Launchers (Hyperspin, LaunchBox κτλ)

Το ειχα χρησιμοποιησει απο PC νομιζω για το RetroPie και μου ειχε αφησει πολυ καλες εντυπωσεις (και καποια χρονια πριν κιολας)
 
Το ειχα χρησιμοποιησει απο PC νομιζω για το RetroPie και μου ειχε αφησει πολυ καλες εντυπωσεις (και καποια χρονια πριν κιολας)
Χρησιμοποιώντας το scrapper είδα ότι αρκετά από τα Mega Drive roms που έχω πρέπει να έχουν λάθος CRC καθώς ο scrapper δεν τα έβρισκε με αυτήν την επιλογή. Tα αντικατέστησα με αυτά του No-intro (2019) και τα βρήκε όλα. Δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει πως κάποια από αυτά τα roms είναι bad dumps ή κάτι άλλο. Και επειδή θυμάμαι ότι σου έδωσα ένα setup που τα έχει μέσα δεν ξέρω αν τα χρησιμοποιείς ακόμα. Αν είναι να σου στείλω μια λίστα με αυτά που πρέπει να αντικαταστήσεις.

Μεχρι στιγμής μόνο στο Mega Drive το συνάντησα αυτό.
 
To project με το Emulationstation το παρατάω τελικά. Το frontend είναι για πέταμα. Ούτε paths για τα media μπορείς να έχεις (το ξεπέρασα το πρόβλημα με κάτι δικά μου κόλπα και manual edits του xml με το notepad++) αλλα ούτε βλέπει roms σε subfolders. Οπότε αν έχεις τα CD με cue και bins και τα έχεις το κάθε ένα σε δικό του folder ωστε να είναι τακτοποιημένα... έχασες. Δεν υπάρχει τρόπος να τα δει.

Κρίμα γιατί μου άρεσαν τα themes και ήθελα κάτι διαφορετικό από το Hyperspin.
 
To project με το Emulationstation το παρατάω τελικά. Το frontend είναι για πέταμα.
Oχιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ρε τασο μην το κανεις αυτο ξανασκεψου το δωσε μια ευκαιρια ακομα :p :p :p :p
 
Μετα απο αρκετη γκρινια (και δικη μου) ηρθαν τα automatic screenshots* στο Launchbox!! (με φοβερη υλοποιηση στο RetroArch)
Προσθεσαν και Video Capture
*screenshots on demand που πεφτουν αυτοματα ως screenshots του Launchbox - φοβερα χρηστικο για Niche συστηματα και homebrews.

@Imgema δοκιμασε την φρεσκια εκδοση 11 χωρις dynamic spacing...θα δεις οτι εχει βελτιωθει πολυ και η "αναπνοη" στο scrollαρισμα
 
Μετα απο αρκετη γκρινια (και δικη μου) ηρθαν τα automatic screenshots* στο Launchbox!! (με φοβερη υλοποιηση στο RetroArch)
Προσθεσαν και Video Capture
*screenshots on demand που πεφτουν αυτοματα ως screenshots του Launchbox - φοβερα χρηστικο για Niche συστηματα και homebrews.

@Imgema δοκιμασε την φρεσκια εκδοση 11 χωρις dynamic spacing...θα δεις οτι εχει βελτιωθει πολυ και η "αναπνοη" στο scrollαρισμα
1000 χρόνια θα ζήσεις (κατάρα :p ) σκεφτόμουν από χθες ότι μάλλον είναι ώρα να στήσω και ένα big box του Lauchbox. Το Hyperspin έχει να δει updates από τότε που γεννήθηκα. Και το EmulationStation πολύ καλό και γρήγορο αλλά με πολλές χαζομάρες που το κάνουν δύσκολο στο setup στο επίπεδο που θέλω, έχω καταφέρει καμια 40αριά συστήματα και εκεί.

Απλά πρέπει να το αγοράσω, αυτό είναι που με τρώει. Πάντως θα δοκιμάσω και την desktop έκδοση που λες ότι είναι πιο γρήγορη.

Μια ερώτηση μιας και τα ξαναπαμε, στο big box όταν είσαι στον καναπε, σου βγάζει κάπως να επιλέγεις ποιον emulator να χρησιμοποιήσεις για ένα σύστημα εφόσον έχεις ήδη σετάρει περισσότερους από έναν? Είναι το μοναδικό που μου λείπει και θα ήθελα να έχω σαν λειτουργία.
 
Φυσικα. Εχει Launch With μενου.
Για το BigBox υπαρχει και ενα καινουργιο εξαιρετικο theme που το λενε AllNightLong.

To τσιμπας για ενα χρονο και στο Black Friday αγοραζεις το LifeTime update στη μιση τιμή. Σου βγαινει πιο φθηνα
 
@Imgema Αν θες να ριξεις καμια ματια με TeamViewer, οποτε γουσταρεις.
Επισης αν θες να γλυτωσεις χρονο απο assets, συστηματα και roms, σφυρα
 
@Imgema Αν θες να ριξεις καμια ματια με TeamViewer, οποτε γουσταρεις.
Επισης αν θες να γλυτωσεις χρονο απο assets, συστηματα και roms, σφυρα
Δοκίμασα το desktop mode αφού έκανα backup το προηγούμενο.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν κάνει scroll η λίστα όταν κουνάς το scroll bar? Αντι να κανει scroll απλά μενει ακίνητη και πάει κατευθείαν εκεί που το αφήσεις. Αλλά έτσι δεν βολευει γιατί δεν βλέπεις που πας οπότε αν θες να πας στα επόμενα γράμματα πας το scroll bar πιο κάτω και εύχεσαι να το έχεις πετύχει. Πολύ κακό design.

Μόνο με το mouse wheel κανεις scroll αλλά αυτό παραείναι αργό. Δεν έχω βρει καποιο option πουθενά που να το αλλάζει ολο αυτό...

Οσο προχωράει ο καιρός το χαλάει ο τύπος το πρόγραμμα μου φαίνεται. Οκ είναι πιο γρήγορο όντως αλλά τι να το κανω αν δεν μπορώ να μετακινούμαι στις λίστες και να βλέπω που πάω?

1000 ευχαριστώ για την βοήθεια. κάποια στιγμή θα σου πω για να το δω πως είναι γιατί το desktop σίγουρα δεν θα το χρησιμοποιήσω. Από assets τι θα χρειαστώ? Δεν θα μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτά που έχω ήδη?
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ωραίο το emulation station, πάει σφαίρα στο παλιό νετμπουκ που έχω και κάθεται. Μόνο που δεν βρίσκει τίποτα να κατεβάσει ο scraper που έχει. Κατά τα άλλα παίζει αέρας σε συνεργασία με retroarch, εννοείται αυτό το ερείπιο δεν σηκώνει ούτε απλό overlay σε 1080p (ναι, slowdown στα 40-45 fps), και παιζει μέχρι PS1 με ένα παμπάλαιο emulator. Με διπυρηνο Atom και απόδοση όσο ένας Pentium 4 του 2004 πάλι καλά δηλαδή. Αν το ήξερα θα το είχα σεταρει εδώ και καιρό με ένα ασύρματο χειριστήριο σε στιλ retropie μόνο για emulation γιατί δεν είναι για τίποτα άλλο. Το μενού του emulation station γενικά πολύ ανώτερο από το δυσχρηστο του retroarch που χάνεσαι μέσα σε μενού ρυθμίσεων κλπ. Σεταρεις emulator, roms path με ένα απλό copy paste στο αρχείο ρυθμίσεων και έφυγες.
 
Το EmulationStation είναι πολύ όμορφο με όλα τα διαφορετικά themes που έχει (εγώ κόλλησα με το snes mini) και πολύ εύχρηστο για μένα. Μου αρέσει που σου δείχνει videos σαν screensaver και που μπορείς να βάλεις background music. Επίσης μου αρέσουν και τα αυτοματομοιημένα lists όπως το "last played" και "all games" τα οποία δεν μπορείς πχ να έχεις στο Hyperspin.

Αλλά στο σετάρισμα είναι οτι χειρότερο έχω δοκιμάσει εφόσον το θες σαν δευτερο frontend και θες χρησιμοποιήσεις τα media που ήδη έχεις. Και ο λόγος είναι απλός. Δεν έχει option να του δώσεις ένα απλό path για τα images ή τα videos. Μονο στα roms δινεις path. Τα media paths δημιουργούνται από τον scraper (η τα βάζεις σε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά).

Οπότε τι σημαίνει αυτό? Για να έχεις media για όλα τα games πρέπει οπωσδήποτε να τα βρει και να τα κατεβάσει ο scraper για να τα γράψει στο gamelist.xml. Δεν πα να τα έχεις όλα εσύ στον δίσκο σου, δεν το ενδιαφέρει το emulationstation. Αυτό είναι ίσως το χειρότερο design choice που έχω δει μέχρι στιγμής σε frontend.

Υπάρχουν κάποιες λυσεις οι οποίες είναι λειψές. Η μία είναι πως υπάρχει ένα default directory το οποίο είναι hardcoded. Μέσα στα roms αν έχεις έναν φάκελο images ή media (δεν θυμαμαι) και έχεις όλες τις εικόνες και τα videos εκεί τα βλέπει. Αλλά δεν μπορείς να αλλάξεις αυτό το path. Συν το ότι πρέπει να προσθέσεις -image και -video στα filenames (γιατί το πρόγραμμα είναι τόσο ηλίθιο που δεν μπορεί απλά να δει τα .png και .mp4). Οπότε ουσιαστικά θα θέλει τα δικά του Media files που τα άλλα frontends δεν μπορούν να δουν. E, τα έχω ήδη δύο φορές λόγω του άλλου παρτάκια frontend (Launchbox) δεν θα τα έχω και τρίτη φορά.

Η άλλη λύση είναι να φτιάξεις τα paths με ένα gamelist generator. Αυτό δουλευει καλά αλλά το πρόβλημα είναι ότι αν θες να έχεις και metadata αυτό δεν μπορεί να στο δώσει. Θα έχεις απλά τα roms χωρίς descriptions η οποιαδήποτε πληροφορία οπως πότε βγήκε ή ποια εταιρία το έφτιαξε. Και δεν μπορείς να κανεις scrap ξεχωριστά από τα media paths γιατί όλα γραφονται στο ίδιο xml. Οπότε απαξ και κανεις scrap για να έχεις τα descriptions, ακόμα και αν του πεις πως δεν θες τα media γιατί τα έχεις ήδη, θα σου σβήσει τα paths και θα σου κάνει overwrite το xml! Οπότε πρέπει να διαλέξεις τι θες, media ή descriptions? Τράβαγα τα μαλλιά μου.

Τελικά βρήκα δική μου λύση αλλά έπρεπε να στύψω το μυαλό μου. Η λύση είναι να ξανακατεβάσεις τα media αλλά για να κανει πιο γρήγορα δεν χρειάζεται να κατεβάσεις τα videos. Του λες να κατεβάσει snapshots και μεσω notepad++ αλλάζεις το <thumbnail> που δημιουργεί με <video> και το .png</thumbnail> με .mp4</video>. Και μετά αλλάζεις και τα paths με bulk rename πάλι ωστε να το οδηγήσεις στα videos που θες. Το θέμα είναι για να πιάσει αυτό θα πρέπει να υπάρχουν οι γραμμες στο xml (γιατί έχουν το όνομα του κάθε παιχνιδιού), οπότε θα πρέπει ο scraper να έχει βρει τα files αλλιώς δεν υπάρχει κατι να κανεις rename.

Ευτηχώς ο scraper που κατέληξα είναι πολύ καλός. Δεν χρησιμοποιώ τον built in αλλα τον Scraper UI του Screenscraper site. Βρίσκει σχεδόν τα πάντα οπότε έχω ελάχιστα κενά στο τέλος. Ελυσα και το θεμα με τα subfolder πάλι με το notepad αλλά αυτήν την φορά ήθελε κάτι περίπλοκα commands, αστα να πάνε. Δεν θέλω να τα θυμάμαι :p
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το Launchbox/BigBox ειναι μονοδρομος πλεον.
Ο Jason ειναι πολυ dedicated και γνωστης (και εχει και μεγαλη υπομονη με τους διαφορους κοπανους)
Δεν μου αρεσε που υποχωρησε και μπηκε Steam,GOG κτλ imports αλλα τεσπα.

Assets μπορρει να χρειαστεις σε BigBox για πιο καλτ πλατφορμες.

Αλλωστε το καλυτερο Backup ενος project ειναι η προσφορα του σε καποιον ομοιδεατη (και συμπασχοντα χαχαχαχα)

Παντως δεν το βλεπω τοσο μεγαλο θεμα αυτο με το scrolling. Σε εναν απλο 7200, σε πλατφορμες με πολυ πραμα, με το scrollbar φτανω κοντα.

Παντως με το BigBox με το AllNightLong Theme 1.31 (κατεβασμενο απο το φορουμ διοτι το BigBox updater κατεβαζει ακομα την εκδοση 1.25) θα εκπλαγεις. Σουπερ σβελτο και οσο πρεπει λιτο
 
Το Launchbox/BigBox ειναι μονοδρομος πλεον.
Ο Jason ειναι πολυ dedicated και γνωστης (και εχει και μεγαλη υπομονη με τους διαφορους κοπανους)
Δεν μου αρεσε που υποχωρησε και μπηκε Steam,GOG κτλ imports αλλα τεσπα.

Assets μπορρει να χρειαστεις σε BigBox για πιο καλτ πλατφορμες.

Αλλωστε το καλυτερο Backup ενος project ειναι η προσφορα του σε καποιον ομοιδεατη (και συμπασχοντα χαχαχαχα)

Παντως δεν το βλεπω τοσο μεγαλο θεμα αυτο με το scrolling. Σε εναν απλο 7200, σε πλατφορμες με πολυ πραμα, με το scrollbar φτανω κοντα.

Παντως με το BigBox με το AllNightLong Theme 1.31 (κατεβασμενο απο το φορουμ διοτι το BigBox updater κατεβαζει ακομα την εκδοση 1.25) θα εκπλαγεις. Σουπερ σβελτο και οσο πρεπει λιτο
Για το Bigbox δεν ξέρω, δεν μπορώ να το τεστάρω. Ομως το desktop δεν μου αρέσει καθόλου όπως το έχουν κάνει. Σε σχέση με την έκδοση 8.3 είναι πολύ πιο "janky" και πολύ αργό στο να σου δείχνει τις εικόνες. Στο default theme λείπει το scrolling τελείως για να κρύψει το κακό performance. Αν επιλέξεις classic skin ενεργοποιείται και το scrolling και μπορείς να καταλάβεις γιατί το απενεργοποίησαν στο default. Ειναι υπερβολικά slow και δεν σώζεται ούτε με το cache σε RAMdisk. To PC μου δεν το λες αργό.

Επιπλέον με έχει ξενερώσει και το όλο θέμα με το search bar το οποίο δεν το έχει αγγίξει ακόμα μετά από τοσα χρόνια συν το ότι ποτέ δεν πήρα απάντηση γιατί κάνανε complete το request μου, ενώ δεν ήταν (οπως θυμάσαι). Συν το ότι ήταν το τρίτο σε αριθμό ψήφων ανάμεσα από εκατοντάδες requests και μετά ο άλλος ο mod στο forum μου έλεγε ότι τα search bar options δεν τα ζητάει πολύς κόσμος, αφού βεβαια πέρασαν κάτι χρόνια από όταν το request μου απενεργοποιήθηκε στα καλά καθούμενα γιατί και καλά "εκπληρώθηκε".

Με αυτά και με αυτά δεν με τραβάει καθόλου πλέον ούτε το Launchbox ούτε το forum τους και σίγουρα δεν θέλω να δώσω τα χρήματα για την premium έκδοση. Θα ήθελα βέβαια καποια στιγμή να τεστάρω το bigbox αλλά θα πρέπει να με ενθουσιάσει για να ασχοληθώ. Μέσω teamviewer όμως δεν γίνεται λόγω lag. Το ξέρω γιατί μπαίνω καμιά φορά έτσι στο setup μου και το Hyperspin φαίνεται λες και πάει με 5 fps.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Να δω αν υπάρχει κάποια εύκολη λύση να βάλω τουλάχιστον screenshot στο emulation station, να ξέρω τι είναι κάθε μία από τις 4-5.000 roms που έχω για όλα τα συστήματα (που να τα θυμάμαι όλα;) ). Ναι μεν γρήγορο αλλά αυτός που το έφτιαξε είχε μείνει στην εποχή του DOS μάλλον σε κάποια θέματα. Το θέμα nes mini που το βρίσκουμε και πως το περνάμε; Αν δηλαδή είναι εύκολο, βαριέμαι τις χακεριες πάλι
 
Να δω αν υπάρχει κάποια εύκολη λύση να βάλω τουλάχιστον screenshot στο emulation station, να ξέρω τι είναι κάθε μία από τις 4-5.000 roms που έχω για όλα τα συστήματα (που να τα θυμάμαι όλα;) ). Ναι μεν γρήγορο αλλά αυτός που το έφτιαξε είχε μείνει στην εποχή του DOS μάλλον σε κάποια θέματα. Το θέμα nes mini που το βρίσκουμε και πως το περνάμε; Αν δηλαδή είναι εύκολο, βαριέμαι τις χακεριες πάλι
Αν ειναι να βάλεις μόνο καινούρια screenshots (και όχι να χρησιμοποιήσεις καποια που μπορεί να έχεις ήδη) είναι σχετικά ευκολο. Κατέβασε το Scraper UI που συνδέεται με screenscraper. Επέλεξε τι είδους media θες να κατεβάσεις και σε ποιο σημείο και μετά κάνε scrap.

Για το theme ψάξε στο google "Emulationstation NES mini theme Windows" η κάτι τέτοιο. Θα βρεις κάποιο github που θα μπορείς να το κατεβάσεις. Μετά το βάζεις στον φάκελο "themes" και θα το δει. Εχω κατεβάσει μπόλικα themes έτσι. Είναι ακριβώς τα ίδια με αυτά του Retropie, αν είχες Retropie θα μπορούσες να τα κανεις copy paste.
 
Κατέβασα ενα emulation station καινουριο απο ενα github που βρηκα στην τυχη και δουλευουν ολα ρολοι, και ο scraper επίσης και το θεμα nes mini classic. Ολα τα λεφτα, το χρεπι νετμπουκ εγινε nes classic mini
 
Το Launchbox/BigBox ειναι μονοδρομος πλεον.
Ο Jason ειναι πολυ dedicated και γνωστης (και εχει και μεγαλη υπομονη με τους διαφορους κοπανους)
Δεν μου αρεσε που υποχωρησε και μπηκε Steam,GOG κτλ imports αλλα τεσπα.

Assets μπορρει να χρειαστεις σε BigBox για πιο καλτ πλατφορμες.

Αλλωστε το καλυτερο Backup ενος project ειναι η προσφορα του σε καποιον ομοιδεατη (και συμπασχοντα χαχαχαχα)

Παντως δεν το βλεπω τοσο μεγαλο θεμα αυτο με το scrolling. Σε εναν απλο 7200, σε πλατφορμες με πολυ πραμα, με το scrollbar φτανω κοντα.

Παντως με το BigBox με το AllNightLong Theme 1.31 (κατεβασμενο απο το φορουμ διοτι το BigBox updater κατεβαζει ακομα την εκδοση 1.25) θα εκπλαγεις. Σουπερ σβελτο και οσο πρεπει λιτο

Ουτε να το ηξερα.

Δευτερος Toshiba HDD 7200 rpm που μου βγηκε καπουτ μεσα σε ενα 6μηνο. Τι χρεπι! Μακρια απο αυτα τα τριμπουρ@@@@!
Η βλακεια ειναι οτι τους παω πισω και δεν μπορω να παρω κατι αλλο. Μου το αντικαθιστουν ξανα με τον ιδιο τυπο σαραβαλου.

Προχτες αρχισε να παραπονιεται το BIOS για το δευτερο Toshiba. Τον εβαλα σε USB και βλεπω οτι στο SMART το Read Error Rate ειναι 62 και το Crystal Disk Info κοκκινιζει.

Λειτουργει αλλα υποθετω για λιγο ακομα.

Εχω και backup απο κανα μηνα πριν και πηρα οτι χρειαζομουν.

@Imgema αν θες μεσα στη βδομαδα αυτη να στον αφησω (αν εχεις USB κουτι να το συνδεσεις στο PC σου) και να παρεις αστραπιαια μια κοπια να εχεις.
Μετα θα τον γυρισω ΞΑΝΑ για αντικατασταση στο Eshop.
 

Συνημμένα

  • Clipboard01ρ.jpg
    Clipboard01ρ.jpg
    452 KB · Προβολές: 4
Ουτε να το ηξερα.

Δευτερος Toshiba HDD 7200 rpm που μου βγηκε καπουτ μεσα σε ενα 6μηνο. Τι χρεπι! Μακρια απο αυτα τα τριμπουρ@@@@!
Η βλακεια ειναι οτι τους παω πισω και δεν μπορω να παρω κατι αλλο. Μου το αντικαθιστουν ξανα με τον ιδιο τυπο σαραβαλου.

Προχτες αρχισε να παραπονιεται το BIOS για το δευτερο Toshiba. Τον εβαλα σε USB και βλεπω οτι στο SMART το Read Error Rate ειναι 62 και το Crystal Disk Info κοκκινιζει.

Λειτουργει αλλα υποθετω για λιγο ακομα.

Εχω και backup απο κανα μηνα πριν και πηρα οτι χρειαζομουν.

@Imgema αν θες μεσα στη βδομαδα αυτη να στον αφησω (αν εχεις USB κουτι να το συνδεσεις στο PC σου) και να παρεις αστραπιαια μια κοπια να εχεις.
Μετα θα τον γυρισω ΞΑΝΑ για αντικατασταση στο Eshop.
Εχω κουτι usb ναι. Θα το ηθελα αν μπορεσεις
 
1. Τον ίδιο δίσκο είχα κι εγώ και χάλασε σε 1 εβδομαδα. Μου επέστρεψαν ένα άλλο τον ίδιο, δεν τον έχω καν δοκιμάσει, τον άφησα στη σακούλα. Οτι data έχασα (καμιά 200ρια gb παιχνίδια ps2, gc κλπ) από τον πρώτο τα κατέβασα ξανά και τα έβαλα σε ένα spare δίσκο 2,5" που είχα από λάπτοπ.

2. Ένας launcher/emulator front end για android, το όνομα του είναι Dig υπάρχει στο play store, απαιτεί Android 4.0 και πάνω. Το θέμα είναι το "revive" για Wii look. Αρκετά καλός για κάποιον που έχει κανένα τάμπλετ στην άκρη πεταμένο, υποστηρίζει επίσης ratings.


 
Πάντως παιδιά, το καλύτερο frontend που έχω χρησιμοποιήσει δεν ήταν ούτε στο PC ούτε σε android. Ηταν στο Wii και είναι αυτό:


3D γραφικά, ωραίο animation, γρήγορο, κάνεις rotate τα κουτιά για να δεις και το back box-art... Δεν ξέρω γιατί δεν υπάρχει αυτό στο PC ακόμα. Η υπάρχει και δεν το έχω βρει εγώ?
 
Πίσω
Μπλουζα