RetroDB: Διορθώσεις και Προσθήκες σε λήμματα

Το είχα αναφέρει και σε ένα άλλο ποστ αλλά το γράφω πάλι μιας και δεν βρέθηκε κανείς να το επιβεβαιώσει. Στην ταινία "Δυο μάνες στο σταυρό του πόνου" όπου στην υπόθεση αναφέρεται ότι μια φτωχή κοπέλα αναγκάζεται να δώσει το παιδί της το οποίο ήταν κοριτσάκι.Έχω χρόνια να δω την ταινία αλλά θυμάμαι ότι η κοπέλα (Βαλάκου) ήταν αρκετά πλούσια και το παιδί ήταν αγοράκι. Μάλιστα στους ηθοποιούς αναφέρεται ο Βασίλης Καίλας που μάλλον έπαιζε το γιο σε παιδική ηλικία. Ξέρει κάποιος ακριβώς την υπόθεση? Δυστυχώς δεν έχω την ταινία για να επαληθεύσω όσα θυμάμαι....
 
στους τιτλους εναρξης της ταινιας ο τιτλος ειναι χωρις το αρθρο "Η"

12.JPG

Επισης υπαρχει λαθος στην περιληψη:Δεν προκειται απλα για εναν ερωτευμενο νεο(Χρηστος Νεγκας)αλλά για εναν συζυγο που διαπιστωνει οτι η συζυγος του(Αλεξανδρα Λαδικου) σχετιζεται με καποιον αντρα μεγαλυτερης ηλικιας(Μανος Κατρακης) που ειναι πρωην καταδικος και μπουζουξης.Ετσι διωχνει τη γυναικα του απ το σπιτι και δεν της επιτρεπει να βλεπει την κορη τους(Λινα Οικονομιδου).Προς το τελος της ταινιας μαθαινει οτι αυτος ο αντρας ειναι ο πατερας του κι ετσι μετανιωμενος ζηταει συγγνωμη απ τη γυναικα του και ξανασμιγει η οικογενεια
 
Το πρώτο το έφτιαξε η Μαριάννα, το δεύτερο εγώ. Για δες τώρα αν είναι καλύτερο... Αφαίρεσα το τέλος, φυσικά, γιατί έδινε spoiler και καλό είναι να μην υπάρχουν τέτοια για όσους δεν έχουν δει το φιλμ. Ευχαριστούμε πολύ!!
 
Mandrake είπε:
Το πρώτο το έφτιαξε η Μαριάννα, το δεύτερο εγώ. Για δες τώρα αν είναι καλύτερο... Αφαίρεσα το τέλος, φυσικά, γιατί έδινε spoiler και καλό είναι να μην υπάρχουν τέτοια για όσους δεν έχουν δει το φιλμ. Ευχαριστούμε πολύ!!
τωρα ειναι ενταξει,ευχαριστουμε και τους δυο σας :)

πολλες περιληψεις εχουν λαθη αλλά ειναι δυσκολο να τα εντοπισουμε ειδικα αν δεν εχουμε δει τις ταινιες

πχ στην περιπτωση της ταινιας καλο θα ηταν να σταματησει η περιληψη στο σημειο "αλλά ένας αστυνομικός(Βασίλης Διαμαντόπουλος)αντιλαμβάνεται τις προθέσεις του και.. " : γιατι ο ΒΔ δεν τον σταματαει ακριβως.. δε μπορω να πω κατι παραπανω για να μη "χαλασω" το τελος της ταινιας σε οσους δεν την ειδαν
 
Διορθώθηκε κι αυτό. Ότι νομίζεις ότι χρειάζεται να διορθωθεί από περιλήψεις, δεν έχεις παρά να το πεις εδώ κι εμείς θα το φροντίσουμε!
 
Παιδιά στις θεατρικές παραστασεις της Νορας Βαλσαμη αναφέρονται ΕΝΑΣ ΤΡΕΛΛΟΣ ΕΡΩΤΑΣ και ΑΧ ΑΥΤΗ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ , όμως προκειται για την ιδια παρασταση που παιχτηκε με τον πρωτο τιτλο...προκειται δλδ για διασκευή του ΑΧ ΑΥΤΗ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ. Οποτε μπορει να διαγραφει το δευτερο λημμα

Επισης αυτή η Ζετα Μενεγακη ποια είναι??? Νομιζω καποιος εκανε λαθος!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@johnalepou

αν έχεις στοιχεία για να συμπληρωθούν και άλλες παραστάσεις της Νόρας

στείλε μου ένα μήνυμα. Ξέρω αρκετά έργα στα οποία συμμετείχε αλλά έχω μόνο

το δικό της όνομα.
 
Δε θα διαγραφεί κανένα λήμμα, μιας και για οποιαδήποτε περίοδο θεατρικής παράστασης προβλέπεται να ανοίγουμε νέο λήμμα. Δεν είναι "επαναλήψεις" οι περιόδοι θεατρικών παραστάσεων και αφενός μπορεί να έχουμε διαφορετικούς ηθοποιούς όπως και λοιπούς συντελεστές, αφετέρου ενδέχεται να ανεβαίνουν σε διαφορετικά θέατρα. Τις αντιμετωπίζουμε ως διαφορετικές παραγωγές, γιατί τέτοιες είναι. Επομένως απλώς χρειάζεται να αναφερθεί στο trivia κάθε μίας αυτό που αναφέρεις και να υπάρχει ένα hyperlink που θα οδηγεί απ' τη μία θεατρική παράσταση στην άλλη.

Επίσης αυτή η Ζέτα Μενεγάκη καλώς περάστηκε εκεί που περάστηκε και ξέρεις πολύ καλά πως δεν υπάρχει κανένα λάθος. Εάν υπονοείς κάτι, δεν έχεις παρά να το πεις ανοιχτά και όχι με υπονοούμενα. Είμαι σίγουρος ότι μπήκες στο προφίλ της και έχεις διαβάσει ποια είναι. Υπάρχει και σχετικό βίντεο στο youtube, απ' το οποίο αντλήθηκε η πληροφορία για να την περάσω στη βάση.
 
lass είπε:
@johnalepou αν έχεις στοιχεία για να συμπληρωθούν και άλλες παραστάσεις της Νόρας

στείλε μου ένα μήνυμα. Ξέρω αρκετά έργα στα οποία συμμετείχε αλλά έχω μόνο

το δικό της όνομα.
Γεια σου lass! Ειμαι κι εγω διαχειριστης στο retrodb,οποτε εχω βαλει αρκετα στοιχεια για Νορα! Αν θες εχω και το σχετικο club της στο Pathfinder οπου μπορεις να βρεις εκει περισσοτερους συντελεστες!

Mandrake είπε:
Δε θα διαγραφεί κανένα λήμμα, μιας και για οποιαδήποτε περίοδο θεατρικής παράστασης προβλέπεται να ανοίγουμε νέο λήμμα. Δεν είναι "επαναλήψεις" οι περιόδοι θεατρικών παραστάσεων και αφενός μπορεί να έχουμε διαφορετικούς ηθοποιούς όπως και λοιπούς συντελεστές, αφετέρου ενδέχεται να ανεβαίνουν σε διαφορετικά θέατρα. Τις αντιμετωπίζουμε ως διαφορετικές παραγωγές, γιατί τέτοιες είναι. Επομένως απλώς χρειάζεται να αναφερθεί στο trivia κάθε μίας αυτό που αναφέρεις και να υπάρχει ένα hyperlink που θα οδηγεί απ' τη μία θεατρική παράσταση στην άλλη.
Επίσης αυτή η Ζέτα Μενεγάκη καλώς περάστηκε εκεί που περάστηκε και ξέρεις πολύ καλά πως δεν υπάρχει κανένα λάθος. Εάν υπονοείς κάτι, δεν έχεις παρά να το πεις ανοιχτά και όχι με υπονοούμενα. Είμαι σίγουρος ότι μπήκες στο προφίλ της και έχεις διαβάσει ποια είναι. Υπάρχει και σχετικό βίντεο στο youtube, απ' το οποίο αντλήθηκε η πληροφορία για να την περάσω στη βάση.

Για τη Ζετα Μενεγακη ειλικρινα νομισα ότι καποιος εκ παραδρομης εκανε συνδυασμο Μενεγακη-Μακρυπουλια.Δεν γνωριζα ότι προκειται για την μητερα της Ελένης ΜΕνεγακη,δεν το προσεξα όταν μπηκα στο λημμα της , ειδα μονο ότι ειχε μονο αυτή την συμμετοχη,οποτε ζητω συγνωμη. Τι να υποννοουσα όμως με αυτό δεν καταλαβαινω τι εννοεις...

Οσον αφορα το ΕΝΑΣ ΤΡΕΛΛΟΣ ΕΡΩΤΑΣ και ΑΧ ΑΥΤΗ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ δεν προκειται για δυο διαφορετικες παραγωγες , αλλα για την ιδια.Η Νορα ανεβασε το εργο αυτό μια και μοναδικη φορα στο θεατρο Λαμπετη το καλοκαιρι 1991.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
στην ταινια προσθεστε και το ονομα "Κωστας Φλωρατος"

12.JPG

αυτη ειναι η μικρη Μαρθα Τσιμπουκη

13.JPG
 
johnalepou είπε:
Για τη Ζετα Μενεγακη ειλικρινα νομισα ότι καποιος εκ παραδρομης εκανε συνδυασμο Μενεγακη-Μακρυπουλια.Δεν γνωριζα ότι προκειται για την μητερα της Ελένης ΜΕνεγακη,δεν το προσεξα όταν μπηκα στο λημμα της , ειδα μονο ότι ειχε μονο αυτή την συμμετοχη,οποτε ζητω συγνωμη. Τι να υποννοουσα όμως με αυτό δεν καταλαβαινω τι εννοεις...

Οσον αφορα το ΕΝΑΣ ΤΡΕΛΛΟΣ ΕΡΩΤΑΣ και ΑΧ ΑΥΤΗ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ δεν προκειται για δυο διαφορετικες παραγωγες , αλλα για την ιδια.Η Νορα ανεβασε το εργο αυτό μια και μοναδικη φορα στο θεατρο Λαμπετη το καλοκαιρι 1991.
Κι εγώ ζητώ συγνώμη εάν ήμουν κάπως απότομος και εξηγούμαι: Πως υποννοούσες, ενδεχομένως, ότι δεν ανήκει στην showbiz, οπότε κακώς περάστηκε. Κάτι που δε με βρίσκει σύμφωνο γιατί δε μου αρέσει αυτός ο διαχωρισμός "επωνύμων", λες και οι υπόλοιποι δεν έχουν όνομα και δεν έχουν θέση στη βάση αυτή. Όταν παρατήρησες την Ζέτα στο "Ciao ΑΝΤ1" και είδες ότι έχει δικό της λήμμα (είναι με μπλε χρώμα το όνομα), αντί να μπεις στο λήμμα το οποίο έχει φτιαχτεί από τον Αύγουστο του 2013, μπαίνεις σε ολόκληρη διαδικασία να έρθεις στο φόρουμ να πεις ότι είναι λάθος. Ανεξάρτητα απ' το αν την ήξερες ή όχι... Ένα κλικ και πέντε λέξεις είναι όλες κι όλες. Τι έπρεπε να υποθέσω, λοιπόν; :xm: Η Ζέτα Μακρυπούλια δε γνωρίζω να είχε εμφανιστεί ως καλεσμένη στο "Ciao ΑΝΤ1", πριν ή μετά την περίοδο που εργάστηκε. Εάν γνωρίζεις κάτι τέτοιο, πέρασέ την και στους καλεσμένους!

Όσον αφορά το "Ένας Τρελλός Έρωτας" και το "Αχ! Αυτή Η Γυναίκα Μου", γράφεις τα εξής: "όμως προκειται για την ιδια παρασταση που παιχτηκε με τον πρωτο τιτλο..." που σημαίνει πως είχε προηγηθεί άλλη θεατρική παράσταση με τον πρωτότυπο τίτλο. Εκτός αν αναφέρεσαι σε άσχετη παλαιότερη παράσταση (ή παραστάσεις) απ' το έργο των Τσιφόρου/Βασιλειάδη. Σε αυτή την περίπτωση έχεις δίκιο και πρέπει να γίνει συγχώνευση! Αν επιβεβαιώνεις αυτά που γράφω (εγώ δε γνωρίζω, σχετικά...), πες για να φτιάξουμε. Θα το αναλάβεις ή θέλεις να το κάνω εγώ; Δεν υπάρχει πρόβλημα.

katerinak είπε:
στην ταινια προσθεστε και το ονομα "Κωστας Φλωρατος"Προβολή συνημμένου 104533

αυτη ειναι η μικρη Μαρθα Τσιμπουκη

Προβολή συνημμένου 104534
Όλα έτοιμα! Σ' ευχαριστούμε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εμεις ευχαριστουμε :)

κατι αλλο που ξεχασα ειναι οτι στην ταινια ο τιτλος εμφανιζεται ετσι:

ab.JPG

δεν ξερω αν εχει ιδιαιτερη σημασια για τη retrodb η ορθογραφια ή αν οι τιτλοι πρεπει να γραφονται ετσι οπως παρουσιαζονται στις ταινιες
 
Φυσικά και έχει! Αφήνουμε τον τίτλο που αναγράφεται στο λήμμα της παραγωγής και έχουμε ένα ανακατευθυντήριο με της σημερινής ορθογραφίας τον τίτλο, ώστε όταν ψάχνει την ταινία κάποιος, να τον βάλει στον αυθεντικό τίτλο. Για δώσε "Οι ξενιτεμένοι" τώρα να δεις τι θα σου βγάλει! ;) Εάν είχες γράψει τον τίτλο ακριβώς, θα σε έβαζε εδώ, ενώ δίνοντας "Οι ξενιτεμένοι" σε βγάζει εδώ. Εάν πατήσεις και στο hyperlink που σου βγάζει η σημείωση επάνω, θα δεις και τη δημιουργία της ανακατεύθυνσης που έχει γίνει. Έτσι γίνεται σε όλες τις ταινίες που έχουν παλαιά ορθογραφία με τα "η", στα διπλά "λ" σε λέξεις όπως "τρελλός", σε κάτι "γίνη" αντί "γίνει" και σε άλλες περιπτώσεις.
 
Mandrake είπε:
Η Ζέτα Μακρυπούλια δε γνωρίζω να είχε εμφανιστεί ως καλεσμένη στο "Ciao ΑΝΤ1", πριν ή μετά την περίοδο που εργάστηκε. Εάν γνωρίζεις κάτι τέτοιο, πέρασέ την και στους καλεσμένους!
Όσον αφορά το "Ένας Τρελλός Έρωτας" και το "Αχ! Αυτή Η Γυναίκα Μου", γράφεις τα εξής: "όμως προκειται για την ιδια παρασταση που παιχτηκε με τον πρωτο τιτλο..." που σημαίνει πως είχε προηγηθεί άλλη θεατρική παράσταση με τον πρωτότυπο τίτλο. Εκτός αν αναφέρεσαι σε άσχετη παλαιότερη παράσταση (ή παραστάσεις) απ' το έργο των Τσιφόρου/Βασιλειάδη. Σε αυτή την περίπτωση έχεις δίκιο και πρέπει να γίνει συγχώνευση! Αν επιβεβαιώνεις αυτά που γράφω (εγώ δε γνωρίζω, σχετικά...), πες για να φτιάξουμε. Θα το αναλάβεις ή θέλεις να το κάνω εγώ; Δεν υπάρχει πρόβλημα.
Η Ζέτα Μακρυπούλια εμφανίστηκε ως καλεσμένη και εδωσε και συνέντευξη στο Ciao Ant1 την τελευταια σεζον επί Γιώργου Μαρίνου.

Ναι η συγχώνευση θαρρώ πρέπει να γίνει γιατί απλά η Νόρα ανέβασε για μία και μόνο καλοκαιρινη σεζον το ΑΧ ΑΥΤΗ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ αλλά όπως γίνεται συνήθως αλλάξαν τον τιτλο.Νομίζω κάποιος μας πρόλαβε το ένα λήμμα λείπει ήδη βλέπω!

Για να σου δείξω ότι καταλαβαινω απολυτως και συμφωνω σε αυτό που λες, υπαρχει παρακατω πχ άλλη παρασταση της Νορας ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΤΗΣ ΚΑΜΠΙΝΑΣ 15 (1997). Το έργο αυτό το είχε ανεβάσει και το 1987,οποτε ναι εκει χρειαζεται καινουριο λημμα!

Επίσης όπως έχω τσεκάρει και εγώ και άλλοι φίλοι εδώ που έβλεπαν την σειρα Η ΕΤΥΜΗΓΟΡΙΑ, η Νόρα δεν εμφανίστηκε ποτε σε αυτή. Σε καποιο τηλεοπτικο περιοδικο εκ παραδρομης αντι για Ντορα Βολανακη η οποια συμμετειχε στον συγκεκριμενο κυκλο επεισοδιων ειχαν γραψει Νορα Βαλσαμη,οποτε μας πηρε κι εμας η μπαλα εδώ!

Στο club της Νορας υπαρχουν πολλες λεπτομερεις για να συμπληρωθεί το λημμα της!

http://clubs.pathfinder.gr/norabalsamiclub/513167
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mandrake είπε:
Φυσικά και έχει! Αφήνουμε τον τίτλο που αναγράφεται στο λήμμα της παραγωγής και έχουμε ένα ανακατευθυντήριο με της σημερινής ορθογραφίας τον τίτλο, ώστε όταν ψάχνει την ταινία κάποιος, να τον βάλει στον αυθεντικό τίτλο. Για δώσε "Οι ξενιτεμένοι" τώρα να δεις τι θα σου βγάλει! ;) Εάν είχες γράψει τον τίτλο ακριβώς, θα σε έβαζε εδώ, ενώ δίνοντας "Οι ξενιτεμένοι" σε βγάζει εδώ. Εάν πατήσεις και στο hyperlink που σου βγάζει η σημείωση επάνω, θα δεις και τη δημιουργία της ανακατεύθυνσης που έχει γίνει. Έτσι γίνεται σε όλες τις ταινίες που έχουν παλαιά ορθογραφία με τα "η", στα διπλά "λ" σε λέξεις όπως "τρελλός", σε κάτι "γίνη" αντί "γίνει" και σε άλλες περιπτώσεις.
Mandrake ευχαριστω για τις πληροφοριες :)
 
εδώ μήπως θέλει διόρθωση η ορθογραφία του τίτλου; (πλάκα δεν έχει να κάνω εγώ ορθογραφικές υποδείξεις; )
 
Thor είπε:
εδώ μήπως θέλει διόρθωση η ορθογραφία του τίτλου; (πλάκα δεν έχει να κάνω εγώ ορθογραφικές υποδείξεις; )
Thor δε θελει διορθωμα γιατι ετσι το γραφει στους τιτλους εναρξης:

123.JPG
 
Πίσω
Μπλουζα