Candy Candy...

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
nessie είπε:
@ Mariadelmar: Σήμερα τελείωσα το fic και το μόνο που μπορώ να πω είναι :worship: .
Θα σου στείλω pm με τα σχόλιά μου... :)

Θα περιμένω.... Σε ευχαριστώ. :D
 
nessie είπε:
Και εγώ το anime προτιμώ!
Το ασπρόμαυρο του manga με κουράζει:animrolleyes:

ʽΑσε που δεν υπάρχει Κλυν:mad:... (Η Mizuki βέβαια τον αντιπάθει κάργα όπως φάνηκε από τη συνέντευξή της, αλλά θα μου πεις: ποιον συμπαθεί αυτή; :devil: )

Domnikiiii! Την γκιλοτίνα! :D
Αφιερωμενη εξαιρετικα στην nessie και με ολη μου την αγαπη

:behead:...ναι το κεφαλι που βλεπετε ειναι της Μιζουκι :diablotin:

Αχ...καθε φορα που στελνω τη Μιζουκι στην γκιλοτινα, νιωθω μια αγαλιαση και μια εσωτερικη ηρεμια...παρτα μωρη αρρωστη, για οσα περασε η γλυκια μας Καντυ στα 115 επεισοδια :diablotin:
 
nessie είπε:
Το ασπρόμαυρο του manga με κουράζει:animrolleyes:



Το αγγλικό που διάβασα εγώ, έχει κάποιες σελίδες που δεν έχουν μεταφραστεί και είναι στα ιαπωνικά :eek:... Ανάμεσα σ’ αυτές είναι και η συνάντηση της Candy με τον πατέρα του Anthony, αμέσως μετά την κηδεία του Στήαρ :icon_cry: .

Πώς θα μάθουμε ρε παιδιά τι είπαν οι δυο τους; Αυτό το περιστατικό δεν υπάρχει στο anime και μ’ έχει φάει η περιέργεια :help: ...
Επειδη αφενος επιασες θεμα που ειναι απο τα αγαπημενα μου (συναντηση Καντυ-κυριου Μπραουν) και αφετερου ειμαι στις καλες μου σημερα :diablotin: :p , σου αφιερωνω τα παρακατω στη μνημη του Αντονυ και του Στηαρ. :)

Χαρτομαντηλα απαραιτητα παρεπιπτοντως...
 
καλησπερα σας

και ευχαριστω για τα σχολια περι του θεματος αννυ

Turrican ναι εχεις δικιο στα λογια σου με το θεμα αννυ

οι ευαισθητοι και αδυναμοι ανθρωποι ειναι ενα θεμα( δυσκολο)πραγματικα

και θελει λεπτους χειρεισμους

ομως το να εισαι ευαισθητος και αδυναμος

αυτο δεν ισοδηναμη οτι μπορει ο ανθρωπος αυτος να ισοπεδωνει πραγματα

και καταστασεις οποτε του καπνισει (εκμεταλευομενος αδυναμιας αγαπης του-της φιλου φιλης)ειναι θα ελεγα κακουργημα

και μαλιστα οταν ειναι και επαναλαμβανομενο

το να γινει μια φορα αντε δυο συγχωρειται

γιαυτο υπαρχει και το μεγαλειο της συγχωρεσης!!

πραγματι τους φιλους τους διαλεγουμε

και με το περασμα του χρονου λιγοστεουν και μενουν αυτοι που

πραγματικα νοιαζονται για μας

ναι πρεπει να συγχωρουμε

αλα υπαρχει ομως και το οριο

οι πληγες ποτε δεν σβηνουν ευκολα απο μια καρδια

(ακομα και αν αυτη η καρδια οπως της καντυ ειναι δυνατη)

δεν σημαινει πως και η καρδια της καντυ ειναι αυθραστη

αντιθετως εχει και αυτη αισθηματα (και οχι εγωισμο)

και εχει θα ελεγα το μεγαλειο της συγχωρεσης σε βαθμο υπερμετρα μεγαλο

ναι για μενα η αννυ ειναι ο χαρακτηρας αινιγμα του anime

αλλα πραγματι σε στιγμες που θελει να διεκδικησει κατι

και το ενοοω πραγματικα αυτο

το παιρνει!!

τι σημαινει αυτο? οτι ξερει να αρπαζει αυτο που θελει

χωρις να σκεφτεται κυριολεκτικα τον αλλο παρα μονο τον ευατο της!!

το βαζει σκοπο και πεισμα να παρει αυτο που θελει

και ναι αν ηθελε τον τερρυ θα το εκανε!!

αλλα τι θα ελεγε ο τερρυ γιαυτο?

μαλλον θα της εδινε σουτ!!

ναι ειναι αυτο που λεμε να σε καψω γιαννη μου να σε αλειψω λαδι!

(αν δεν κανω λαθος) :)

ναι συγχωρουμε αλλα ολα εχουν και το οριο τους

αλλα θα μου πειτε παλι οτι η αγαπη ορια δεν εχει!

η ελιζα τουλαχιστον για μενα ειναι καλυτερη

και το λεω αυτο γιατι οτι κανει το κανει στα ισα

δειχνει τον ευατο της !!τον προβαλει προς τα εξω!

ναι ειμαι κακια (αρα προσεχε)

αντιθετα η αννυ μπορει να σου την φερει ανα πασα στιγμη

απο το πουθενα σε καποια ανυποπτη στιγμη!!

για μενα αυτοι του ειδους οι ανθρωποι ειναι και οι πιο επικυνδινοι!!!!

αντιθετος απο τους ανθρωπους στιλ(ελιζα) ξερεις και φυλαγεσαι(αν καταφερεις και φυλαχθεις) :)

προτιμω τους ανθρωπους στιλ ελιζα παρα του στιλ αννυ

και συγχωρεστε με για αυτο

ποναει πιο πολλυ οταν σου την φερνει ανθρωπος δικος σου

παρα αυτος που δεν σε χωνευει!!

ναι και ειναι πραγματικα ενα μεγαλο διλημα αυτο με το φαινομενο αννυ!

η σουζανα που αναφερει η αγαπητη Mariadelmar οτι δεν ξερει πως σκεφτοτανε

ενα εχω να πω:

η σουζανα τον τερρυ τον αγαπουσε παθολογικα

και η παθολογικη αγαπη σε κανει να μην σκεφτεσαι !

για την σουζανα θα κανει οτιδηποτε να μην χασει τον τερρυ

απο την αγαπη της πεφτει και τον σωζει

(τειμωρειται βεβαια για αυτην του ειδους αγαπη)

δεν εχει κατι προσωπικο με την καντυ

δεν εχει καποιο μενος η μησος με το προσωπο καντυ

απλως ετυχε αυτη να βρεθει μπροστα της σαν εμποδιο που της χαλαγε

τα σχεδια για προσωπικη της ευτηχια

ισως να ηταν καποια αλλη και οχι η καντυ

και να εκανε και σε εκεινη τα ιδια

το θεμα του παθολογικου ερωτα ειναι λεπτο ζητημα

σκεφτητε να ηταν καποιος απο εμας στην θεση της σουζανας

τι θα εκανε

το να αγαπας καποιον (εστω και παθολογικα) δεν ειναι εγλημα

τα ιδια δεν θα καναμε που εκανε και η σουζανα?!!!

δεν θα θελαμε να εξαφανισουμε τον ανθρωπο αυτο που παει να μας κλεψει την μεγαλη μας αγαπη-ερωτα της ζωης μας??!!!

δεν θα θελαμε να κανουμε ακομα και χειροτερα απο αυτα που εκανε η σουζανα!!?

ισως να μην καναμε αυτα τα πραγματα οντως

υπαρχει και η αξειοπρεπεια

αλλα καποιες στιγμες ομως ο ανθρωπινος νους δεν σκεφτεται

και τοτε φευγει η λογικη

αλλα σκεφτητε πως θα αντιμετοπιζαμε ενα προβλημα παρομοιο με της σουζανας??

δεν το κανει με κακια της βγαινει αθελα της

δεν εχει εχει αλλη επιλογη απο το να κανει αυτο!!

να πολεμιση με νυχια και δοντια γιαυτο που θελει

το να κατσει και να περιμενει με υπομονη το αν θα χωρισει την καντυ ο τερρυ

ισως χρειαστει να περιμενει και για ολη της την ζωη!!

δεν ειναι ευκολα αυτα τα πραγματα!!

οι επιλογες της ειναι δυο

η θα παλεψει και διεκδικησει το αντικειμενο του ποθου της

η θα παρατησει την προσπαθεια ελπιζωντας σε καποιο θαυμα

η ενναλακτικη επιλογη το να συνεχισει την ζωη της

δεν υπαρχει σε παθολογικο ερωτα

οι ανθρωποι αυτοι ειναι καταδικασμενοι δυστηχως

(δυστηχως ομως τα καταφερε και νικησε)

συμπασχω με την σουζανα στο δραμα της και σε αυτο που επαθε

σιγουρα ομως δεν σκεφτετε οτι καποια στιγμη ο τερρυ θα την παρατησει

και αυτο ειναι βεβαιο

το θεμα της πατρικης αγαπης οτι δεν ηταν και τοσο απαραιτητη στην καντυ

θα διαφωνισω

ναι και η καντυ θα ηθελε ενα πατερα διπλα της

δεν υπαρχει ανθρωπος στον κοσμο που να μην εχει αναγκη απο πατρικη μητρικη στοργη

απλως την στοργη αυτη πιστευω πως την εβλεπε στα προσωπα

της κυριας ποννυ και μαριας

οπως και του κυριου μπραιτον ναι ειναι αληθεια αυτο!!

τον εβλεπε πραγματι σαν πατερα της,ασχετως αν ηταν της αννυ!!

και επισης στο προσωπου του μεγαλου θειου ουιλιαμ!

που νομιζε οτι ηταν καποιος μεγαλος σε ηλικια ανθρωπος

θυμιθειτε ακομα και την περιπτωση του κυριου μακ γκρεγκορ!

τελος θα ηθελα να αναφερθω στο μεγαλητερο για μενα μυστηριο του anime

τον μεγαλο θειο ουιλιαμ(αλμπερτ)

τι τον ωθησε να αλλαξει κυριολεκτικα την ζωη της καντυ?????

εχω πολλα ερωτηματα σε αυτο το θεμα!!!

δυο ειναι τα πιο πιθανα για μενα (παντα κατα την προσωπικη μου γνωμη)

πιστευω ισως οτι επειδη την εσωσε απο το ποταμι(με τον βεβαιο πνιγμο της)

οτι ειναι πια δικη του η ζωη της (του ανηκε η ζωη της και ειχε απανω της καθε εξουσια)

αυτο το εχω διαβασει καπου δεν θυμαμαι τωρα

οτι αν σωσουμε καποιον ειναι ετσι τα πραγματα

ισως κανω και λαθος

παντως για μενα η ζωη μας ανηκει μονο στον θεο

και μια δευτερη ερμηνεια οτι απο εκεινη την περιφημη

μαγικη (για μενα )αξεχαστη συναντηση για πρωτη φορα στον λοφο

ισως τα δακρυα της το γελιο της (δεν ξερω τι αλλο) τον εκανε να παρει την αποφαση

να μαθει για αυτην και να την φερει κοντα του για παντα

να την αγκαλιασει σαν ενας στοργικος πατερας σαν ενας φιλος σαν ενας αδερφος και στο τελος να την κανει ακομα και γυναικα του!!

δεν ξερω τι συνεβει και προεβηκε στην πραξη του αυτη!!!!???

πως εμαθε για την καντυ??

γιατι την υοθετησε??

την παρακολουθουσε στενα απο ποτε?????

για τι προεβει σε αυτην του την πραξη?????

παρακαλω πειτε μου και εσεις τι γνωμες σας γυρω απο το μεγα μυστηριο

του μεγαλου θειου ουιλιαμ και πως εφτασε στην αποφαση να την υοθετησει!!

αυτο για μενα ειναι και το μεγαλο αινιγμα μιστηριο του anime καντυ καντυ

σας ευχαριστω!!
 
Το ειπα οτι ειμαι στις καλες μου σημερα, ε; :angel2: Και επειδη εχω πει ακομα οτι μονο τον Αλμπερτ κρατω απ'ολη την Καντυ, ας απαντησω με λιγα απλα λογια στο θεμα Αλμπερτ-Καντυ, γιατι, πώς κλπ. Πηγες μου ειναι μανγκα, ανιμε και περιληψη ενος γραμματος της Μιζουκι.

-Καταρχην, θεμα πατρικης φιγουρας δεν υφισταται. Ελεος βρε παιδια, οχτω χρονια διαφορα εχουνε Αλμπερτ- Καντυ! Αδελφικης πειτε το ναι, αλλα αμα ξανακουσω “πατρικης”, θα.... :evil:

-Ο Αλμπερτ συναντα την Καντυ στο Λοφο της Πονυ οταν αυτη ειναι εξι χρονων και αυτος 14. Με τα χρονια θυμαται ο Αλμπερτ οτι ειχε δει στον λοφο ενα κοριτσακι που εκλαιγε, αλλα τιποτα παραπανω.

-Πεφτει εκεινο το βραδυ η Καντυ στο ποταμι (περιπου εξι χρονια μετα) και τη σωζει ο Αλμπερτ. Συμφωνα με το γραμμα της Μιζουκι, οσο ητανε αναισθητη ειδε στο λαιμο της το μενταγιον του Πριγκηπα, θυμηθηκε το κοριτσακι στο λοφο και το οτι ειχε χασει το μενταγιον του και καταλαβε οτι η Καντυ ητανε εκεινο το κοριτσακι... Στο μανγκα βεβαια, το μενταγιον στην Καντυ το βλεπει πολυ αργοτερα, δεν θυμαμαι πότε, η Καντυ του το δειχνει, και πάλι εχει αναλαμπη, αλλα δεν το σχολιαζει περαιτερω.

-Στο σπιτι μετα που ειναι με τα ζωακια του και την Καντυ, τον αγγιζει το γεγονος οτι ενα τοσο μικρο παιδι εχει περασει τοσα και αποφασιζει οσο μπορει να την προστατευει. Του θυμιζει με τα ματια της και τα καμωματα της και την αδελφη του Ροζμαρυ.

-Υπο την απειλη να την στειλουνε στο Μεξικο, ο Αντονυ, ο Στηαρ και ο Αρτσι γραφουνε στο θειο Γουϊλλιαμ ζητωντας του να υιοθετησει την Καντυ. Φυσικα με το που το μαθαινει ο Αλμπερτ επεμβαινει και σωζει/υιοθετει την Καντυ. Το κανει επειδη την συμπαθει, την ποναει και θελει να την προστατευσει. Και στο κατω κατω επειδη απλα μπορει να το κανει, εχει ενηλικιωθει και μπορει να παιρνει ο,τι νομικη αποφαση θελει. Θελει να βαλει την Καντυ στην οικογενεια, το κανει. Απλα και ομορφα!

-Και ο ιδιος ας μη ξεχναμε ειναι ορφανος. Ξερει πώς ειναι να εισαι μονος. Η Ελροϋ ητανε πολυ αυστηρη μαζι του και μετα το θανατο και της Ροζμαρυ, δεν ειχε κανεναν τοσο κοντα του. Θελει λοιπον οσο μπορει να δωσει στην Καντυ, αλλο ενα ορφανο, ο,τι χρειαζεται για να ειναι ευτυχισμενη. Μεσα απο τη χαρα της Καντυ, χαιρεται κι αυτος.

Δεν ειναι λοιπον τοσο μεγαλο το μυστηριο. Ενας νεος με χρυση καρδια και οικονομικη ανεση γνωριζει ενα κακομοιρο κοριτσακι και του προσφερει απλοχερα ο,τι μπορει. Δεν εχει καποιο απωτερο κινητρο ή σκοπο, γουσταρει να το κανει και το κανει. Ετσι ειναι ο Αλμπερτ! :lotsofolove: :worship:

Για μενα άλλο ειναι το μυστήριο, τα παιδικα και εφηβικα χρονια του Αλμπερτ. Πώς τα περασε, ποιους φιλους ειχε, ποσο του στοιχισε το οτι επρεπε να κρυβεται;

Συμφωνα με εκεινο το γραμμα της Μιζουκι, στο Λοφο της Πονυ πηγε σε φαση θυμου/φυγης, ειχανε παρτυ στην επαυλη, η Ελροϋ δεν τον αφησε ως συνηθως να εμφανιστει, αυτος (εφηβος επαναστατης γαρ) πεισμωσε, εβαλε ολα τα καλα του, εκλεψε ενα αμαξι απο το γκαραζ και πηρε κυριολεκτικα τα βουνα. Και πανω στη βολτα του, να σου το κοριτσακι που κλαιει...

Αυτα... και αλλα πολλα. Η Μιζουκι εγραψε μια ιστορια ωραια μεν, αλλα με τερααααααστιες σεναριακες τρυπες δε. Και μεις προσπαθουμε να εξηγησουμε τα εκ της φυσης τους παραλογα... :silly:
 
Η άποψη μου για το θέμα της Annie ευγενικέ mdelon12 παραμένει αμετακίνητη! :nervous:

(Τι φίλος της θα ήμουν αν δεν την στήριζα στις δύσκολες στιγμές!!!) :p

Η Annie είναι η καλύτερη φίλη της Candy και αυτό δεν είναι τυχαίο. Και οι δύο χαρακτήρες έχουν ροπή μπρος την ηθική.Μπορεί να είναι υπερευαίσθητη και να έκανε 1-2 ατοπήματα αλλά αυτό κατηγορηματικά δεν σημαίνει ότι θα κάνει ατοπήματα κάθε τρεις και λίγο!!!!

Μπορεί να είχε κάποιες άτυχες στιγμές αλλά αυτό το τρωτό την κάνει πιο ανθρώπινη και πιο γήινη!!Φαντάσου να είχαμε όλοι μια κάμερα από επάνω μας που θα κατέγραφε όλες μας τις σκέψεις μας στην καθημερινή μας ζωή!!! Ίσως να αποτύπωνε πολλά πράγματα που δεν θα μας έκαναν και πολύ περήφανους...

Η Candy ήταν συναισθηματικά πιο σταθερή.Είχε γεμίσει τις μπαταρίες της από αγάπη και αναγνώριση. Σίγουρα όμως ήταν και ταυτόχρονα ένα παιδί που λογικά είχε ανάγκη από μια οικογένεια , αλλά από την άλλη έδειχνε ότι δεν τη χάλαγε κιόλας να γεράσει και στο ορφανοτροφείο. Ήταν ευτυχισμένη με την ζωή της εκεί.Η κακομοίρα ή Annie από την πρώτη στιγμή είχε δηλώσει ότι θέλει μια οικογένεια.Αυτή η σκέψη την σκότωνε.Εδώ είχε φτάσει σε σημείο να βλέπει τα ζωάκια που έχουν οικογένεια και να βάζει τα κλάματα....

Δεν είναι δίκαιο να δοκιμάζουμε τους ανθρώπους στο σημείο που πονάνε πιο πολύ. Είμαι αντίθετος με τέτοιου τύπου πνευματικά γυμνάσματα.

Στο θέμα του Archie η Annie δεν έκανε κανένα φάουλ! Τον αγαπούσε τρελά και έκανε αυτό που μπορεί να έκαναν πολλές άλλες κοπέλες.Έπιασε την Candy και την παρακάλεσε κλαίγοντας να της τον αφήσει σε εκείνην. Ούτε απείλησε κανέναν ,ούτε εκβίασε παρά μόνο.... ταπεινώθηκε!!!

Και μόλις τους είδε αργότερα μαζί.. έκανε μια σκηνή ζηλοτυπίας και κλείστηκε μετά στο καβούκι της!Να είστε σίγουροι ότι και έτσι να είχαν τα πράγματα όπως νόμιζε ότι είδε ,μετά από λίγο θα ζητούσε συγνώμη και θα πέρναγε μόνη το βουβό της δράμα.Ούτε θα κράταγε μούτρα στην Candy ούτε θα έπαιρνε κανενός είδους εκδίκηση.Αγαπούσε τον Archie και έκανε πολλά για να γραφτεί σε αυτό το κολέγιο και να είναι μαζί του.Επίσης όμως αγαπούσε και την Candy.

Στο θέμα με την αλληλογραφία η Annie βρίσκεται σε εξαιρετικά δύσκολη θέση!

Σταματάει να στέλνει γράμματα μόνο όταν της λένε ότι εκθέτει την καινούρια της οικογένεια.Δεν το έκανε για τον εαυτό της....αλλά δεν αντέχει να κάνει κακό σε άλλους.

Στο κολέγιο κυρίως για τον ίδιο λόγο δεν μιλάει στην Candy και φυσικά για τα μάτια του Archie .... Οφείλουμε επίσης να παραδεχτούμε ότι ουδέποτε ένοιωσε και έγινε ένα με την αριστοκρατία του σχολείου παρόλο το όνομα και την αίγλη που κουβαλούσε.Θα ήταν πολύ εύκολο για αυτήν να έπαιζε θέατρο και να κακολογούσε την Candy πίσω από την πλάτη της όπως κάνανε όλες οι υπόλοιπες.

Ας μην φτάσουμε και σε σημείο να θεωρούμε καλύτερη την Eliza...και την Annie άρπαγα....

Αλλά ήξερε καλά τι έκανε ο Archie... ένα κλικ μερικές φορές μπορεί να φέρει έναν άνθρωπο που βρίσκεται μπροστά μας τόσο καιρό , από την αφάνεια στο προσκήνιο.

Ο Archie κατάλαβε σε μια στιγμή ότι η Annie δεν είναι από τα κορίτσια που θα σου δείξουν από την πρώτη στιγμή κατευθείαν όλες τις σελίδες τους , παρά μονάχα αν σιγουρευτούν πως εσύ θέλεις να τις διαβάσεις.....
 
Turrican είπε:
Τίίίίίίί;;;;; Μα αφού πέθανε στο 24 επεισόδιο!!!!!!!!!:eek:
Να συνέλθουμε παρακαλώ!

Τον πρίγκηπα του λόφου διαρκώς τον ξεχνάμε...

Turrican είπε:
...Η Candy ήταν συναισθηματικά πιο σταθερή.Είχε γεμίσει τις μπαταρίες της από αγάπη και αναγνώριση. Σίγουρα όμως ήταν και ταυτόχρονα ένα παιδί που λογικά είχε ανάγκη από μια οικογένεια , αλλά από την άλλη έδειχνε ότι δεν τη χάλαγε κιόλας να γεράσει και στο ορφανοτροφείο. Ήταν ευτυχισμένη με την ζωή της εκεί.Η κακομοίρα ή Annie από την πρώτη στιγμή είχε δηλώσει ότι θέλει μια οικογένεια.Αυτή η σκέψη την σκότωνε.Εδώ είχε φτάσει σε σημείο να βλέπει τα ζωάκια που έχουν οικογένεια και να βάζει τα κλάματα....
Kαι όταν της το λέει, η Κάντυ με το κεφάλι πεσμένο και τα μάτια θλιμένα σκέφτεται : και εγώ το ίδιο...

Απλά η Κάντυ στο πρόσωπο της Άννυ έβλεπε την αδερφή που πάντα ήθελε

και δεν ήθελε να στερηθεί αυτή την οικογένεια.

Turrican είπε:
...Δεν είναι δίκαιο να δοκιμάζουμε τους ανθρώπους στο σημείο που πονάνε πιο πολύ. Είμαι αντίθετος με τέτοιου τύπου πνευματικά γυμνάσματα.
Κάτι που η Mizouki το κάνει συνεχώς και αδιαλείπτως μόνο με την Κάντυ...

Δεν υπήρξε συμφορά να μην της την έστειλε και εμείς δικαιολογούμε τις αδυναμίες της Άννυ. Αν όμως η Κάντυ είχε φερθεί ανθρώπινα (όπως τουλάχιστον θα φερόμασταν αρκετοί από εμάς στο θέμα της υιοθεσίας) θα δικαιολογούσαμε πάλι την καημένη την Άννυ που θα ξέμενε στο ορφανοτροφείο και θα κράζαμε την Κάντυ ή θα δικαιολογούσαμε την Κάντυ που στο κάτω κάτω μιά οικογένεια ήθελε και αυτή;;;;;

Turrican είπε:
...Στο θέμα του Archie η Annie δεν έκανε κανένα φάουλ! Τον αγαπούσε τρελά και έκανε αυτό που μπορεί να έκαναν πολλές άλλες κοπέλες.Έπιασε την Candy και την παρακάλεσε κλαίγοντας να της τον αφήσει σε εκείνην. Ούτε απείλησε κανέναν ,ούτε εκβίασε παρά μόνο.... ταπεινώθηκε!!!
Το ίδιο έκανε και η Σουζάννα όταν την έσωσε η Κάντυ... Η Κάντυ έπαιζε στο ίδιο έργο για δεύτερη φορά. Έκανε πέτρα την καρδιά της με ό,τι αυτό συνεπαγόταν στη συνέχεια όπως τότε με την Άννυ. Τη στέλνουμε όμως τη Σουζάννα στο πυρ το εξώτερον επειδή ερωτεύτηκε τον Τέρρυ...Το γράμμα Μιζούκι Κάντυ Σουζάννα δε μου φαίνεται κουλό. Η Κάντυ αποδεικνύει για άλλη μιά φορά

πως δε μετανιώνει αλλά ούτε και κρατάει κακία γι αυτό που έγινε. ¨Οπως ακριβώς είχε συγχωρέσει και την Άννυ για όσα της είχε

κάνει...

Παρατήρηση: Η ιστορία επαναλήφθηκε δις. Ο Άλμπερτ και στους δύο χωρισμούς ήταν αυτός που ουσιαστικά βοήθησε την Κάντυ να συνέλθει

Turrican είπε:
...Στο θέμα με την αλληλογραφία η Annie βρίσκεται σε εξαιρετικά δύσκολη θέση!Σταματάει να στέλνει γράμματα μόνο όταν της λένε ότι εκθέτει την καινούρια της οικογένεια.Δεν το έκανε για τον εαυτό της....αλλά δεν αντέχει να κάνει κακό σε άλλους.
...Προτιμά τους τύπους από τη φιλία. Θέλει και αυτή με τον καιρό να αποβάλλει

τη "ρετσινιά" του ορφανού. Αν απαγόρευαν στην Κάντυ να αλληλογραφεί με

την Άννυ πιστεύετε πως θα "κόλλαγε" η Κάντυ ή θα έψαχνε να βρει τρόπο να μη χάσει την επαφή με τη φίλη της;;;;

Turrican είπε:
...Ο Archie κατάλαβε σε μια στιγμή ότι η Annie δεν είναι από τα κορίτσια που θα σου δείξουν από την πρώτη στιγμή κατευθείαν όλες τις σελίδες τους , παρά μονάχα αν σιγουρευτούν πως εσύ θέλεις να τις διαβάσεις.....
Την κοκορομαχία Άρτσυ Τέρρυ την ξεχνάς στη Σκωτία;;; Ή μήπως γινόταν επειδή ο Τερρυ ήταν αντιπαθητικός;;;;

Αυτό που θέλω να πω δεν είναι η τελευταία λέξη στις απόψεις του καθενός. Αλλά νομίζω πως έχουμε δύο μέτρα

και δύο σταθμά για να κρίνουμε τους ήρωές μας... (Οχι πως με πειράζει... κουβέντα να γίνεται :diablotin:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Juanita είπε:
Kαι όταν της το λέει, η Κάντυ με το κεφάλι πεσμένο και τα μάτια θλιμένα σκέφτεται : και εγώ το ίδιο...Απλά η Κάντυ στο πρόσωπο της Άννυ έβλεπε την αδερφή που πάντα ήθελε

και δεν ήθελε να στερηθεί αυτή την οικογένεια.
Πολύ σωστή παρατήρηση! :thumbup: Θυμήσου όμως όταν η Annie τόλμησε να πει στην Candy το όνειρο της να τις υιοθετούσαν και τις δύο οι Μραιτον και να γινόντουσαν αληθινή οικογένεια πως αυτή αντέδρασε!!!!Εμένα είπε να μην με υπολογίζεις....και ότι θαμπώθηκες από την πλούσια ζωή! Και μετά έφυγε για το ορφανοτροφείο όπου ήταν ευτυχισμένη με αυτά που έχει όπως είπε....

Juanita είπε:
Κάτι που η Mizouki το κάνει συνεχώς και αδιαλείπτως μόνο με την Κάντυ...

Δεν υπήρξε συμφορά να μην της την έστειλε και εμείς δικαιολογούμε τις αδυναμίες της Άννυ. Αν όμως η Κάντυ είχε φερθεί ανθρώπινα (όπως τουλάχιστον θα φερόμασταν αρκετοί από εμάς στο θέμα της υιοθεσίας) θα δικαιολογούσαμε πάλι την καημένη την Άννυ που θα ξέμενε στο ορφανοτροφείο και θα κράζαμε την Κάντυ ή θα δικαιολογούσαμε την Κάντυ που στο κάτω κάτω μιά οικογένεια ήθελε και αυτή;;;;;
Και πάλι θα έπαιρνα την ίδια θέση και για την Candy! Το γεγονός βέβαια ότι η Candy είναι 4-5 level παραπάνω είναι γεγονός αδιαμφισβήτητο και γιαυτό άξια έχει κερδίσει την αγάπη και τον σεβασμό όλων μας! Είναι πραγματικά η κορυφή!!!Για αυτόν το λόγο ξαναλέω ότι είναι λίγο άδικο να την συγκρίνουμε απευθείας με την Annie.

Και εγώ πχ έχω ως πρότυπο τον Αχιλλέα αλλά αν εστίαζα αποκλειστικά επάνω του κινδύνευα να χάσω έναν Διομήδη έναν Αίαντα ακόμα και αυτόν τον Έκτορα... (ξεφεύγω το ξέρω μη βαράτε!!!! :biglaugh::biglaugh:)

Juanita είπε:
Το ίδιο έκανε και η Σουζάννα όταν την έσωσε η Κάντυ... Η Κάντυ έπαιζε στο ίδιο έργο για δεύτερη φορά. Έκανε πέτρα την καρδιά της με ό,τι αυτό συνεπαγόταν στη συνέχεια όπως τότε με την Άννυ. Τη στέλνουμε όμως τη Σουζάννα στο πυρ το εξώτερον επειδή ερωτεύτηκε τον Τέρρυ...Το γράμμα Μιζούκι Κάντυ Σουζάννα δε μου φαίνεται κουλό. Η Κάντυ αποδεικνύει για άλλη μιά φορά

πως δε μετανιώνει αλλά ούτε και κρατάει κακία γι αυτό που έγινε. ¨Οπως ακριβώς είχε συγχωρέσει και την Άννυ για όσα της είχε

κάνει...
Όχιιι!!!!! :nono: Εγώ δεν έχω καταφερθεί ποτέ εναντίων της Σουζάννας. Η Σουζάννα μετά τον τραυματισμό της έδειξε κατά τη γνώμη μου ένα άλλο πρόσωπο!!!! Αν η μητέρα της δεν έμπαινε δυναμικά στο θέμα χωρίς μάλιστα να το γνωρίζει η ίδια υπάρχει μια πιθανότητα να μην είχαμε αυτήν την κατάληξη.

Juanita είπε:
...

Προτιμά τους τύπους από τη φιλία. Θέλει και αυτή με τον καιρό να αποβάλλει

τη "ρετσινιά" του ορφανού. Αν απαγόρευαν στην Κάντυ να αλληλογραφεί με

την Άννυ πιστεύετε πως θα "κόλλαγε" η Κάντυ ή θα έψαχνε να βρει τρόπο να μη χάσει την επαφή με τη φίλη της;;;;
Η Candy έχεις δίκιο πιστεύω ότι δεν θα έκανε το ίδιο αλλά είπαμε είναι ο Αχιλλέας.

Juanita είπε:
Την κοκορομαχία Άρτσυ Τέρρυ την ξεχνάς στη Σκωτία;;; Ή μήπως γινόταν επειδή ο Τερρυ ήταν αντιπαθητικός;;;;
Αυτό ήταν πριν διαβάσει καν το εξώφυλλο!!!!:102:

Juanita είπε:
Αυτό που θέλω να πω δεν είναι η τελευταία λέξη στις απόψεις του καθενός. Αλλά νομίζω πως έχουμε δύο μέτρα

και δύο σταθμά για να κρίνουμε τους ήρωές μας... (Οχι πως με πειράζει... κουβέντα να γίνεται :diablotin:
Ρίξε πράγμα συμφωνούμε απόλυτα!!!! :clap: :anim-cheers: :beerz: ;)
 
Ωχ, απο χθες εχασα 2 σελιδες και πρεπει να επανακαμψω.

1. Η πατρικη φιγουρα δεν χρειαζεται να ειναι καποιος 30 χρονια μεγαλυτερος. Ας μην ξεχναμε οτι πολλες φορες οι γυναικες στον συντροφο μας ψαχνουμε να βρουμε στοιχεια του πατερα μας (γινεται υποσυνειδητα και προσωπικα με τρομαζει οταν το αντιλαμβανομαι). Παντως μου αρεσε πολυ η αποψη του mdelon12, οτι δηλαδη αφου ο Αλμπερτ της σωζει την ζωη, η ζωη της του ανηκει. Ακουγεται πολυ καρμικο και αναποφευκτο. Ολες οι δυναμεις του συμπαντος συνηγορουν στο να ειναι μαζι. Για πολλοστη φορα θα αναφερω οτι κανεις δεν θα ειχε προβλημα με την καταληξη Καντυ-Αλμπερτ αν δεν μας ειχε "γανωσει" το μυαλο η Μιζουκι για 70 επεισοδια με τον Τερρυ. Αυτο ηταν το μεγαλο σεναριακο σφαλμα στο anime. Μου εχουν πει οτι στο manga τα πραγματα ειναι διαφορετικα.

2. Η Αννυ πραγματικα ηθελε να υιοθετηθει και να αποκτησει μια πραγματικη οικογενεια με την Καντυ επισημα αδερφη της. Ο κος Brighton θα τις υιοθετουσε και τις δυο, αλλα η κα Brighton ειχε αλλη αποψη. Γενικα παρατηρω οτι η Μιζουκι παρουσιαζει ολες τις συζυγους σκληρες, τυπικες και υπολογιστριες, ενω τους συζυγους ερμαια των γυναικων τους και χωρις δικη τους γνωμη. Μου φαινεται πολυ κλισε και ακρως σεξιστικο (δεν θα περιμενα κατι αλλο απο μια γιαπωνεζα που σημερα εχει την ηλικια της μαμας μου).

3. Ο Αρτσυ αντιπαθει τον Τερρυ απο την αρχη, πριν καταλαβει οτι κατι τρεχει μεταξυ Καντυ-Τερρυ. Τον χαρακτηριζει σνομπ και ψωροπερηφανο. Απο την αλλη μερια, Αρτσυ-Στιαρ παντα τρεφουν αισθηματα για την Καντυ και προσπαθουν να την προστατεψουν. Ο Αρτσυ πιστευει οτι ο Τερρυ αποτελει πηγη προβληματων για την Καντυ (φυσικα ισως ζηλευει). Οταν μετα αποδεκνυεται οτι δεν συμβαινει κατι τετοιο, αλλαζει γνωμη (βλ. επεισοδια στο Σικαγο και μετα τον χωρισμο).
 
Domniki είπε:
.....1. Η πατρικη φιγουρα δεν χρειαζεται να ειναι καποιος 30 χρονια μεγαλυτερος. Ας μην ξεχναμε οτι πολλες φορες οι γυναικες στον συντροφο μας ψαχνουμε να βρουμε στοιχεια του πατερα μας (γινεται υποσυνειδητα και προσωπικα με τρομαζει οταν το αντιλαμβανομαι). Παντως μου αρεσε πολυ η αποψη του mdelon12, οτι δηλαδη αφου ο Αλμπερτ της σωζει την ζωη, η ζωη της του ανηκει. Ακουγεται πολυ καρμικο και αναποφευκτο. Ολες οι δυναμεις του συμπαντος συνηγορουν στο να ειναι μαζι. Για πολλοστη φορα θα αναφερω οτι κανεις δεν θα ειχε προβλημα με την καταληξη Καντυ-Αλμπερτ αν δεν μας ειχε "γανωσει" το μυαλο η Μιζουκι για 70 επεισοδια με τον Τερρυ. Αυτο ηταν το μεγαλο σεναριακο σφαλμα στο anime. Μου εχουν πει οτι στο manga τα πραγματα ειναι διαφορετικα.
Όλοι οι μεγάλοι έρωτες άδοξα τελειώνουν :diablotin:

Το manga είναι εκείνο που κυκλοφορούσε στην Ελλάδα πριν 20 χρόνια;;;;

Domniki είπε:
3. Ο Αρτσυ αντιπαθει τον Τερρυ απο την αρχη, πριν καταλαβει οτι κατι τρεχει μεταξυ Καντυ-Τερρυ. Τον χαρακτηριζει σνομπ και ψωροπερηφανο. Απο την αλλη μερια, Αρτσυ-Στιαρ παντα τρεφουν αισθηματα για την Καντυ και προσπαθουν να την προστατεψουν. Ο Αρτσυ πιστευει οτι ο Τερρυ αποτελει πηγη προβληματων για την Καντυ (φυσικα ισως ζηλευει). Οταν μετα αποδεκνυεται οτι δεν συμβαινει κατι τετοιο, αλλαζει γνωμη (βλ. επεισοδια στο Σικαγο και μετα τον χωρισμο).
Eμμμ ναι... Μετά το πήρε απόφαση πως θα έρχεται τελευταίος και καταϊδρωμένος

και σου λέει: δεν κάθομαι εδώ (Άννυ) που θα έχω και το κεφαλάκι μου ήσυχο και καθαρό:biglaugh::biglaugh:

Πάντως, αν η Μιζούκι έκανε σκηνικό με Άρτσυ και Κάντυ πιστεύω πως θα ξενερώναμε τελείως...

Ακόμα και ο Στήαρ πιο ερωτικός μου φαινόταν...
 
Κι όμως...... το μαλλάκι του Άρτσυ έμελλε να γίνει τρελή μόδα πολλά χρόνια μετά!!:biglaugh::biglaugh::biglaugh:

Ήταν αρκετά χρόνια μπροστά ο τύπος...:rolleyes:
 
@Arwyn-t: Ευχαριστώ πάρα πολύ! :)

Μη μου πεις ότι έχεις το «περιβόητο» ελληνικό manga που τελειώνει με τον Terry και την Candy αγκαλιά....:love:

Αχ...καθε φορα που στελνω τη Μιζουκι στην γκιλοτινα, νιωθω μια αγαλιαση και μια εσωτερικη ηρεμια...παρτα μωρη αρρωστη, για οσα περασε η γλυκια μας Καντυ στα 115 επεισοδια
Μαζί σου Domniki!

-τα ιδια δεν θα καναμε που εκανε και η σουζανα?!!!-δεν θα θελαμε να εξαφανισουμε τον ανθρωπο αυτο που παει να μας κλεψει την μεγαλη μας αγαπη-ερωτα της ζωης μας??!!!

-δεν θα θελαμε να κανουμε ακομα και χειροτερα απο αυτα που εκανε η σουζανα!!?

-ισως να μην καναμε αυτα τα πραγματα οντως

υπαρχει και η αξειοπρεπεια

-αλλα καποιες στιγμες ομως ο ανθρωπινος νους δεν σκεφτεται
-Με τίποτα!:protest:

-Δε νομίζω! :nono:

-Δεν υπάρχουν χειρότερα απʼ αυτά που έκανε η Σουζάνα! :diablotin:

-Εκτός από αξιοπρέπεια, έχουμε και κάποιον εγωισμό :cool:

-Ακριβώς! Όταν το κεφάλι είναι άδειο, δε σκέφτεται το σκασμένο :banghead:

πιστευω ισως οτι επειδη την εσωσε απο το ποταμι(με τον βεβαιο πνιγμο της)οτι ειναι πια δικη του η ζωη της (του ανηκε η ζωη της και ειχε απανω της καθε εξουσια)

αυτο το εχω διαβασει καπου δεν θυμαμαι τωρα

οτι αν σωσουμε καποιον ειναι ετσι τα πραγματα
Ομολογώ ότι με τρομάζει λίγο αυτή η εκδοχή...

Η γνώμη μου είναι ότι ο Albert συμπάθησε την Candy από την πρώτη στιγμή (τη συμπάθησε με την έννοια του συμπαθώ και όχι του ερωτεύομαι, βλέπε anime…) -στο κάτω κάτω του θύμιζε την αδερφή του...

Τώρα αν αργότερα ένιωσε κάτι άλλο και κατέληξαν μαζί... Ε! Γιʼαυτό "μαλώνουμε" νυχθημερόν εδώ μέσα....:argue:

Ο καθένας δίνει τη δική του εκδοχή και έτσι είμαστε όλοι ευτυχισμένοι...

Κι όμως...... το μαλλάκι του Άρτσυ έμελλε να γίνει τρελή μόδα πολλά χρόνια μετά!! Ήταν αρκετά χρόνια μπροστά ο τύπος...
Γιατί το ντύσιμο πού το βάζεις; Ο Archie ήταν ο trendy της παρέας! Ο Terry τον αποκαλεί "ο κομψευόμενος" !!!:icon_lol:
 
nessie είπε:
Γιατί το ντύσιμο πού το βάζεις; Ο Archie ήταν ο trendy της παρέας! Ο Terry τον αποκαλεί "ο κομψευόμενος" !!!:icon_lol:
Εεε όσο ωραίος και να είναι δεν μπορώ να φανταστώ την Κάντυ να περιμένει


να τελειώσει ο Άρτσυ με... την τουαλέτα του προκειμένου να πάνε κάπου...:wacko:



Προτιμώ τον Τομ που έβγαζε και λίγη βαρβατίλα:biglaugh:
:headbang:

 


@
Domniki iiiiiiii τα φώτα σου ξανά :biglaugh:(ή όποιος μπορεί να με ενημερώσει :nervous:)

 


Η Μιζούκι κάπνιζε τίποτα ληγμένο όταν έγραφε την Κάντυ ή εγώ έχω ψιλολαλήσει;;;



Έτσι όπως παρουσιάζονται στο anime η Φλάννυ πρέπει να πήγε γύρω στο '14εθελόντρια και ο Στήαρ λίγο μετά. 'Ομως απ΄όσο ξέρω η Αμερική δε συμμετείχε στον WWI και εθελοντές (νοσοκόμες και στρατεύματα) έστειλε λίγο πριν τη λήξη: δλδ γύρω στο '17.



Άλλο κουλό: Στη Σκωτία ο Στήαρ επισκευάζει ένα διθέσιο που ανήκε στον πατέρα του Τερρυ με το οποίο πετούσε όταν ο Τέρρυ ήταν πολύ μικρός.



Γιατί νομίζω ότι οι αδερφοί Ράιτ πέταξαν με μονοθέσιο το 1903 και για λίγα δευτερόλεπτα;;; Δηλαδή ο Δούκας του Γκράντζεστερ προηγήτο της εποχής του;;;; (ή εγώ δεν έχω καταλάβει πότε διαδραματίζεται το έργο;;;;; :silly:


 

 

 


Α! βρήκα πιό αποτελεσματικό τρόπο για τη Μιζουκι: Σουήνυ Τοντ
:diablotin:
 
Juanita είπε:
@[Domniki iiiiiiii τα φώτα σου ξανά :biglaugh:(ή όποιος μπορεί να με ενημερώσει :nervous:)

Η Μιζούκι κάπνιζε τίποτα ληγμένο όταν έγραφε την Κάντυ ή εγώ έχω ψιλολαλήσει;;;

Έτσι όπως παρουσιάζονται στο anime η Φλάννυ πρέπει να πήγε γύρω στο '14εθελόντρια και ο Στήαρ λίγο μετά. 'Ομως απ΄όσο ξέρω η Αμερική δε συμμετείχε στον WWI και εθελοντές (νοσοκόμες και στρατεύματα) έστειλε λίγο πριν τη λήξη: δλδ γύρω στο '17.

Άλλο κουλό: Στη Σκωτία ο Στήαρ επισκευάζει ένα διθέσιο που ανήκε στον πατέρα του Τερρυ με το οποίο πετούσε όταν ο Τέρρυ ήταν πολύ μικρός.

Γιατί νομίζω ότι οι αδερφοί Ράιτ πέταξαν με μονοθέσιο το 1903 και για λίγα δευτερόλεπτα;;; Δηλαδή ο Δούκας του Γκράντζεστερ προηγήτο της εποχής του;;;; (ή εγώ δεν έχω καταλάβει πότε διαδραματίζεται το έργο;;;;; :silly:
Μονο οι ημερομηνιες σε παραξενευουν? Το γεγονος οτι ο Στιαρ που φοραει γυαλια γινεται πιλοτος το βλεπεις λογικο?

Mετα απο ενα γρηγορο search στη wikipedia:

1. "The Wright brothers were two Americans who are generally credited with inventing and building the world's first successful airplane and making the first controlled, powered and sustained heavier-than-air human flight on December 17, 1903".

2. "Wilson called for war on Germany, which the U.S. Congress declared on 6 April 1917".

H Mιζουκι δεν ειχε ψαξει καλα τις ημερομηνιες και τις ιστορικες αναφορες. Ας μην ξεχναμε οτι η σειρα ειναι ενα απλο manga που εγινε anime, και οχι η Encyclopedia Britannica.
 
nessie είπε:
@Arwyn-t: Ευχαριστώ πάρα πολύ! :) Μη μου πεις ότι έχεις το «περιβόητο» ελληνικό manga που τελειώνει με τον Terry και την Candy αγκαλιά....:love:
Παρακαλώ, να σαι καλα! Και οχι, το συγκεκριμενο τευχος δεν το πηρα, νομιζω σταματησα να αγοραζω καναδυο τευχη πριν τελειωσει. Ειχε γινει τοσο χαζη η υποθεση, που απλα περιμενα να τελειωσει το αλλο μανγκα, η "Λουνα" και να μην το παρω αλλο!

:)
 
Domniki είπε:
Μονο οι ημερομηνιες σε παραξενευουν? Το γεγονος οτι ο Στιαρ που φοραει γυαλια γινεται πιλοτος το βλεπεις λογικο?
Mετα απο ενα γρηγορο search στη wikipedia:

1. "The Wright brothers were two Americans who are generally credited with inventing and building the world's first successful airplane and making the first controlled, powered and sustained heavier-than-air human flight on December 17, 1903".

2. "Wilson called for war on Germany, which the U.S. Congress declared on 6 April 1917".

H Mιζουκι δεν ειχε ψαξει καλα τις ημερομηνιες και τις ιστορικες αναφορες. Ας μην ξεχναμε οτι η σειρα ειναι ενα απλο manga που εγινε anime, και οχι η Encyclopedia Britannica.
Α... Είπα και εγώ... :whothehell:

Προσπαθούσα εναγωνίως και για μιά ακόμα φορά μέσω της ηλικίας της Κάντυ

και των δεδομένων που παρουσιάζει η Μιζούκι να βρω πότε γεννήθηκε η Κάντυ. o_Oo:

Και έθεσα σαν αρχή το '17 που συμφώνησε η Αμερική να συμμετάσχει στον Πόλεμο. :unclesam:

Ε.. Τίποτα δε μου ΄βγαινε... :grindteeth:

Τσάμπα πήγε το Σ/Κο.

Σουήνυ, τρέχα... :diablotin:
 
Domniki είπε:
Μονο οι ημερομηνιες σε παραξενευουν? Το γεγονος οτι ο Στιαρ που φοραει γυαλια γινεται πιλοτος το βλεπεις λογικο?
Απίστευτη!!!! :biglaugh::biglaugh::biglaugh: Μάλλον γιαυτό τον καταρίψανε :icon_cry:
Juanita είπε:
Α... Είπα και εγώ... :whothehell:Προσπαθούσα εναγωνίως και για μιά ακόμα φορά μέσω της ηλικίας της Κάντυ

και των δεδομένων που παρουσιάζει η Μιζούκι να βρω πότε γεννήθηκε η Κάντυ. o_Oo:

Και έθεσα σαν αρχή το '17 που συμφώνησε η Αμερική να συμμετάσχει στον Πόλεμο. :unclesam:

Ε.. Τίποτα δε μου ΄βγαινε... :grindteeth:

Τσάμπα πήγε το Σ/Κο.

Σουήνυ, τρέχα... :diablotin:
Εσύ πραγματικά έχεις κάνει φοβερή δουλειά!!!!:animeek:

Είχα δει πριν από καιρό ένα link που έλεγε μερικά στοιχεία πιθανότατα όμως αυθαίρετα. Ρίξε του μια ματιά μήπως σε βοηθήσει να προσεγγίσεις καλύτερα το όλο θέμα.http://www.geocities.com/vivi_guariba/candy-char.html
 
Domniki είπε:
Μονο οι ημερομηνιες σε παραξενευουν? Το γεγονος οτι ο Στιαρ που φοραει γυαλια γινεται πιλοτος το βλεπεις λογικο?
Εθελοντής πήγε... Μάλλον δεν τους ενδιέφεραν τέτοιες λεπτομέρειες...

Το Rayban γυαλάκι του Albert;;;;;

Και η Igarashi ληγμένα τα έπαιρνε...
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα