φαίνεται να έχει και σε μεγάλη εκτίμηση τον Terry:mad:....)

Θα διαβάσω όμως και τα δικά σου και θα σου γράψω εντυπώσεις... :)
 
τα επεισοδια 85-115 ανεβηκαν ηδη και σας περιμενουν στο γνωστο μερος!!
 
nessie είπε:
@ Juanita: Εγώ πάντως νομίζω ότι ο Albert είναι τόσο ανεξάρτητο πνεύμα που δε θα μπορούσε να μείνει σε μια μόνιμη σχέση:rolleyes:. Συνέχεια τα ταξίδια έχει στο νου του και αυτά θέλει να τα κάνει μόνος :diablotin: . Κάτι σχετικό αναφέρεται και στο manga αν θυμάμαι καλά, αλλά αφού η Domniki δεν το έχει τελειώσει δε θα επεκταθώ προς το παρόν...
Σε παρακαλω να επεκταθεις, γιατι δεν τα εχω τα manga οποτε δεν υπαρχει και περιπτωση να τα διαβασω :)

Παντως κ'εμενα ο Αλμπερτ μου θυμιζει ενα παμπαλαιο ασμα

"τι φταιω εγω αν εχω τσιγγανα καρδια


τι φταιω εγω αν θελει αν φευγει μακρια



απλωνει φτερα, γι'αγαπες καινουριες πετα



και την χαρα τρελα την κυνηγα



τσιγγανα καρδια που πας...
" :biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
@ Mariadelmar "μ' έστειλες" με το Avatar...

Που θα βρω Κάντυ - Άλμπερτ forum;;;;;;;;;;;;;;;

@ Nessie για τον Άλμπερτ δε διαφαίνεται πουθενά πως είναι γυναικάς...

ή πως κάνει άστατη ζωή...

Γιατί πιστεύεις πως δε μπορεί να μείνει με μία μόνο γυναίκα;;; Ειδικά όταν

αυτή είναι η Κάντυ;;;; Εγώ πάντως από το manga άλλα κατάλαβα...
 
Juanita είπε:
@ Mariadelmar "μ' έστειλες" με το Avatar...Που θα βρω Κάντυ - Άλμπερτ forum;;;;;;;;;;;;;;;

@ Nessie για τον Άλμπερτ δε διαφαίνεται πουθενά πως είναι γυναικάς...

ή πως κάνει άστατη ζωή...

Γιατί πιστεύεις πως δε μπορεί να μείνει με μία μόνο γυναίκα;;; Ειδικά όταν

αυτή είναι η Κάντυ;;;; Εγώ πάντως από το manga άλλα κατάλαβα...
:biglaugh::biglaugh::biglaugh:

Ναι αυτό το avatar είναι όλα τα λεφτά! Μου άρεσε πάρα πολύ!

Δεν νομίζω ότι θα βρεις κάποιο Κάντυ - Άλμπερτ φόρουμ. Ψάξε πάντως δεν έχεις να χάσεις τίποτα. ;)

Πάντως υπάρχουν Άλμπερτ και Κάντυ φικ στο fanfictionet αν δεν κάνω λάθος.

Νομίζω πως αυτό που εννοούσε η Nessie είναι όχι πως είναι γυναικάς αλλά πολύ ανεξάρτητος και τυχοδιώχτης κατά μία έννοια. Είναι δύσκολο να μπει σε καλούπι ο Άλμπερτ και να μείνει για πολύ καιρό στο ίδιο μέρος.

Αν και στο τέλος αναλαμβάνει τις ευθύνες της οικογένειας, γίνεται επιτέλους ο μεγάλος θείος και μάλλον θα κάνει το καθήκον του.

Από την άλλη πάλι η Κάντυ είναι και αυτή ατίθαση, ταιριάζουν σε αυτό θα έλεγα.

Η Κάντυ πιστεύω πως θα ακολουθούσε πολύ πρόθυμα τον Άλμπερτ σε κάθε του τρέλα.

Στην Αφρική θα έκανε χαλαρά ιεραποστολή! :D :D:D
 
Ο Άλμπερτ ίσως να συνδυάζει λίγο και από τους δύο χαρακτήρες (Anthony and Terry!) Έχει την σχετική ομοιότητα , την απάθεια (Έλλειψη κακών λογισμών) του πρώτου και είναι ίσως πιο ρηξικέλευθος , ατίθασος και αψυχολόγητος σαν τον δεύτερο.Εκεί που τον είχες κοντά σου εξαφανιζόταν στα καλά του καθουμένου χωρίς λόγο.
 
Turrican είπε:
Ο Άλμπερτ ίσως να συνδυάζει λίγο και από τους δύο χαρακτήρες (Anthony and Terry!) Έχει την σχετική ομοιότητα , την απάθεια (Έλλειψη κακών λογισμών) του πρώτου και είναι ίσως πιο ρηξικέλευθος , ατίθασος και αψυχολόγητος σαν τον δεύτερο.Εκεί που τον είχες κοντά σου εξαφανιζόταν στα καλά του καθουμένου χωρίς λόγο.
Σε αυτό έχεις μεγάλο δίκιο Turrican. Το συζητούσαμε τις προάλλες, πάνω σε μία υπερανάλυση Κάντυ που κάναμε :biglaugh: και πραγματικά νομίζω πως η Μιζούκι προσπάθησε να κάνει το εξής:

Άλμπερτ = πρίγκηπας του λόφου, ο πρώτος έρωτας με τον οποίο κλείνει η ιστορία.

Από την άλλη πάλι η Κάντυ ερωτεύεται τον Άντονυ γιατί νομίζει πως είναι ο πρίγκηπας του λόφου. Μετά ερωτεύεται τον Τέρρυ επειδή της θυμίζει τον Άντονυ! :eek:

Δηλαδή όλα ξεκινάνε με την ίδια αιτία και καταλήγουν πάλι στην ίδια.

Και τέλος πραγματικά ο Άλμπερτ είναι ο συνδυασμός Άντονυ - Τέρρυ σε χαρακτήρα! Έχει την καλοσύνη και την ευγενική ψυχή του Άντονυ ενώ είναι ατίθασος και ελεύθερο πνεύμα. Ασυμβίβαστος κατά μία έννοια όπως ο Τέρρυ.

Κάπως έτσι είναι τα πράγματα.

Αλλά εγώ φυσικά θα προτιμώ τον Τέρρυ :biglaugh:

Μη με ρωτήσετε γιατί. Έχω κόλλημα με τον ηθοποιό που λέει και η Δομνίκη!!! :biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Domniki είπε:
Σε παρακαλω να επεκταθεις, γιατι δεν τα εχω τα manga οποτε δεν υπαρχει και περιπτωση να τα διαβασω :)
Παντως κ'εμενα ο Αλμπερτ μου θυμιζει ενα παμπαλαιο ασμα

"τι φταιω εγω αν εχω τσιγγανα καρδια


τι φταιω εγω αν θελει αν φευγει μακρια



απλωνει φτερα, γι'αγαπες καινουριες πετα



και την χαρα τρελα την κυνηγα



τσιγγανα καρδια που πας...
" :biglaugh::biglaugh::biglaugh:
Καλό καλό :thumbup: :acoustic:
 
Mariadelmar είπε:
Μη με ρωτήσετε γιατί. Έχω κόλλημα με τον ηθοποιό που λέει και η Δομνίκη!!! :biglaugh::biglaugh::biglaugh:
Kαι τι κολλημα !!! Τετοιο κολλημα που κραταει 20+ χρονια!

mariadelmar, μην στεναχωριεσαι, δεν εισαι η μονη...ομολογω οτι ενα κομματακι μου πασχει απο το ιδιο ακριβως κολλημα...ειναι αυτο που λεει ο ποιητης:

"εγώ σε έχω πια ξεχάσει,


το αιμα μου ομως ακομα σε θυμαται
"
 
Βρε Δομνίκη μου, μ' αρέσει που έχεις ένα τραγουδάκι έτοιμο για κάθε περίπτωση! :) )

Πάντως βρε παιδιά η αλήθεια είναι ότι όλοι οι άντρες σε αυτό το σίριαλ καλοί είναι. (Εκτός από τον Νηλ φυσικά!)

Εμένα και ο Άρτσι μου αρέσει πολύ. Ο κακόμοιρος φορτώθηκε την Άννυ με το ζόρι και όλο αυτό μου θυμίζει πολύ την περίπτωση Τέρρυ - Σουζάννα.

Η Άννυ και η Σουζάννα κατά την ταπεινή μου άποψη είναι απολύτως ίδιες. Φανταζόσαστε να ήθελε η Άννυ τον Τέρρυ;

Η Κάντυ πάλι την καρδιά της πέτρα θα έκανε και θα τον έδινε.

Αυτό το κορίτσι τελικά ήταν πολύ αυτό που λένε ο έχων δύο χιτώνες να δίνει τον ένα. Αλλά βρε κορίτσι μου ο Τέρριους δεν είναι χιτών!

Έλεος...
 
"...Σάρκινη φωτιά, ΓΥΜΝΗ ΣΚΙΑ

το μόνο που θυμάμαι πιά

είναι τα μακρυά σου δάχτυλα...

Είναι των Κατσιμιχαίων σε ποίηση Λένας Παπά.

Νομίζω από τη "Μοναξιά του Σχινοβάτη" από τους

πιό ωραίους δίσκους τους...
 
@ Domniki : Ούτε εγώ έχω τα περιοδικά. Απλώς έχω κατεβάσει το αγγλικό manga (υπάρχουν σχετικές πληροφορίες στο blog του CandyInGreekProject) :)

Νομίζω πως αυτό που εννοούσε η Nessie είναι όχι πως είναι γυναικάς αλλά πολύ ανεξάρτητος και τυχοδιώχτης κατά μία έννοια. Είναι δύσκολο να μπει σε καλούπι ο Άλμπερτ και να μείνει για πολύ καιρό στο ίδιο μέρος.Αν και στο τέλος αναλαμβάνει τις ευθύνες της οικογένειας, γίνεται επιτέλους ο μεγάλος θείος και μάλλον θα κάνει το καθήκον του.
Η Mariadelmar με κάλυψε απόλυτα σ'αυτό! Thanks :) btw ΦΟΒΕΡΟ avatar!

Ας επεκταθώ λοιπόν!

Όταν η Candy συναντά τον Albert ως θείο William πια, συζητούν και της λέει ότι θα προτιμούσε να είναι ο απλός Albert για να μπορεί να ταξιδεύει όπου θέλει μόνος του, χωρίς να δίνει λογαριασμό σε κανένα...

Αλλά έστω ότι σʼαυτό το σημείο σκεφτόταν φωναχτά...

Παρακάτω, όταν η Candy του ανακοινώνει ότι θέλει να πάει στο λόφο της Pony, την παρακολουθεί να φεύγει και σκέφτεται ότι η Candy είναι μοναδική και δε μοιάζει με καμμία άλλη γυναίκα από την οικογένεια των Ardley (δε λέει π.χ ότι η Candy δε μοιάζει με καμμία άλλη γυναίκα που γνωρίζω- το νόημα θα ήταν εντελώς διαφορετικό)

Ας πούμε όμως ότι τα παραπάνω επιχειρήματά μου δεν αποδεικνύουν κάτι...:nervous:

Το manga τελειώνει με τον Albert να σκέφτεται (ενώ η Candy τρέχει προς το μέρος του) :

«Δε θα σε ξεχάσω ποτέ...» :confused:

Εγώ από αυτό καταλαβαίνω ότι δε θα είναι μαζί, γιατί διαφορετικά θα έλεγε κάτι του στυλ "Σʼ αγαπώ" ή "Θα σʼ αγαπώ για πάντα" ή "Έλα ν' αγαπηθούμε" κ.ο.κ

Αυτά...
 
nessie είπε:
Ας πούμε όμως ότι τα παραπάνω επιχειρήματά μου δεν αποδεικνύουν κάτι...:nervous:

Το manga τελειώνει με τον Albert να σκέφτεται (ενώ η Candy τρέχει προς το μέρος του) :

«Δε θα σε ξεχάσω ποτέ...» :confused:

Εγώ από αυτό καταλαβαίνω ότι δε θα είναι μαζί, γιατί διαφορετικά θα έλεγε κάτι του στυλ "Σʼ αγαπώ" ή "Θα σʼ αγαπώ για πάντα" ή "Έλα ν' αγαπηθούμε" κ.ο.κ

Αυτά...
Πραγματικά το manga τελειώνει ακριβώς έτσι αλλά γενικότερα οι απόψεις διίστανται. Πολλοί που είναι γνώστες του Ιαπωνικού στυλ γραψίματος κ.τ.λ. λένε ότι το στυλ αλλάζει στις τελευταίες σελίδες.

Δηλαδή η Κάντυ σκέφτεται τον Άλμπερτ μέσα σε φυσσαλίδες κάτι που έκανε μόνο για τον Τέρρυ. Δηλαδή πως υπάρχει κάποιος ερωτισμός ανάμεσα τους. Αλλά από εκεί και πέρα δεν δείχνει κάτι πιο χειροπιαστό.

Από την άλλη πάλι απ' όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω η Μιζούκι μετά το τέλος που όλοι ξέρουμε έγραψε κάποιες μικρές συνέχειες σε νουβέλες. Εκεί λέει πως η Κάντυ έχει παραμείνει στο ορφανοτροφείο της Πόνυ. Αλληλογραφεί με τη Σουζάννα (ναι όσο κουφό και αν ακούγεται αυτό) αλλά πουθενά δεν λέει πως ο Τέρρυ και η Σουζάννα έχουν παντρευτεί.

Επίσης γράφει γράμματα στον Τέρρυ τα οποία δεν στέλνει ποτέ. :animrolleyes:

Και τέλος λαβαίνει γράμμα από τον Άλμπερτ όπου εκεί της μιλάει για την ιστορία της οικογένειας Άρντλευ.

Βέβαια οι νουβέλες αυτές δεν έχουν μεταφραστεί επίσημα στα Αγγλικά. Είναι ερασιτεχνικές μεταφράσεις από κοπέλες που ξέρουν Ιαπωνικά και τα έχουν μεταφράσει.

Αν με ρωτήσετε τι πιστεύω εγώ θα σας έλεγα πως μάλλον και η ίδια η Μιζούκι δεν είχε αποφασίσει τι τέλος ήθελε να δώσει. Επίσης υπήρχαν σχέδια (πρωτού φαγωθούν με την Igarashi για το copyright) για κάποια συνέχεια. Η συνεχεια όμως δεν ήρθε ποτέ και δεν ξέρουμε τελικά ποια εξέλιξη θα υπήρχε στην ιστορία.
 
Domniki είπε:
Και ναι, αισιως φτασαμε τις 127 σελιδες...ξανα αμοιροι mods :comfort: τους βλεπω να κλειδωνουν το thread γιατι δεν αντεχουν αλλο :biglaugh::

Ε,γίνεται μια σχετική συζήτηση εδώ και μέρες,για να...σβηστεί το Candy thread εντελώς..! :biglaugh: :diablotin: :biglaugh: :diablotin: :biglaugh: :diablotin:

Κορίτσια,κάνα νέο πακέτο με επεισόδια Candy θα ανέβει εκεί που είναι και τα προηγούμενα...;
 
Άσχετο...

Σκέφτομαι πόση φαιά ουσία καταναλώνουμε προκειμένου

να δώσουμε τη δική μας διάσταση στη συνέχεια του σήριαλ

και με χαλάει που αυτές οι κ - γ - μ - ουρούνες (βάλτε όποιο γράμμα

θέλετε στην αρχή)είκοσι χρόνια τώρα μαλλιοτραβιούνται :argue: :takethat: για τα δικαιώματα.

Και δηλαδή, λίγα τους έχει αποφέρει η Κάντυ;;;;

Μου φαίνεται :whothehell:πως θα μείνει ατελές και πενήντα χρόνια αργότερα

θα κάνουν διαγωνισμό για το ποιός θα γράψει τη συνέχεια... όπως έγινε

με το "'Οσα παιρνει ο άνεμος".

Και επειδή τότε θα με κατατρέχουν διάφορες ασθένειες, ξεκινώ

από τώρα που τις έχω σώας (λέμε τώρα...) να γράφω τη συνέχεια

ώστε να κερδίσω την υστεροφημία μου! :rip:

(είδα πρόσφατα την "Εξιλέωση"... :help: θα μου περάσει...).

Προτείνω στην Κάντυ Brotherhood, να κάνει το ίδιο...

Ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει...

Ας είμαστε έτοιμοι λοιπόν:biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
@Juanita σχετικά με το θέμα του copyright η Igarashi ήταν αυτή η οποία προσπαθούσε να θησαυρίζει εις βάρος της Μιζούκι. Εδώ που τα λέμε κουράστηκε και αυτή να είναι το κορόιδο της παρέας και με το δίκιο της. Τις προάλλες σκεφτόμουν πως ίσως όταν πεθάνουν οι δημιουργοί (θεέ μου που κατήντησα...) να αφήσουν σε άλλους κληρονομιά το copyright και ίσως να γίνει κάτι καλύτερο τότε.

Αλλά εδώ που τα λέμε σαν να έχεις ένα δίκιο. Με φαντάζομαι γύρω στα εξήντα με μασέλα και με τη μαγκούρα και ακόμα να ονειρεύομαι τον Τέρρυ τρομάρα μου!

Όσον αφορά το θέμα του διαγωνισμού εγώ δεν έχω παράπονο. Έχω ήδη γράψει μερικά φικάκια που χαλαρά παίρνουν μέρος στον διαγωνισμό! ;)
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα