Συζήτηση: Real arcade hardware

500 πλακέτες !!!!!!!! ΟΥΑΚΚΚΚ :D
 
Εδώ για μια πλακέτα τρέχουμε και δεν φτάνουμε και μέχρι να έρθει στα χέρια μας δεν ξέρουμε αν θα παίξει - ή θα παίζει αύριο. Τι να λέμε τώρα..

Με 500 γνήσιες πλακέτες πιστεύω θα μπείς άνετα στο παγκόσμιο πάνθεον των arcade jamma collectors (και οι μισές να παίζουν).
 
subzero79 είπε:
σε λιγες μερες θα ανεβασω κι εγω την φτωχη συλλογη μου απο naomi ,naomi2 neogeo mvs στην τελευταια εχω και την μεγαλη πλακετα και την μικρηεκλεισε ενας αντιπροσωπος στην κερκυρα και θα παω με φορτηγο να παρω τα υπολοιπα

μια καμπινα ατομις 1 καμπινα ναομι και 5 καμπινες μεγαλες μετταλικες με 29 μονιτορ

+ καμμια 500 πλακετες απο παιχνιδια τα περισσοτερα οριτζιναλ
Τι είπες τώρα ανθρωπέ μου......το 'φτωχή συλλογή μου' μου άρεσε...

Καλορίζικα φίλε μου,ευτυχώς πάνε σε καλά χέρια και όχι στην ανακύκλωση!
 
subzero79 είπε:
σε λιγες μερες θα ανεβασω κι εγω την φτωχη συλλογη μου απο naomi ,naomi2 neogeo mvs στην τελευταια εχω και την μεγαλη πλακετα και την μικρηεκλεισε ενας αντιπροσωπος στην κερκυρα και θα παω με φορτηγο να παρω τα υπολοιπα

μια καμπινα ατομις 1 καμπινα ναομι και 5 καμπινες μεγαλες μετταλικες με 29 μονιτορ

+ καμμια 500 πλακετες απο παιχνιδια τα περισσοτερα οριτζιναλ
Το φτωχή μου άρεσε και εμένα! Μπράβο για τη καβάτζα, περιμένουμε νέα σου! Βέβαια κα τα παλιά σου να μας δείξεις βολευόμαστε προς το παρόν
 
πηγα σημερα και σηκωσα μερικα

καμμια 10 ρια μονιτο gd-tronics

2x triforce

10x neo geo (εχει καμμια 150 ρια αλλο μονο 3 παιχνιδια metal slug metal slug2 puzzle bobble)

καμμια 10 αρια κοναμι πλακετες δεν ξερω τι

2 gd tronics trisync μονιτορ

πρεπει να ξαναπαω με φορτηγακι το κακο ειναι οτι εχουν χασει τα κλειδια και αναγκαστηκα να διαρηξω τις κλειδαριες

το δευτερο κακο ειναι οτι εχει πολλεσ πεταλουδιτσες σνιφ σνιφ

εχει και nanao ms9 ,betson imperial παναγια μ aaaa and photoplay
 
Καμια φωτό please ! :D
 
subzero79 είπε:
πηγα σημερα και σηκωσα μερικακαμμια 10 ρια μονιτο gd-tronics

2x triforce

10x neo geo (εχει καμμια 150 ρια αλλο μονο 3 παιχνιδια metal slug metal slug2 puzzle bobble)

καμμια 10 αρια κοναμι πλακετες δεν ξερω τι

2 gd tronics trisync μονιτορ

πρεπει να ξαναπαω με φορτηγακι το κακο ειναι οτι εχουν χασει τα κλειδια και αναγκαστηκα να διαρηξω τις κλειδαριες

το δευτερο κακο ειναι οτι εχει πολλεσ πεταλουδιτσες σνιφ σνιφ

εχει και nanao ms9 ,betson imperial παναγια μ aaaa and photoplay
Πολύ εντυπωσιακά νούμερα :D Περιμένουμε φωτογραφίες ή βίντεο! Μέχρι να ανεβάσεις ας δούμε κάτι δικό μου!

1993 Irem In the Hunt. Shoot em up υποβρύχιο! Σχεδιασμένο απο την περίφημη Nazca team που τρία χρονια αργότερα έφτιαξε το Metal Slug. Το οποίο Metal Slug εχει δανειστεί πολλα απο τα γραφικα και το εικαστικό του In the Hunt.

Εκτός οτι γενικα αυτο το παιχνίδι ειναι πρωτότυπο σαν ιδέα, το αξιοπερίεργο ειναι στον φοβερό χειρισμό του που εσύ κινείς την οθόνη και πας μπρος ή πίσω. Δεν υπαρχει αυτόματο scrolling όπως τα αεροπλανάκια. Ειναι κάτι μεταξύ run n gun και shoot em up.

Γνήσια Ιαπωνική πλακέτα με τη σφραγίδα της Irem που φέρει και το λογότυπο του τίτλου.

Φυσικά ακολουθούν αρκετές φωτογραφίες αλλά επειδή μια εικόνα ειναι χίλιες λέξεις, ακολουθεί και βίντεο που ειναι χίλιες εικόνες, για μια εύκολη γεύση του παιχνιδιού

[video=youtube_share;m4n6RKSkpcI]

 
Φοβερο παιχνιδι και το πετυχα ολο κι ολο μια φορα στη ζωη μου σε κατι διακοπες που ειχα παει και πιο πολυ με εβλεπε η καμπινα παρα η κοπελα που ειχαμε παει διακοπες μαζι.Αφου ειχα δεχτει και απειλες πως αν συνεχισω το ιδιο βιολι θα με παρατησει και θα φυγει :D Αργοτερα στο mame ηταν ομως που το ελιωσα και το απολαυσα στο μεγιστο βαθμο.Το μονο που δεν μαρεσει στο παιχνιδι ειναι ο τελικος λες και ξεμειναν απο ιδεες και εβαλαν αυτο το πραγμα για αρχηγο που το θεωρω απο τους πιο ακυρους τελικους.Φυσικα δεν μειωνει αυτο το ποσο μεγαλη παιχνιδαρα ειναι το in the hunt.
 
Χα Χα πραγματικά είσαι φοβερός! :beer: Οι γυναίκες αυτο το πρόβλημα έχουν. Σε θέλουν όλο δικό τους!

Όντως ο τελικός κακός δεν ειναι καλός. Στην ουσία ειναι μια κινούμενη βάση κι αυτό το συμπέρασμα το έβγαλα γιατί βγάζει απο μέσα υποβρύχια. Ειναι πολυ δύσκολη όμως. Γενικά πως τα πας σε αυτο το παιχνίδι? το έχεις 1cc?

Εμένα μου φαίνεται δύσκολο αν και κάποιες μάνες, εχει μέρος να κρυφτείς και να της χτυπάς με κάποια ασφάλεια. Γενικά πάντως γίνεται χαμός στην οθόνη. Πολύ ποιότητα όμως.
 
Παιχνιδαρα το In The Hunt!

Θυμαμαι στα ηλεκτρονικα της Κανιγγος οτι υπηρχε για πολυ χρονικο διαστημα και μαλιστα η οθονη της καμπινας ηταν καπως μεγαλυτερη σε σχεση με τις υπολοιπες.

Τα ομορφα πολυχρωμα γραφικα του εκαναν μπαμ απο μακρια, αλλα ειχε και πολυ καλο gameplay.
 
vasilas432 είπε:
Χα Χα πραγματικά είσαι φοβερός! :beer: Οι γυναίκες αυτο το πρόβλημα έχουν. Σε θέλουν όλο δικό τους! Όντως ο τελικός κακός δεν ειναι καλός. Στην ουσία ειναι μια κινούμενη βάση κι αυτό το συμπέρασμα το έβγαλα γιατί βγάζει απο μέσα υποβρύχια. Ειναι πολυ δύσκολη όμως. Γενικά πως τα πας σε αυτο το παιχνίδι? το έχεις 1cc?

Εμένα μου φαίνεται δύσκολο αν και κάποιες μάνες, εχει μέρος να κρυφτείς και να της χτυπάς με κάποια ασφάλεια. Γενικά πάντως γίνεται χαμός στην οθόνη. Πολύ ποιότητα όμως.
To ειχα φιλε αλλα τωρα δεν ξερω γιατι εχω παρα πολυ καιρο να το παιξω καλα που το αναφερες να το βαλω στα αγαπημενα να το λιωσω λιγο.Ειναι δυσκολο παντως δεν ειναι ευκολο παιχνιδι.
 
Έπαιξα χθες το βράδυ. Για λίγο το ξεκίνησα αλλά κόλλησα! Μου αρέσει που όλες οι μάνες έχουν κόλπο και βγαίνουν σχετικά εύκολα. Το προβλημα ειναι να επιβιώσεις μέχρι αυτές γιατί ο δρόμος ειναι δύσκολος.

Έβαλα και λίγο R-Type Leo για να τα συγκρίνω...άλλο κόλλημα απο εκεί...
 
Hook. Πάλι απο M92 Irem. Ο Peter Pan στη γνωστή περιπέτεια στη χώρα του ποτέ! Captain Hook, πειρατές και δε συμαζεύεται! Πολυ ευχάριστο παιχνίδι με ένα ιδιαίτερα χαριτωμένο εικαστικό. Πολλοί επιλέξιμοι χαρακτήρες για ποικιλία. Δεν έχω παίξει αρκετά για να πω περισσότερα.

Η πλακέτα είναι η γνήσια HOOK M92 Ιαπωνικής version.

[video=youtube_share;jqhQPW5_SA0]

 
Irem M92 Mystic Riders 1992. Τελικά έχω πάρει με πολύ καλό μάτι την Irem και έχω έξι πλακέτες απο δαύτην.

Όλα είναι ξεχωριστά παιχνίδια και πανω του μετρίου κατά τη γνώμη μου.

Undercover Cops

Hook

Ninja Baseball Bat Man

R-Type LEO

In the Hunt

Mystic Riders

Η πλακέτα είναι η γνήσια Mystic Riders M92 Ιαπωνικής version με Αγγλική γλώσσα.

[video=youtube_share;qUANz79oWTs]

 
υπαρχει και νουμερο 2 για αυτο το παιχνιδι;; Θυμαμαι υπηρχε καποιο με 2 ξωτικα που πεταγαν μπανανες και ηταν αρκετα δυσκολο αλλα σπαω το μυαλο μου και δεν το βρισκω. Παντως εμφανισιακα εμοιαζαν πολυ με αυτα τα ελφ
 
wrathchild_78 είπε:
υπαρχει και νουμερο 2 για αυτο το παιχνιδι;; Θυμαμαι υπηρχε καποιο με 2 ξωτικα που πεταγαν μπανανες και ηταν αρκετα δυσκολο αλλα σπαω το μυαλο μου και δεν το βρισκω. Παντως εμφανισιακα εμοιαζαν πολυ με αυτα τα ελφ
Δεν υπαρχει δεύτερο μέρος. Το παιχνίδι μοιάζει με το Chariot απο το 3 Wanders της Capcom.

Επίσης να συμπληρώσω οτι το gameplay ειναι καταπληκτικό. Στον σύνδεσμο υπάρχει μίνι review το 1992

http://www.solvalou.com/subpage/arcade_reviews/152/234/mystic_riders_review.html
 
Εκπληκτική η IREM, έτσι Βασίλη ? Άντε πάλι ..."έγραψες" !! Συγχαρητήρια !!
 
vasilas432 είπε:
Δεν υπαρχει δεύτερο μέρος. Το παιχνίδι μοιάζει με το Chariot απο το 3 Wanders της Capcom. Επίσης να συμπληρώσω οτι το gameplay ειναι καταπληκτικό. Στον σύνδεσμο υπάρχει μίνι review το 1992

http://www.solvalou.com/subpage/arcade_reviews/152/234/mystic_riders_review.html
δειξε μου που ειναι το Thanks κουμπι να το πατησω χιλιες φορες!!

να σαι καλα
 
Eπειδη τωρα πηρα χαμπαρι πως εχεις και το Hook φιλε βασιλη τωρα ειδα το post δηλαδη ας πως και γω δυο λογακια.Το Hook ειναι ενα παιχνιδι που απλα κανει μια χαρα την δουλεια του και δυσκολα θα αφηση παραπονεμενο οποιον ασχοληθει μαζι του και γουσταρει τα beat em ups.Το gameplay του παταει πανω στην κλασικη και πετυχημενη συνταγη παλαιοτερων και κλασικων παιχνιδων του ειδους και απο τον πρωτο κιολας εχθρο που θα χτυπησουμε ξερουμε πολυ καλα τι να κανουμε και τι θα ακολουθησει.Τα διαφορα combos εκτελουνται πανευκολα καθως ορδες απο πειρατες και μεγαλα και σκληροτραχηλα boss μας επιτιθονται τα 30 με 40 λεπτα που διαρκει το παιχνιδι.Τα γραφικα δεν θα πω πως ειναι και εξαιρετικα γιατι εχουμε δει και πολυ καλητερα σε παιχνιδια της ιδιας περιοδου οπως πχ τα warriors of fate η Knights of the round αλλα κανουν την δουλεια τους αν και ειναι καπως χοντροκομενα.Επισης θα προτιμουσα να ειναι η κινηση του χαρακτηρα καπως πιο γρηγορη αλλα και οι διαθεσιμοι χαρακτηρες ειναι απλα αδιαφοροι γιατι εκτος του peter pan που ειναι η προφανης επιλογη αντε και ο Rufio ολοι οι αλλοι ειναι απλα αδιαφοροι και αγνωστοι τουλαχιστον για μενα αν τους γνωριζει καποιος ειναι αλλο θεμα.Σε γενικες γραμμες παντων ειναι ενα beat em up που οπως ειπα θα το ευχαριστηθουν ολοι οι λατρης του ειδους αυτου.

ΥΓ: Ποτε δεν συναντησα το συγκεκριμενο παιχνιδι στα ηλεκτρονικα εκεινα τα χρονια αλλα το ελιωσα αργοτερα στο mame.

To Μystic Riders ειναι απο κεινα τα παιχνιδια που με ξυπνανε ομορφα συναισθηματα νοσταλγιας και ενα χαμογελο εμφανιζεται στο προσωπο μου καθε φορα που βλεπω κατι γιαυτο η καθομαι να το παιξω.Το παιχνιδι αυτο το ελιωσα το καλοκαιρι του 1994 στην περιοχη που εχουμε το εξοχικο και μαλιστα το ειχε μαγαζι που ειχε ανοιξη μολις 3 στενα κατω απο το σπιτι μου οποτε καθε λιγο και λιγακι ημουνα εκει.Απο την αρχη λατρεψα το Mystic riders γιατι μαρεζε ενα αντιστοιχο παιχνιδι που ειχαμε στο χωριο μου το οποιο ηταν το ''Cotton'' με παρομοιο gameplay αν και καπως πιο απλοικο.Δυστηχως μετα το καλοκαιρι το μαγαζι αυτο εκλεισε γιατι ειχε πεθανει απο ανακοπη ξαφνικα ο ιδιοκτητης και δεν μπορεσα πουθενα αλλου να βρω το παιχνιδι και να παιξω και φτασαμε στο mame που να εχει ο θεος καλα ολους αυτους που ασχοληθηκαν και μας το προσφεραν και γουσταρουμε τα αγαπημενα μας παιχνιδια.Φυσικα χρονια μετα δεν θυμομουνα το ονομα του παιχνιδιου και μεχρι να το βρω τυρανιστηκα λιγο χαχαχαχαχαχα :D Το παιχνιδι τωρα ειναι ολα τα λεφτα με ενδιαφεροντα power ups και κινησεις και πολυ ωραια και πολυχρωμα γραφικα και μια μουσικη πολυ χαλαρωτικη που σε μερικα σημεια σε καποιες πιστες ειναι να σε παρει ο υπνος αλλα δεν ειναι κακο αυτο γιατι ειναι ολα τα λεφτα.Οι εχθροι εχουν μεγαλοι ποικηλια οπως και τα Boss αλλα και οι πιστες και η δυσκολια του κρινεται ικανοποιητικη προς το ευκολο ομως.Αυτο ομως που ειναι απαραδεκτο ειναι η πολυ μικρη διαρκεια του η οποια ειναι μολις 20 λεπτα περιπου το πολυ και εκει που γουσταρεις παιχνιδι τελειωνει μανι μανι.Αυτο ομως ειναι το μονο αρνητικο γιατι οπως ειπα το παιχνιδι ειναι φανταστικο και παρα πολυ διασκεδαστικο.

Οσο για την IREM τα λογια πιστευω ειναι περιτα μονο τα παιχνιδια που μας εχει χαρισει να δει καποιος φτανει και περισευει για να καταλαβει τι εστι IREM.Mπραβο και καλοπαικτες οι προσθηκες συνονοματε :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα